Connect with us

Video

Kendi Sesinden Tolstoy: İnsan Her Zaman Özgürdür

tolstoy

Dünyaca ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un insana olan bakışını anlattığı, 31 Ekim 1909 yılına ait ses kaydı yayınlandı.

Çeviri ve Düzenleme: Ümid Gurbanov

Tolstoy 20 Kasım 1920’de, 82 Yaşında Hayatını Kaybetmişti

Rus edebiyatının en önemli yazarlarından olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, sadece eserleri ile değil hayatı ve fikirleriyle de insanlığa önemli katkılar sunmuştur. Savaş ve Barış ve Anna Karenina en önemli romanlarıdır. Diriliş, İnsan Ne ile Yaşar, Hacı Murat, Hazin Bir Evliliğin Romanı, Krautzer Sonat, Baskın, Üç Ölüm, İtiraflarım, Ivan İlyiç’in Ölümü, Efendi ile Uşağı, Hazin Bir Evliliğin Romanı ve daha pek çok eseri bulunmaktadır.

9 Eylül 1828 yılında doğan Tolstoy, Yasnaya Polyana’da soylu bir toprak ağasının oğlu olarak dünyaya geldi. Yazarın fikirleri savaş karşıtı ve Hristiyan Anarşizmi akımına öncülük edecek bir boyutta şekillenmeye başlamıştır.  Tolstoy’la özdeşleşen Hristiyan Anarşizmi, insanoğlunun tek bağlılığının Tanrı olması gerektiğini savunur ve devleti zararlı addederek onu ve kurumlarını reddeder. Yazar, bu fikirlerini kitaplarında da sıklıkla işlemiştir ve bu bağlamda en iyi örnek geç dönem eserlerinden Diriliş ve Tanrının Egemenliği İçimizdedir adlı eserleridir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Cumhurbaşkanlığı'ndan Erdoğan'ın Rusya Ziyaretine İlişkin Açıklama
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

1991 ‘Liderler Açık Oturumu’ Sosyal Medyanın Gündeminde

liderler açık oturumu 1991

Türkiye, Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasında gerçekleşecek açık oturuma kilitlenmiş durumda. Bugün yapılacak canlı yayın öncesi, 1991 Liderler Açık Oturumu yeniden gündeme geldi. Bundan 28 yıl önce gerçekleştirilen ve gençlerin bilmediği bu görüntüler, Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu oturumu sebebiyle sosyal medyada gündem oldu.

Siyasi nezaketin hiç bozulmadığı açık oturumlarda liderler, TRT ekranlarında Türkiye’ye ve Dünya’ya ilişkin görüşlerini kendi aralarında tartışırlardı.

Bozkurt Güvenç’in sunuculuğunu yaptığı, siyasi parti başkanlarının katıldığı programda; 1991-1992’de Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler konu ediliyor. Oturumda Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz, Erdal İnönü, Doğu Perinçek ve Necmettin Erbakan bulunuyor. Videolar, TRT Arşiv tarafından internete yüklenmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye, 11 Ayda 6 Milyona Yakın Rus Turist Ağırladı
Okumaya devam et