Connect with us

Ekonomi

Albayrak: Para Politikalarının Tam Bağımsızlığı Prensibimizdir

Yeni Ekonomi Modeli

Dolmabahçe’de düzenlenen toplantıda “Yeni Ekonomi Modeli”, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

2018 ve 2019’da ekonomide dengeleme dediğimiz birinci fazını ortaya koyacaklarını belirten Albayrak, “Bu alandaki adımların atılmasıyla 2018-2019’da Türkiye 1. fazı bitirip sürdürülebilir, istikrarlı ve sağlıklı büyüme dediğimiz 2. faza geçecek. Bu süreci 2020 ve 2021 yıllarında ortaya koyulan bu dönüşümlerle birlikte 3. faz dediğimiz daha adaletli paylaşım fazına geçeceğiz. Tüm bu süreçlerin gerçek manası ile başarıya ulaşması, sağlam, kalıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi yaklaşımı olarak kurgulamak istediğimiz 3+1 dediğimiz nitelikli insan gücü ve güçlü topluma dönüşüm politikalarımızla taçlandıracağız. 1. adım, 2. adım, 3. adım ve sonunda nitelikli insan gücü ve güçlü toplum fazına ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Para politikasının bağımsızlığı konusunda Merkez Bankası özelinde çok hassas olduklarını da belirten Albayrak, “Mümkün olduğunca konuşmamaya gayret ettik. Hatta hiç konuşmadık. Özellikle para politikalarının tam bağımsızlığı konusu prensip olarak bundan sonra da devam edecek.” dedi.

Albayrak’ın konuşmasından önemli satırbaşları şu şekilde:

Orta Vadeli Program Eylül’de Açıklanacak

En etkin politikaların yaşanacağı bir dönem olacak. Her bir adımı ince ince döşeyerek aksiyon alacağız, bu görüşmeler ve istişareler Türkiye’nin bu yolculuğunda önemli bir adım olacak. Orta Vadeli Program Eylül’de açıklanacak. Yeni dönemde kararlı bir yaklaşım sergileyeceğiz. İşte yeni model olarak ortaya çıkacak olan, bu bakanlığın koordinasyonunda çok daha kararlı ve güçlü şekilde emin adımların atıldığı önemli ve yeni bir dönem başlayacak. Dizayn ettiğimiz sistem sürdürülebilir olacak. Güçlü temelleri olacak.

Sermaye Piyasalarını Geliştirmeyi Hedefliyoruz

Özellikle bankacılık kesimi başta olmak üzere finans sektörünün güçlü yapısının korunması lazım. Bankalarımız ve diğer finansal kuruluşların güçlü mali bünyeleri ile faaliyetlerine etkin bir şekilde devam etmesi noktasında finansal istikrarın daha da güçlendirilmesi önceliklerimiz arasındadır ve amaçlarımızdan bir tanesidir. Sermaye piyasaları içerisindeki payını veya finansal sektör içerisindeki payını azaltacağız, sermaye piyasasının pasta içerisindeki payını büyüteceğiz. Yani finansal sektörün yüzde 90’ından fazlası bankacılık sektörü olmayacak, olmamalı. Sağlıklı finansal sistemden bahsediyorsak… Özellikle sermaye piyasalarını geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Enflasyon Mayıs'ta Aylık Yüzde 0,95 Artarken, Yıllık Yüzde 18,71 Oldu

Daha Sıkı Bir Hazine ve Maliye Bakanlığı Göreceğiz

Ekonomik Dengeleme” başlıklı birinci fazda, enflasyonla ile güçlü mücadele edilecek. İkincisi, özellikle mali disiplin üzerinde çok daha sıkı bir Hazine ve Maliye Bakanlığı göreceğiz. Üçüncüsü ise cari açığın düşürülmesi. Cari açığın düşürülmesiyle ilgili stratejik temellerin atıldığı çok önemli bir dönem olacak. Sonra güven ortamının iyileştirilmesi için gerekli tüm adımların atılacağı, iş ve yatırım ortamının cazibesinin artırılacağı, bunlarla birlikte sermaye piyasalarının derinleştirileceği çok önemli 1,5 yıl olacak.

Emlak Bankası’nı Hayata Geçiriyoruz

Yeni bir finansal regülasyon otoritesi getirilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi’ni yeniden düzenleyeceğiz. Emlak Bankası’nı hayata geçiriyoruz. Emlak Bankası uzmanlık alanında kendisini geliştirecek. Kalkınma bankasının alt yapısını hazırladık Ekim ayında o da Meclis’e gelmiş olacak.

Cari Açık ve Enflasyon Düşürülecek

Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. Cari açığın düşürülmesi için stratejik adımlar atılacak. Kamuda borçlanmalarının daha da çeşitlendirileceği yeni kaynakların kullanımına geçilecek. Bütçe açığının %1,5 seviyesinde sınırlandırılacak. Hazine borç çevirme oranlarının ise yüzde 100’lerin altına inecek. Cari açığın ise %4 civarlarında dengeleyeceğiz.

Bakanlıklarda %30 Tasarruf Sağlayacağız

Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık yıl sonu rakamlarında bunu göreceksiniz. Büyümede stratejik büyüme alanlarını ortaya koyacağız. Bakanlıklarda %30 tasarruf sağlayacağız.

Vergi Sisteminde Güçlü Değişim Olacak

Vergi sistemi noktasında Maliye’de çok güçlü bir değişim dönemi başlayacak. Orada büyük bir kavga vereceğiz. Bu değişimi etkin bir şekilde ortaya koyacağız.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  YouTube 58 Milyon Videoyu Yayından Kaldırdığını Açıkladı
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

TÜİK Ekim Ayı Enflasyon Verilerini Açıkladı: Enflasyon %8.55’e Geriledi

şubat ayı enflasyon ekim

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2.00, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10.59, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.55 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16.81 artış gerçekleşti. Böylece ekim ayı enflasyon oranı yılın en düşük seviyesine indi.

Aylık En Yüksek Artış Yüzde 11.70 ile Giyim ve Ayakkabı Grubunda Oldu

Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan, konutta yüzde 3.55, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.65, haberleşmede yüzde 1.43 ve ulaştırmada yüzde 1.17 artış gerçekleşti.

Aylık Düşüş Gösteren Tek Grup Yüzde 0.59 ile Eğlence ve Kültür Oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2019 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan sadece eğlence ve kültür grubunda yüzde 0.59 oranında düşüş gerçekleşti.

Yıllık En Fazla Artış Yüzde 43,60 ile Alkollü İçecekler ve Tütün Grubunda Gerçekleşti

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre sağlık yüzde 14.24, eğitim yüzde 14.20, lokanta ve oteller yüzde 13.71 ve çeşitli mal ve hizmetler yüzde 13.43 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Özel Kapsamlı TÜFE Göstergesi (B) Aylık Yüzde 1.58 Arttı

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.66, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.64 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16.09 artış gerçekleşti.

Ekim 2019’da endekste kapsanan 418 maddeden; 33 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 289 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 96 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  43 Yıl Önce Bugün: Yugoslavya Devlet Başkanı Tito Türkiye'de

Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2019
[2003=100]

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Okumaya devam et