Connect with us

Politika

Sütlüce’de Çöken Bina: CHP Beyoğlu’ndan Demircan’a Suç Duyurusu

sütlüce

24 Temmuz 2018 tarihinde Beyoğlu İlçesi Sütlüce Mahallesi’nde heyelan sonucu 4 katlı bina yıkılmıştı. Konu ile ilgili olarak CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Belediye yetkilileri hakkında Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Yıkılan binanın hemen yanında devam eden inşaat alanının tahribat yarattığını ve bu durumun mahalle sakinleri tarafından yetkililere iletildiğini belirten CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan, yazılı ve sözlü yapılan şikayetlerin Belediye yetkilileri tarafından dikkate alınmadığını iddia etti. Adliye önünde açıklamalarına devam eden Özcan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“24 Temmuz’da Sütlüce’de yaşadıklarımız doğal afet, kader, fıtrat demek ile geçiştirilebilecek bir süreç değildir. Bizzat insan hayatına kasteden tedbirsizliklerin, denetimsizliklerin, bilinçli olarak yapılmak istenen rantsal dönüşümlerin bizatihi vücut bulmuş halidir. Ortada bir suç vardır. Göz göre göre geliyorum diyen, yapılan tüm şikayetleri, uyarıları kulak arkası eden bir anlayış, bugünü ortaya çıkartmıştır. Burada aylardır devam eden inşaat alanının etrafta yarattığı tahribat mahalle sakinlerince defalarca yetkililere iletilmiş, yazılı ve sözlü yapılan şikayetler Belediye yetkilileri tarafından dikkate alınmamış ya da bilerek göz ardı edilmiştir.

Denetimi olmayan ya da kasıtlı olarak her türlü usulsüzlüğe göz yumulan bir süreçten bahsediyoruz. Yaşanan bu elim olayda, can kaybı yaşanmaması tek tesellimizdir. Ama can kaybı yaşanmaması, bizim de tüm bu yaşanılanları unutabileceğimiz anlamına gelmemelidir. Bu olayda yaşadığımız denetimsizlikler, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması, bundan sonrasında yaşanması muhtemel olayların önüne geçilmesi açısından takibi yapılmak zorundadır. Bizler tarihe bunu not etmek zorundayız. Aksi durumda her zaman bu derece şanslı olmadığımızı yaşayarak gördük. Konya’da Zümrüt apartmanı bunun bir örneğidir. Tam da bunun gibi görevini yapmayan, müteahhidi korumaya çalışan, halkın can güvenliğini hiçe sayan anlayışın ürünüdür. Şimdi sormak istiyoruz:

 • Sütlüce’de derin kazı çalışması yapılan inşaatın ruhsatı var mıdır? Varsa kime aittir, birilerini korumak adına mı açıklanmak istenmemektedir?
 • Bir ruhsat varsa eğer hangi şartlarla verilmiştir ve söz konusu inşaata ait ruhsat tabelası neden konulmamıştır?
 • İnşaat zemininde açılan çukurlar için ne gibi denetimler yapılmıştır, bu kazının gerçekleşmesi öncesinde hazırlanması gereken Zemin Etüdü ve Geoteknik Raporları nerededir?
 • Bölgede daha önceki inşaatlarda baş göstermiş yeraltı ve yüzey suları konusundaki zorluklar bilindiği halde bu derin kazı işlemlerinin denetimlerden yoksun bırakılması ya da denetimlerin göz ardı edilmesi nasıl açıklanabilir?
 • İstinat duvarı ile ilgili ruhsat konusunda başvuru yapılmış mıdır? Ruhsat verildi ise hangi tarihte verilmiştir?
 • Çevrede yaşayan halkın, inşaatın binalarda çatlaklar oluşturmasına yönelik yaptıkları şikayetler incelenmiş midir? İncelendi ise bu şikayetlere nasıl geri dönüşler yapılmıştır?
 • İnşaat sahiplerinin, bodrum katlarda daha geniş kullanım alanları elde edebilmesi için daha zayıf iksa yapıları yapmasına ve bu seviyedeki derin kazıları yapabilecek cesareti bulmalarında Beyoğlu Belediyesi’nin sorumluluğu nedir? Belediye bu çalışmalara neden göz yummuştur?
 • Çökmenin meydana gelmemesi için betonarme dayanma yapısının kesit kalınlığı, beton kalitesi vb. Testler yapılmış mıdır? Yapıldı ise test sonuçları nerededir?
 • Var olan drenaj sistemi denetlenmiş midir? Ani bir yaz yağmurunun getirdiği su akışının, doğru mühendislik hizmeti almış bir iksa sistemini alt edebilmesi mümkün değilken gerekli tedbirlerin alındığını söyleyebilir misiniz?
 • Devam eden kazı işleri sebebiyle komşu binalarda ve sokakta çatlak ve ayrılma gibi deformasyonlara dair vatandaşların şikayeti geldikten sonra Belediye inşaat faaliyetlerini durdurmalı ve mühürlemeli iken neden bundan imtina etmiştir?
 • Çökme olayı gerçekleştikten sonra evi yıkılan ailelere Belediye hangi tür yardımları yapmıştır, ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmiş midir? Yapılan yardımlar Belediye bütçesinden mi karşılanmıştır?
 • Evlerinden tahliye edilen ailelere yeniden evlerine dönebilmeleri söylendiğinde hangi bilimsel raporlara dayanılmıştır? Hazırlandığı iddia edilen raporlar ailelere yazılı olarak iletilmiş midir?
Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Batı Trakya'da Yerel Seçimler: Yassıköy'de Önder Mümin Kazandı

Tek tesellimiz can kaybı olmaması olayın sadece maddi kayıplarla atlatılmasıdır. Ancak daha önce söylediğimiz üzere bu olayların önüne geçmek herkesin ortak sorumluluğudur. Yaşatılan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm imkanlarımızı kullanacağımızı, bu mağduriyete yol açan sorumlulardan yargı önünde hesap soracağımızı bütün kamuoyu ile paylaşmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

Sütlüce’de Ne Olmuştu?

Beyoğlu İmrahor Caddesi üzerinde bulunan, temel inşaatında yağış nedeniyle toprak kayması yaşanmış ve saatler sonra da yan tarafta bulunan 4 katlı bina çökmüştü. Binanın daha sonradan temelinin neredeyse hiç olmadığı anlaşılmıştı. Can kaybının yaşanmadığı olayda, ihmal tartışmaları gündeme gelmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Yunanistan’da Seçim Günü: Miçotakis’in Zaferi Bekleniyor

miçotakis

Yunanistan erken genel seçimlerinde, seçim yasağının ilk çıkış anket sonuçları yayınlandı. Bu sonuçlara göre Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi %42 oy oranı ile tek başına iktidar oldu.

Bu sonuçlara göre; YDP’nin 155-167, SYRIZA’nın 77-82 arası milletvekili çıkartması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras yüzde 26,5 – 30,5 oy aralığında ikinci sırada yer aldı.

miçotakis

Kiryakos Miçotakis Kimdir?

YDP lideri Kiryakos Miçotakis, siyasi bir aileden geliyor. 1968’de Atina’da doğan Mitsotakis, Harvard Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesi mezunudur.

2004’te ilk kez YDP’den milletvekili seçildi. 2016’da da partisinin lideri seçildi.

Kiryakos Miçotakis, 1989-92 yılları arasında Başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis’in oğlu, eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin de kardeşidir.

Son yerel seçimlerde büyük bir oy çoğunluğu ile Atina Belediye Başkanı seçilen Kostas Bakoyanni’nin de dayısıdır.

AP Seçimlerinde Fark Yüzde 9,5’tu

Yunanistan, milletvekili seçimleri için bugün sandık başında. Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde SYRIZA, ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi’den (YDP) %9,5 puan geride kalmıştı. Başbakan Aleksis Çipras da bu yenilgi üzerine erken seçim ilan etmişti.

SYRIZA’nın AB ve IMF karşısında direnememesi, Kuzey Makedonya ile yapılan Prespa anlaşması ve geçen yaz Attika bölgesindeki yangında 100 kişinin hayatını kaybetmesi ve hükümetin çaresiz kalması, SYRIZA ile Başbakan Çipras’ın popülaritesini ciddi anlamda azaltmıştı. Yapılan anketlere göre YDP’nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edileceği belirtiliyor.

Partilerin listelerinde Batı Trakya Türklerinden 17 adayın ismi de bulunuyor.

1928’den bu yana seçimlerin ilk kez yaz ayında yapılacak olması sebebiyle, katılım oranının düşük olması bekleniyor.

Seçim sonuçlarının saat 21.00 gibi netleşmesi bekleniyor.

Çipras’tan Seçime Katılım Çağrısı

SYRIZA Genel Başkanı Çipras, seçim sonuçları için iyimser ve kararlı olduğunu ifade ederek katılımın sağlanması için, “Özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Ülkemizde devrimi ve değişimi gerçekleştiren gençler, hayatları ve ülkenin geleceğiyle ilgili bu kritik kararı başkalarına bırakmasın” diye konuştu.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray: Millet İttifakı Sona Erdi

Miçotakis: Yunan Halkı Ülke Geleceğini Ellerine Alıyor

Oy verme işleminin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan YDP Genel Başkanı Kiryakos Miçotakis, “Seçimler demokrasinin bayramıdır ve halk iradesi önünde saygı ile eğiliyorum. Bugün Yunan halkı ülke geleceğini ellerine alıyor. Yarın vatanımız için daha iyi bir gün doğacağından eminim” şeklinde konuştu.

 

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et