Connect with us

Röportaj

Girişimciye Dönüş: 13 Adımda Kendi Girişiminizi Kurmanızı Sağlıyoruz

girişimciye dönüş

K2 Haber olarak Yavuz Çingitaş (Kurucu) ve Baran Gürcan (CMO) ile “Girişimciye Dönüş” girişimleri üzerine konuştuk. Keyifli okumalar.

Röportajı Gerçekleştiren: Uğurcan Erdem


Uğurcan Erdem (UE): “Girişimciye Dönüş” nedir? Girişimcilere nasıl bir katkı sağlıyorsunuz?

Yavuz Çingitaş (YÇ): En yalın hali ile anlatmak istersek “Girişimciye Dönüş”, 13 adımda kendi girişiminizi kurmanızı sağlayan, online bir hızlandırıcıdır.

Girişimciye Dönüş, girişimciler ve girişimci olmak isteyenlerin başarılı bir girişim kurmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Özellikle genç arkadaşlarımızın yaratıcı fikirleri bulunuyor. Fakat bu fikirlerini bir girişime nasıl çevirebileceklerini bilmiyorlar.

İşte “Bir fikrim var ama nasıl bir girişim kuracağımı bilmiyorum” diyenler, “Bir girişim kurmak istiyorum ancak fikrim yok ve nereden başlayacağımı da bilmiyorum” diyenler için Girişimciye Dönüş’ü yarattık.

Biz, potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak bir ürün yaratılmasını, Tasarım Düşüncesi (Design Thinking) ve Yalın Yeni Girişim (The Lean Startup) metotlarını kullandırtarak sağlıyoruz.

Potansiyel müşteriler tarafından kabul görecek bir ürün veya hizmet ortaya çıkartmak için gerekli tüm adımları, problemi bulmaktan iş modeli doğrulamaya kadar, online olarak kullanıcılarına sunuyoruz. Bunu yaparken de videolar ile kullanıcılara önce bilgileri veriyor ve daha sonra da videolarla eş zamanlı yer alan araçlara yönlendirerek, adım adım yapılmasını sağlıyoruz.

UE: Başarı için 13 adımdan bahsediyorsunuz. Nedir bu 13 Adım, kısaca bahseder misiniz?

Baran Gürcan (BG): Girişimciye Dönüş, kayıt olunduğunda ücretsiz olarak ulaşılabilen ilk adımında kullanıcıların inovasyon ilgisi ve bilgisiyle karakter analizlerine ulaşmalarını sağlıyor. İkinci adımda ise girişimciler, problem ve ihtiyaca yöneliyor. Tasarım Düşüncesi (Design Thinking), Yalın Yeni Girişim (The Lean Startup) gibi metotlar ışığında sahanın gerçek ihtiyaç ve problemleri belirleniyor ve ardından gelen üçüncü adımda da sunulan dijital araçlarla ihtiyaç/problem seçimi yapılıyor. Dördüncü adımda Persona oluşturularak potansiyel müşteriler üzerinde çalışılıyor. Beşinci adımda ise bir girişimin olmazsa olmazı olan saha görüşmelerinin nasıl yapılacağının ipuçları veriliyor. Başarısız olan birçok girişimin başarısızlığının altında yatan kök nedenin bu adımı atlamalarından veya gerekli özeni göstermemelerinden kaynaklandığını vurgulamak istiyorum.

Sahaya çıkıp müşteri görüşmelerini yaptıktan sonra, saha görüşmelerinin sonuçlarını özel olarak tasarlanmış araçlar yardımıyla anlamlı hale getirilmesini sağlayan altıncı adım geliyor. Fikir geliştirme aşaması ise bu noktada başlıyor. Saha ile görüşülen ve belirlenen tüm ihtiyaç ve problemler temel alınarak fikir geliştirme çalışmaları yaptırılıyor. Farklı teknikler uygulanarak geliştirilen fikirler ise bir sonraki adımda Yalın İş Modeli’ne dönüştürülüyor. Yalın İş Modeli’nin her bir parçası adım adım video ve araçlar ile yaptırılarak, girişimlerin etraflıca düşünülmüş sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlıyor. Bu adımdan itibaren geliştirilen iş fikrinin Minimum Geçerli Ürününün (MVP) yaratılması, kullanılabilecek online araçların örnekleri ve geliştirilen MVP’nin gerçek müşteriler üzerinde yüz yüze ve dijital olarak denenmesi adımları arka arkaya geliyor. Sondan bir önceki adımda ise müşteri geri dönüş oranları değerlendirilerek, girişimin gideceği yön hakkında karar verilmesi sağlanıyor. Son adım finansal tablolar hazırlama, yatırımcı sunumunun oluşturulması ve sunum taktiklerinin uygulanması ile sonuçlanıyor.

Böylece sıfır noktasından, yani fikrinizin bile olmadığı noktadan başlayarak, yatırımcılara sunum yapabilecek kadar detaylarıyla çalışılmış bir ürün ortaya çıkarma noktasına kadar, adım adım ilerlemiş oluyorsunuz. Tüm adımları tamamladıktan sonra her adımda girilen içerikler, pdf formatında indirilebiliyor. Böylece girişimci adaylarının girdiği tüm bilgiler, her zaman kendilerinde kalıyor.

UE: Burada bir çeşit mentor desteğinden söz edebilir miyiz?

YÇ: Mentor desteğinin girişimlerin başarı şansını arttırdığı, bilinen bir gerçek. Girişimcilerin ihtiyaçları olduğu anda, alanında uzman kişilere ulaşamaması büyük bir sorun. Biz bu sorundan yola çıkarak “Mentor Destekli Plan” ile tüm adımları tamamlamış girişimci adaylarının yaptıkları detaylı çalışmalar üzerinden, alanında uzman mentorlardan yorum alma ve 1 saatlik görüşme yapma imkânı sağlıyoruz.

2 aylık çalışma sonucunda mentorlarla yapılan görüşme, girişimci adaylarının hata yapma şansını da ciddi oradan azaltmaktadır.

UE: Girişimciye Dönüş’ün kuluçka merkezleri ile bir iş birliği var mıdır? Bu süreçte Girişimciye Dönüş ile ilgili kimler size danışmanlık yaptı?

BG: Girişimciye Dönüş, Türkiye’nin ileri gelen kuluçka merkezlerinden biri olan KWORKS (Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi) ile iş birliği yapmaktadır. Bu, girişimciler için de önemli bir avantaj sağlıyor. “Mentor Destekli Planı” tamamlayan potansiyel girişimler arasından seçilenler, KWORKS hızlandırma programlarının ön görüşmelerine direkt olarak katılma şansı yakalıyor.

Girişimciye Dönüş’e danışmanlık yapan çok değerli isimler var. Girişimcilik ekosisteminde oldukça başarılı işler ortaya koyan Sina Afra (Kurucu, Evtiko ve Markafoni), Burak Yaman (Direktör, KWORKS), Kerem Okumuş (Kurucu Ortak ve Genel Müdür, S360) ve Yakup Bayrak (Kurucu, Sherpa) gibi isimlerin girişimimize danışmanlık yapması, bizler için önemli bir motivasyon kaynağı.

girisimciye donus baran gürcan yavuz cingitaş

UE: Daha önce bir girişim tecrübeniz bulunuyor mu?

YÇ: Girişmciye Dönüş, aslında benim 3. girişimim. Daha önce kuruculuğunu yaptığım girişimler arasında, firmalara inovasyon yetkinliği transferi konusunda danışmanlık veren GOOINN (www.gooinn.co) ve kurucu ortağı olduğum hamilelik sürecine odaklı ALLE Hamile (www.allehamile.com) yer alıyor. Son girişimimiz olan Girişimciye Dönüşü de, ekip arkadaşlarımızla birlikte, bu zamana kadar mentorluk yaptığımız girişimler, danışmanlık verdiğimiz kurumsal şirketler ve kendi girişimlerimizi kurarken Tasarım Düşüncesi metodunu kullanarak tespit ettiğimiz ihtiyaç ve problemlerden yola çıkarak, kurmaya karar verdik.

“Girişimciye Dönüş” tanıtım videosu için: https://vimeo.com/280105303

Girişimciye Dönüş’ü sosyal medyadan takip etmek için:

Twitter: https://twitter.com/girisimciyedon

Facebook: https://www.facebook.com/girisimciyedonus/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/girisimciyedonus/

Instagram: https://www.instagram.com/girisimciyedonus/

“Girişimciye Dönüş” ekibine, bu röportaj için teşekkür ediyoruz.

Ülkemizdeki girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sağlayacağına inandığımız “Girişimciye Dönüş” ekibine başarılar diliyoruz.

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Röportaj kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/roportaj/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Röportaj

Ayşem Özleyiş Oğuz: Veganlık ve Hayvanseverlik Ayrılmaz Bir Bütündür

ayşem özleyiş oğuz

K2 Haber olarak Vegan Aktivist / PADER Patili Canlar İstanbul Temsilcisi Ayşem Özleyiş Oğuz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

Hayvan özgürlüğü için mücadele eden bir insansınız. Çok zor ama çok da vicdani bir mücadele veriyorsunuz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle bu şekilde değerlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Büyük bir üzüntü yaşadığımızı ve halen etkisinde olduğumu söylemeden sözlerime başlamak istemiyorum. Beni ve onlarca Hayvan Özgürlüğü aktivisti arkadaşımı şaşkına çeviren ve derinden üzen, çok önemli bir kayıptan bahsetmeden geçmek imkânsız… Sevgili Burak Özgüner’i kaybettik…

Kendisini şahsen tanımadan önce, uzun zamandır takip ediyordum. Örnek aldığım, saygı duyduğum çok değerli bir kişiydi. Arkadaşımdı. Kendimizi zor toparlayacağız. Tüm yaşam hakkı savunucusu, özgürlükçü arkadaşlarımın üzüntüsünü paylaşıyorum.

İstanbul doğumluyum, lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde aldım. Lisede edebiyat bölümü mezunu olduğumdan yazmayı, şiir dâhil olmak üzere okumayı severim. Kendime ait şiirlerim var, belki bir gün bir şiir kitabı çıkartabilirim. Fotoğraf çekmek, müzik dinlemek ve resim çizmek hobilerim arasında.

Tüm doğayı, doğanın parçası her canlıyı yaşama kattıkları değer açısından çok ama çok seviyorum. Hiçbirinin birbirinden eksik yanı olmadığı gibi kocaman bir döngünün parçası olarak her biri apayrı bir değer ve yaşam zincirinin parçası benim için.

Ayşem Özleyiş Oğuz: İnsanların Hayvan İstismarında 3 Ana Etken: Aile, Taraflı Eğitim, Maddi Kazanımlar

– Sokaklardaki hayvanlar ne yazık ki çok zor şartlar altında. Açlık, hastalık, şiddet ve her türlü insan istismarı… Peki, bizi umutlandırabilecek iyi örnek diyebileceğiniz uygulamalar ya da yerler var mı?

Sokak hayvanlarının içinde bulunduğu çıkmaz maalesef ki devletin gerekeni yapmamasından kaynaklanmaktadır. 2004 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu eksik uygulanmakta veya hiç uygulanmamaktadır. Sözü geçen eksik sıfatını açarsak ana hatlarıyla zamanı gelmiş, mecburi yapılması gereken kuralların yerine getirilmesi gerekirken, göz ardı edilip topluma zorla bu durumun kabul ettirilmesi diyebiliriz. İnsan istismarına gelince bu ciddi durumun altında yatan birçok unsur var. 3 ana etkenin önemine inanıyorum: Aile, taraflı eğitim, maddi kazanımlar.

Toplumun yapı taşı insan olduğu için sağlıklı insan yapısının, sağlıklı bir topluma neden olacağı kanaatindeyim. Son zamanlarda dış ülkelerden göç alınması, erkil baskının varlığı ve önceden saydığımız etkenler, toplumda değişimlere neden oldu. Değişen yaşam şartları, yanlış öğretiler ve en küçük birim ailenin bunların etkisi altında kalması…

Bizleri umutlandıran iyi örnekler tabi ki çıkıyor, bölgelerdeki Tarım ve Orman Bakanlığına ait müdürlükler bu yerlerin başında geliyor. Örnek vermek gerekirse Siirt, Mardin, Mersin Milli Parkları. Aslında Milli Parklar yerel yönetimlerden çok daha iyi bir performans gösteriyor. Bu performans için de haberleri olması gerekiyor ve duyarlı vatandaşlara ihtiyacımız oluyor.

Yerel yönetim olarak ise tam anlamıyla henüz maalesef ki örnek gösterilecek bir yerel yönetime rastlamadım. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bir takım atılımlar var. Dilerim çok daha iyi işlere imza atarlar. Keşke örnekleri çoğaltabilseydik…

ayşem özleyiş oğuz

Ayşem Özleyiş Oğuz: Hepimiz navegan olarak büyütüldük ve başka alternatif bilmiyorduk.

Veganlık Bir Felsefe, Bir Terbiyedir

– Türkiye’de vegan olan insan sayısı hızla artıyor. Vegan olmaya siz nasıl karar verdiniz? Veganlık ve hayvanseverlik arasındaki ilişkiyi nasıl yorumluyorsunuz?

2017 sonlarına doğru Boğaziçi Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü’nün (BUHAY) düzenlediği bir panele katıldım. Panelin konusu sokak hayvanları ve katılımcılar da Hayvanlara Adalet Derneği ve Zülal Kalkandelen’di. Dikkatle takip ediyordum konuları, sıra Zülal Hanım’a geldiğinde çok ciddi bir sorgulama içine girdim. O konuşurken ben cevap veriyordum içimden ve tuhaf bir ruh haliyle okuldan ayrıldım. Okuldan ayrılmadan kendisine “İnanıyor musunuz?” diye sordum. Aldığım cevap netti. Bir hafta içinde et yemeği bıraktım ve vegan olmanın benim için en doğru yol olacağına karar verdim. İyi ki Zülal Hanım’ı tanıdım. Onu çok seviyorum…

Veganlık ve hayvanseverlik ayrılmaz bir bütündür. Vegan olmak mutluluk verici çünkü benim için bir canlı acı çekmiyor, katledilmiyor, sömürülmüyor. Öyle büyük bir huzur ki kelimelerle anlatamam… O gün Zülal Hanım sizler ‘Hayvanseçersiniz’ dediğinde, ilk olarak inkâr ettim içimden. Hayır dedim, ben tümünü seviyorum ama gerçek bu değildi. Birini severken diğerini yemek veya sömürmek normaldi. Hepimiz navegan olarak büyütüldük ve başka bir alternatifi de bilmiyorduk. Her şey bize çok normal anlatıldı, sanki böyle olmalıydı ama gerçekler çok farklı ve acı dolu. Öğrendikten sonra değişmek zor olmadı. Yaşama değer vermek, benim için damak zevki ve alışkanlıklardan çok daha önemli.

Veganlık bir felsefe, bir terbiye, keşke herkes biraz düşünse, biraz öğrense ve sorgulasa…

Hukuk Değişim İstiyor Ama Bu Değişimi Kabul Edecek Olan Devlet

– Hayvanlara yönelik şiddet ve istismara hala ciddi bir ceza yaptırımı getirilmiyor. Bu anlamda birçok sivil toplum kuruluşu uzun yıllardır bir çalışma yürütüyor. Neden bir aşama sağlanamıyor?

Evet, maalesef öyle… Birçok STK bu konu üzerinde çalışma yaptı, yapıyor. Aşama sağlanamamasının en önemli nedeni hukuki yaptırımların hala bir değişime uğramaması. Konu ile ilgili birçok panele ve söyleşiye katıldım. Hukuk bir değişim istiyor ama bu değişimi kabul edecek olan devlet.

Türkiye’nin taraf olduğu 18 tane uluslararası sözleşme var bunlar bile tam anlamıyla uygulanmıyor. 5199 gibi 2004 yılında çıkarılmış bir yasa var, peki o uygulanıyor mu? Cevap açık, yaşanılanlar ne derece uygulandığını gösteriyor.

Uygulamaların, kontrolün olmadığı bir düzende yaşam hakkının korunması ne derece başarılı olur? Başarılı olamaz tabi ki…

Taslak Rapor Bazı Yönlerden Asla Kabul Edilemez

– Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun meclise göndermeyi planladığı taslak raporu nasıl buldunuz? En önemli eksiklikler neler? Bu raporun yasalaşması durumunda, ciddi bir iyileşmeden söz edebilir miyiz?

Taslak raporu bazı yönlerden olumlu bazı yönlerden asla kabul edilemez bulduğumu belirtmeliyim. Komisyonda biliyorsunuz, çok yeni kaybettiğimiz Burak Özgüner arkadaşımız da vardı ve rapordan sonraki açıklaması istenildiği gibi olmadığının göstergesidir.

En önemli eksikler; türcülük yapılması, avcılığın, deney hayvanı kullanımının, faytonun kullanımına devamlılık sağlanması, kürk hayvanı üretimi hakkında açıklık olmaması yani bir şekilde varlığın kabulü ve su parklarıyla, sirklerin kapatılmaması.

Bu tasarı yasalaşırsa doğru ve iyi bulunan maddeler açısından kazanım diğer büyük eksiklikler açısından büyük bir kayıp olacaktır.

Yasanın Eksikliği ve Toplumun Erkil Yapısı Hayvanlara Yönelik İstismarı Körüklüyor

– Türkiye’de hayvanlara yönelik istismarın son dönemde oldukça arttığını görüyoruz. Bunun sebeplerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-psikolojik yapının bozulduğu kanaatindeyim. Üç ana etkenden bahsetmiştim toplumun şiddetten uzaklaşması için: Aile, eğitim ve ekonomi. Bu ana etkenler doğru ve düzgünce yerleştiği zaman sorunlar gittikçe azalacaktır. Ama görüyoruz ki kimse bu etkenlerin varlığından haberdar değil, daha doğrusu böyle olmayı tercih ediyorlar.

Ruh sağlığı korunmayan bir toplumun içinden nasıl bireyler çıkacağı açıktır. Üstelik bu bireyler ile iç içe yaşamak zorunda bırakılıyoruz. İşte burada daha önce bahsettiğimiz yasa değişiminin gerekliliği ortaya çıkıyor. Kozmopolit bir toplum yapısı içine girdik. Dış ülkelerden gelen göçler, iletişim araçlarının kullanımı, bilgi kirliliği negatif etmenler olarak yaşantımızı etkiliyor. Hayvan istismarının kırsal kesimde var olan devamlılığı meşru kılınırmışçasına yapılan yorumlar, bu şiddetin zeminini hazırlamaktadır. Yasanın eksikliği ve toplumun erkil yapısı bu kabul edilemez durumu körüklemektedir.

Bölgedeki Hayvanlar İçin Acil Çözüm ve Kamuoyu Desteği Rica Ediyoruz

– Ilısu Barajı’nın açılmasına çok az bir zaman kaldı. Sosyal medya hesabınızda Dicle ve Botan Vadisi’ndeki hayvanların güvenli yerlere taşınmadığını belirttiniz. Hayvanların baraj suları altında kalması söz konusu. Bu durumu anlatır mısınız?

Siirt Hayvan Hakları Topluluğu İle tanışıklığımız 2 seneye yakındır devam ediyor. Her zaman dirsek teması halindeyiz. Bir hafta önce topluluktan genç arkadaşım, beni arayarak oluşan bu son durumdan bahsetti. Ilısu barajının suları açıldığı zaman, maalesef ki Botan vadisi de sular altında kalacak. Uzun zamandır bilinen bir gerçek ki Siirt Belediyesi şehir merkezindeki köpekleri toplayarak bu vadiye atıyor.

Kayyum döneminde yapılan geçici bakımevi ne yazık ki halen işletmeye açılmış değil. Tam anlamıyla çözüm üretemiyor. Personeli de yok.

Bu vadi içinde 80-90 köpek nüfusundan bahsediyoruz. Bulundukları yer suya 4-5 km uzaklıkta ve yemek bulmaları imkânsız. Bir dönem belediye mama vermiş ama şimdi böyle bir durumdan bahsedemiyoruz. Açıkça görülüyor ki oradan kurtarılmaları gerekli. Şahsen Belediye Başkan Yardımcısı ve Milli Parklar ile görüştüm. Valilik de konuya vakıf ve bu konu hakkında bir toplantı düzenledi. Üzülerek ifade ederim ki kurumlar arası anlaşmazlık yüzünden, bu canlar boğularak ölecek. Valiliğin en üst resmi kurum olarak gerekli hassasiyeti göstereceğini ümit ediyorum. Milli Parklar da her zaman destek olacağını bana iletti. Sorunun hemen çözülmesi, köpeklerin alınıp, yenilenen geçici bakımevinin göreve başlaması gerekiyor. Kısırlaştırma, aşılama ve takip ile yaşanılan sorunlar en aza indirilmeli. Acil çözüm bekliyoruz ve kamuoyunun desteğini rica ediyoruz.

Diğer bir konuda bölgedeki ekolojinin sular altında kalarak yok olması. Sadece köpekler değil kocaman bir ekoloji yok olacak bu gidişle. Vadideki yaşam, kocaman bir tarihsel geçmiş silinip gidecek. En başından beri yapılan uyarılar neden dikkate alınmıyor, bu gerçekten çok düşündürücü. Aklın, vicdanın dikkate alınmasını istiyoruz.

Geleceğin Devamlılığı İçin Veganlık Şarttır

– İnsanlara son olarak neler söylemek istersiniz?

Kendini her şeyin sahibi olarak gören insanlık; dilerim ki pozitif bilimin ışığında gerçekleri görerek, vegan bir yaşama adım atar. Küresel iklim krizi ile karşı karşıya kaldığımız bu günlerde, endüstriyel hayvancılık bu krizi körükleyen en baş nedenlerden biridir. Yani, geleceğin devamlılığı için veganlık şart.

Su tüketimi, yeşil alanların azalması, karbon salınımı artık bizi zorluyor. İnsanın üstün (!) öngörüsü artık bu gerçekleri görmeli ve dürüstçe çözüm aranmalı.

Doğayı rahat bırakalım, bizim malımız değil. Biz sadece doğanın bir parçasıyız ve hayvanların özelliklerine bakarsak da çok savunmasız bir türüz. Hayvanlarla aramızda 1,7 DNA farkı var ki bu bir hiç. Buradan yola çıkarak; yaşama saygı duyalım, yaşam hakkı kutsaldır!

Röportaj için Sayın Ayşem Özleyiş Oğuz ‘a şükranlarımızı sunuyoruz.

Röportaj kategorisindeki diğer içerikler için: http://k2haber.com.tr/category/roportaj/

***

Ayşem Özleyiş Oğuz Kimdir?

Hayvan hakları mücadelesine çok küçük yaşlarda başlamıştır. Alper Karmış ile birlikte Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği – PADER’i kurmuştur. Oğuz, merkezi Ankara’da bulunan dernek ile Çorum, Kırıkkale, Yozgat, Bilecik ve Kastamonu gibi civar illerde ciddi çalışmalar yürütmüştür. 2 yıldır PADER’in İstanbul temsilcisidir. Deneye Hayır Derneği üyesi ve Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu’nun (BHH) bir aktivistidir. Oğuz aynı zamanda CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı’na bağlı Doğa ve Hayvan Hakları komisyonu başkanıdır.

ayşem özleyiş oğuz

Ayşem Özleyiş Oğuz

Okumaya devam et