Connect with us

Politika

CHP’li Salıcı: Türkiye’deki Ekonomi Yönetimine Güven Duyulmuyor

oğuz kaan salıcı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı MYK gündemine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye ekonomisinin saray ekonomisi ve halkın ekonomisi olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Salıcı, “Türkiye’deki ekonomi yönetimine güven duyulmuyor” ifadelerini kullandı.

Oğuz Kaan Salıcı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Ülkemizde bir kriz olmadığına dair bir söylem vurgulanıyor. Türkiye’nin ekonomisi saray ekonomisi ve halkın ekonomisi olarak ikiye ayrılıyor. Saray ekonomisinde şatafat var, lale devri var. Halkın ekonomisine baktığımızda orada kriz var. Orada yoksulluk da var, borç yükü var, işsizlik var, güvencesiz çalışma var, aile içi huzursuzluk var, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden baba var, işsiz olduğu için Şanlıurfa’da kendini yakmaya çalışan genç var. Dolayısı ile Türkiye’de ekonomi tam anlamıyla ikiye ayrılmış durumda.

Dolar Kurunda Anlamlı Bir Düşüş Yok

Merkez Bankası 625 baz puanlık bir faiz artışında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek seferde yapılan en yüksek faiz artışlarından bir tanesi. Burada beklenti döviz kurunu dizginlemek, artan dolar kurunu aşağı doğru çekebilmekti.

20 Eylül’de Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. Adını değiştirdiler YEP dediler. Normalde Hükümet toplumun ve piyasanın önüne bir yol haritası koyar. Piyasa biraz istikrar kazanır ve önün görmeye başlar. Peki OVP açıklandıktan sonra durum böyle mi oldu? Hayır böyle olmadı.

Varlık Fonu yönetimi açıklandı. Saraydaki zat varlık fonunun başında, vekil olarak da damadını atamış durumda. Son 10 gün içerisinde, 3 önemli, ekonomiyi doğrudan etkileyecek karar alındı. Bunların sonucunda dolar kurunda anlamlı bir düşüş yok. Bunun sebebi ekonomi aktörlerinin Türkiye’deki ekonomi yönetime güven duymuyor olması.

Bir bakan çıkıyor diyor ki, Türkiye’de aslında kriz yok bunlar psikolojik diyor. Fiyat artışlarının tamamı hiçbir rasyonel gerekçeye dayanmıyor diyor. Sayın Bakanı, konkordato ilan etmek zorunda kalan ayakkabı üreticileri ile muhatap olmasını temin etmek lazım. Bu ülkenin yoksullaşmasına neden olan bir kriz olduğunu, Sayın Bakana anlatılmasını sağlamak lazım.

Eğer kendisini asmak zorunda kalan baba, sokağa çıkıp bir eylem yapsaydı, bugünkü iktidar o babaya hain diyecekti. Dış güçlerin maşasısın diyecekti. Türkiye’nin hiçbir problemi yok diyecekti. İsmail Devrim’in intiharını gündeme getirmeye çalışanlar, bunun için gösteri yapanlar tutuklandı. 15 kişi gözaltına alındı. Gerekçe, milli güvenliğe tehdit. Şunu açıkça ifade etmek lazım, bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşımız, işsiz kalan hiç kimse, hiçbir yoksul insanımız, üretmek için çaba gösteren hiçbir iş insanı hain filan değil. Hiç kimse de milli güvenliğe bir tehdit değil. Ortada milli güvenliğe tehdit haline gelmiş bir iktidar var. 3 ay önce seçimden çıkmış olmasına rağmen saraydaki zatın ve kabinenin, millete anahtarı teslim etme vakti yaklaşmakta. Topluma anlatılan pembe yalanlar tarafından değil de, yaşananlar ve yaşananları gerekiyorsa hayat ile beraber ortaya koyan sıradan yurttaşlarımız tarafından bakmak gerekiyor.”

CHP Herhangi Bir İttifak Görüşmesinin İçinde Olmayacaktır

Bir basın mensubunun AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarına ilişkin ittifak sorusu üzerine Salıcı, “Biz daha 3 ay önce millet ittifakı yaptık. Bu ittifakta HDP yoktu. Eğer HDP’nin yerel seçimlerde bir ittifakla beraber olmasının doğru olduğunu düşünüyorlarsa, Sayın Bakan kendisi yapsın o ittifakı. CHP herhangi bir şekilde bir ittifak görüşmesinin içinde olmayacağını bugün de daha önce de açıklamıştır.” ifadelerini kullandı.

İBB Adaylığı MYK’da Gündeme Gelmedi

İBB Adaylığı için Muharrem İnce’nin adının geçtiğini belirten bir basın mensubuna Salıcı, “CHP Sözcüsü ya da Genel Başkanı bir açıklama yaptığı zaman, aynı sorular tekrar tekrar soruluyor. Cevaplar da aynı şekilde oluyor. Bizim gündeme getirmiş olduğumuz kriz, ekonomi, örneğin kendi hayatından feragat edecek şekilde rencide olan bir babanın hikayesi gündeme gelmiyor. Bu konu MYK’da gündeme gelmedi.

Af Teklifinin İçeriğini İnceleyeceğiz

Öncelikle af tasarısının içeriğini bir görmek lazım diyen Salıcı, “Bu tasarıyı MHP yapıyor. AKP’nin bu konuya nasıl baktığını görmek lazım. Biz CHP olarak inceleyeceğiz. Hukukçu vekillerimizden bir komisyon oluşturacağız. Değerlendirdikten sonra görüşlerimizi paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

İstanbullulara Müjde: Vapurlar 24 Saat Hizmet Vermeye Başlıyor

ibb şehir hatları sinem dedetaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları’nın 42.5 milyon yolcunun ulaşımını sağladığını belirtti. Dedetaş, ALO 153’ten gelen tüm önerilerle tek tek ilgilendiklerini söyleyerek, yakın zamanda Boğaz Hatları’nın 24 saat toplu ulaşıma açılacağının müjdesini verdi.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Şehir Hatları’nda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, hatlarının iyileştirilmesi ve denizciliğin toplu ulaşımda payının artması yönündeki hedefinin gerçekleştirmek üzere çalışmaları hızla sürdürdüklerini açıkladı.

Adalar ve Boğazlarda 24 Saat Ulaşım

Yönetime geldikten sonra Adalar’da Toplu Ulaşım Müdürlüğü tarafından bir çalıştay düzenlendiğini ve çalıştayın sonunda ring seferi olarak Adalar’a 24 saat hizmet verilmeye başlandığını da anlatan Dedetaş, Boğaz Hatları’nda da bu kapsamda çalışmalar başladığın müjdesini verdi. Dedetaş, meclisten karar beklediklerine işaret ederek, “Karardan sonra Boğaz tarafında da 24 saat çalışan bir sistem uygulayacağız.” dedi. Dedetaş, ALO 153’ten (Beyaz Masa) gelen önerilen her birini tek tek incelendiğini açıklarken de, “Aynı zamanda başvuruları, yazılı şekilde de alabiliyoruz. Şehir Hatları, 2019 yılında 42 milyon 500 bin yolcuya ulaşım imkânı sağladı. Bu sayı, genel anlamda geçen senelere baz alınarak iyi olsa da, biraz daha artması gerekiyor.” bilgilerini verdi.

Sinem Dedetaş: Elektrikli Tekne Projesi Çalışmaları Başladı

Dedetaş, denizde elektrikli araçları kullanıma sunmayı da düşündüklerini söylerken bu konuda, yurtdışındaki örneklerinden geride kalındığını kaydetti. Dedetaş, açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Biz de kağıt üstünde projelendirmesi ve projenin fizibilitesi çalışmalarına başladık. Elektrikli tekne konusu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da üzerinde durduğu konulardan biri. Bakanlığın yaptığı projelerde Şehir Hatları koordinasyonu üstlendi. Elektrikli tekneler, yakıt maliyeti olmadığı için ekonomimize ve çevreye olumlu yansıyacak.” şeklinde konuştu.

sinem dedetaş ibb şehir hatları

İBB Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü – Sinem Dedetaş

Sinem Dedetaş Kimdir?

1981, Eskişehir doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden, Gemi İnşaatı ve Deniz Teknolojisi Mühendisi unvanı ile mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini aynı fakültenin Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları ana bilim dalında tamamladı. Meslek hayatına, Delta Denizcilik firmasında yapısal analiz ve yapısal tasarım mühendisi olarak başlamış ardından RINA’ da (Registro İtaliano Navale) plan onay mühendisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Son olarak Matesis Denizcilik ve Mühendislik firmasında genel müdürlük görevini yürüten Sinem Dedetaş, bu görevi süresince, ulusal ve uluslararası denizcilik faaliyetleri ile ar-ge projelerinde araştırmacı, program koordinatörü ve yönetici olarak görev aldı. Gemi inşaatı ve işletmeciliğinde, enerji verimliliği, optimizasyon, farklı malzemelerin gemi yapısında kullanılması, yakın deniz taşımacılığı ve küçük tekneler temel çalışma konularıdır. 2014-2016 yılları arasında TMMOB Gemi Mühendisleri Odası yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür. Dedetaş, 6 Ağustos 2019 tarihinde İBB Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et