Connect with us

Kültür

7 Kadın, 7 Oyun, 7 Performans

kadın oyuncusu

7 ayrı kadın, 7 hayat… Aşkları…  Yaşamları… Mücadeleleri…

Hepsi birbirinden bağımsız, başka başka mekanlarda, başka kadınları yaşatıyorlar sahnede.

Bazısı geçtiğimiz sezondan devam eden oyunlar, bazısı ise bu sezon ilk defa seyirci karşısına çıkacak. İşte o oyunlar:

Efsane Kadın

Yeni sezonda ilk defa seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan bir kadın oyunu. Ali Kemal Güven’in yazdığı ve Naz Erayda’nın yönettiği oyunun kahramanı Derya Alabora’yla can buluyor. Hayatını erkekler, aşk ve şöhret için feda eden sahne ve sinema yıldızı bir kadının yaşamının en renkli ve en eğlenceli hatıralarında yolculuğa çıkartıyor.

Kul

Seray Şahiner’in ”Orhan Kemal Roman Ödülü” sahibi son romanı Kul’dan uyarlanmış. Mert Öner yönettiği oyunda Dolunay Soysert, seyirciyi bir umut haritası eşliğinde İstanbul’u yeniden keşfe çıkartıyor.

Frida

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını oynamaya hazırlanan bir oyuncunun rolü ile kurduğu ilişkinin çatışmaları ekseninde ilerliyor. Oyuncu, Frida’nın hayatının içine girmeye başladıkça kendi varoluşu ile yüzleşmeye başlıyor. Kendisine sorduğu sorulara hem kendi ağzından, hem de “Frida” olarak cevaplar aramaya çalışınca durum da karmaşık bir hal alıyor. Beliz Güçbilmez’in yazıp Emre Tandoğan’ın yönettiği oyunda Elif Arman’ı izliyoruz.

Shirley

2015 yılından bu yana üç sezondur sahnelerde olan ve 4. sezonunda yine seyircisiyle buluşacak müzikli komedi türünde bir tiyatro oyunu. Willy Russel’ın yazdığı, Sumru Yavrucuk’un yönettiği ve oynadığı oyunda bir kadının kendini keşfedip, hayatının iplerini yeniden eline almasının öyküsü anlatılıyor.

Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit

Geçtiğimiz sezon adından epey söz ettiren “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” oyunu bu sezon yine seyirciyle buluşmaya devam edecek. Latife Tekin’in romanından sahneye uyarlanan oyun köyden şehre göç eden bir ailenin şehirle mücadelesini küçük kızı Dirmit’in gözünden ele alıyor. Hakan Emre Ünal’ın yönettiği oyunda Dirmit’e başarılı oyuncu Nezaket Erden hayat veriyor. Erden, geçtiğimiz sezon Tiyatro Eleştirmenleri Birliği “Yılın Kadın Oyuncusu”, Direklerarası Tiyatro Ödülleri “Tek Kişilik Prodüksiyon”, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri “Üstün Akmen Genç Oyuncu”, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri “Yılın Kadın Oyuncusu” ödüllerine layık görüldü.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Angelopoulos: Euroleague'deki Haksız Rekabet Ulusal Ligler İçin Tehlike

Yan Rol

Yine geçen sezon başlayan ve bu sezon da devam edecek olan oyunun yönetmeni yetenekli oyuncu Pınar Çağlar Gençtürk. Deniz Madanoğlu’nun yazdığı oyunda karaktere Başak Kara can veriyor. Hayatı boyunca başkalarının hikayelerinde yan rol olan bir kızın şimdi kendi hayatındaki başrol olma zamanı.

Aşkölsün

Geçtiğimiz sezon Baba Sahne’de başlayan ve oldukça beğeni toplayan kadın oyunlarından biri. Daha önce “Basit Bir Ev Kazası” oyunun devamı niteliğinde olan ve Murat İpek’in yazdığı “Aşkölsün”de Günay Karacaoğlu oynuyor. Sevmek ve sevilmek üzerine trajikomik bir hayat hikayesini konu alan oyunla Karacaoğlu, 2017 İsmet Küntay “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”ne layık görülmüştü.

Haber: Gökay GENÇ

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Google’dan Duygu Asena İçin Doğum Günü Doodle’ı

Arama Motoru Google bugün Doodle’ına Duygu Asena’ya yer verdi. Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden olan Duygu Asena, 19 Nisan 1946 yılında doğmuştu. Ardında birçok değerli kitap bırakan Asena, 30 Temmuz 2006 tarihinde beyin tümörü sebebiyle aramızdan ayrılmıştı.

Duygu Asena Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümü mezunudur. Mezuniyet sonrası gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlandı. Daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

​1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Bu kitabın satışı Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

Duygu Asena’nın Eserleri

Kadının Adı Yok, 1987

Aslında Aşk da Yok, 1989

Kahramanlar Hep Erkek, 1992

Değişen Bir Şey Yok, 1994

Aynada Aşk Vardı, 1997

Aslında Özgürsün, 2001

Aşk Gidiyorum Demez, 2003

Paramparça, 2004

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kültür ve Sanat Kanalı TRT 2 Yayın Hayatına Başladı
Okumaya devam et