Connect with us

Blog

Uğurcan Erdem: URL Nedir? URL Kısaltma Neden Önemlidir?

URL kısaltma

İnternet ortamında gezinti yaparken, en sık duyduğumuz kavramların başında “URL” gelir. İnternet dünyasını kendisine profesyonel iş alanı olarak belirlememiş kişiler için URL veya URL kısaltma pek bir anlam ifade etmeyebilir fakat URL internet sitelerinin en stratejik ögelerinden biridir.

URL’yi önemli kılan özelliklerden biri, sitenizin ziyaretçilerini ilk karşılayan eleman olmasıdır. Yani, URL sitenizin ilk kısmıdır. Açılımı “Uniform Resource Loader” olan URL, Türkçe’de “Tekdüzen Kaynak Bulucu” karşılığını alır. Yani URL, internet ortamındaki bir kaynağın yerini belirlemek ile görevlidir. Bunun yanında, HTTP, HTTPS, ve FTP gibi “protokol” olarak nitelendirdiğimiz kaynakların nasıl alınacağını da belirlemede rol oynar.

Ziyaretçilerinizin ilk muhatabı URL’ler için belli düzenlemeler gerekmektedir. Yapılacak bu düzenlemeler, siteniz için daha iyi bir izlenim yaratacaktır. Yalnızca bununla kalmayacak, aynı zamanda etkili SEO oluşturmada da fayda sağlayacaktır.

Bu yazımda sizlere URL’leri neden kısaltmamız gerektiğini, bunun ne işe yarayacağını ve kısaltma işlemlerini hangi araçlarla yapabileceğimizden bahsedeceğim. Amacım dijital ortamda daha etkili ve görünür olabilmeniz için, anlaşılır ve kısa bir rehber oluşturmak.

URL’leri Neden Kısaltmalıyız?

Madde madde sıralayalım:

1. URL yapısı sitenizin sıralamasında önemli rol oynar. URL’de yapılacak çeşitli düzenlemeler arama sıralamalarında üst sıralarda olmanızda yardımcı olur. Örneğin, URL’lerinizde ya alacak anahtar kelimeler, okuyucularınız ve Google için sıralamada etki yaratacak düzenlemelerin başında gelir. Bu da uzun, karmaşık ve anlaşılmaz bir URL yapısından ziyade; basit ve ana hatları belirleyen kelimelerden oluşan kısa bir URL yapısıyla mümkün olacaktır.

2. Kısa URL yapısı, kullanıcılarınızın içeriklerinizi daha rahat ve hızlı paylaşmasını sağlayacaktır. Uzun kelime ve karışık harf kombinasyonlarından oluşan URL’ler sosyal medya platformlarında paylaşımı düşürecektir. Unutmayın, kullanıcı internet ortamında basitlikten ve sadelikten yanadır.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Aynı Hataları Tekrarlamayın: Girişimler Neden Başarısız Olur?

Örnek vermek gerekirse:

http://sitesite.com/site-haber

http://sitesite.com/tum-siter/yeni-site/sayfayedi.jghfp=p6siz bu iki seçenekten hangisini tercih ederdiniz?

3. Düzenlenmiş URL’lere sahip sitenizin içeriklerindeki paylaşım kolaylığı beraberinde sitenizin büyümesinde etkili olacaktır.

4. Basit, ilk seferde anlaşılır kısa URL’ler sitenize olan güveni sağlayacaktır. Bununla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Ama çok alakalı bir konu. Uzun, karmaşık ve birbirinden alakasız harflerin, sayıların yan yana gelmesiyle oluşmuş URL’ler çoğu zaman spam görüntüsü verir. Eğer içeriğiniz böyle bir URL yapısına sahipse kimse tıklamak istemeyecektir.

Bir düşünün,“https://www.sitesite.com.tr/search?q=site+url&source=lnmsd&tbam=isch&sa=X&ved=0ahUKEwim48Gg0Z3eAhUFCuwKHXwAA6kQ_AUIDigB&biw=1366&bih=636#imgrc=9UaWcVefI_UWXM:” Mailinize böyle bir bağlantı geldiğinde tıklamak ister miydiniz?

5. URL’lerinizi düzenlerken okunabilir olmasına dikkat edin. Gerektiği durumlarda sözlü olarak da anlaşılır şekilde karşı tarafa ifade edebilmelisiniz.

URL’lerin kısaltılmasının ne gibi faydalar sağlayacağını söyledik. Şimdi de bu kısaltmaları sizin yerinize yapabilecek ve daha farklı faydalar sağlayacak platformlardan bahsedeceğim.

URL’leri Nasıl Kısaltabiliriz?

Bu başlıkta sizlere 3 platformdan ve sağlayacağı faydalardan bahsedeceğim. Bu platformlar yalnızca URL kısaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bir takım kolaylıkları da beraberinde getiriyor.

  • Bit.Ly: Çok basit bir ara yüze sahip olan Bit.Ly’de, kısaltmak istediğiniz linki yapıştırıp Create butonuna tıklayarak anında kısaltabilirsiniz. Ayrıca, Bit.Ly sayesinde kısalttığınız URL’lere ait tıklanma verilerine de erişebilirsiniz.
  • TinyURL: En eski URL kısaltma platformlarından biri olan TinyURL, çalışma prensibi olarak Bit.Ly’e çok benziyor. Kısaltmak istediğiniz URL’yi yazdıktan sonra Make butonuna basmanız yeterli.
  • 3.Ly: Bir diğer URL kısaltma platformu olan 3.Ly diğerlerine nazaran biraz farklı. Çalışma prensibi olarak diğer platformlarla benzerlik sağlarken, onlardan farklı hizmetleri bizlere sunuyor. Bunların başında, kısaltılmış linkin süresiz olarak kullanılması geliyor. Yine 3.Ly tarafından bize sunulan bir diğer farklılık ise QR Code hizmeti.

Dijital ortam her gün gelişen ve değişen bir yapıya sahip. Daha iyi bir internet deneyimi sağlamak için dikkat etmemiz gereken hususlardan biri olan URL kısaltma ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yeni Ekonomi Programı: Turizmde Hedef Uzak Doğu Pazarı

Başka bir yazıda görüşmek üzere, sevgiler.

Uğurcan ERDEM

K2 Haber Teknoloji Editörü

Blog kategorisindeki diğer yazılar için: http://k2haber.com.tr/category/blog/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog

Sermayesizlik, Girişiminize Engel Olmasın: Girişimcilere Üç İpucu

girişimcilere sermaye

Bir işe başlamaktan heyecan duyuyorsunuz. Belki bir fikriniz var ya da kendi girişiminizi başlatma ve büyütme fikrinden çok etkilendiniz. Mevcut işinizden ayrılmak ya da bir süreliğine kişisel gelir elde etmek gibi bazı riskler almak istiyorsunuz. Fakat sizi durduran bir engel var: Çok fazla paranız yok.

Bu büyük bir sorun gibi gözüküyor ancak paranızın olmaması, hayallerinizin peşinden gitmenize engel değildir. Aslına bakılırsa hiçbir kişisel yatırıma gerek kalmadan bir işi başlatmak ve büyütmek mümkündür, tabi ne yaptığınızı biliyorsanız 🙂

Neden Bir İşletmenin Paraya İhtiyacı Vardır?

Öncelikle, bir işletmenin neden paraya ihtiyaç duyduğuna bir göz atalım. Bir işletme kurmak için sabit ya da standart bir “başlangıç” ücreti yoktur. Bu nedenle farklı işletmeler farklı ihtiyaçlara sahip olacaktır. Firmanızı finanse edebilmek için alternatif yöntemler bulmaya çalışmadan önce, ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu tahmin etmeniz önem arz ediyor.

Aşağıdaki kullanımları göz önünde bulundurun:

Lisanslar ve İzinler: Bölgenize bağlı olarak, çalışmak için özel evraklara ve kayıt defterine ihtiyacınız olabilir.

Gereçler: Ham madde alıyor musunuz? Bilgisayarlara ve/veya başka cihazlara ihtiyacınız var mı?

Ekipman: Özel makine veya yazılıma ihtiyacınız var mı?

Ofis Alanı: Bu büyük bir harcamadır ve İnternet, yardımcı programlar, kamu hizmetleri, bordro ve faturalama gibi ofis görevlerini göz ardı edemeyiz.

Dernekler, Abonelikler, Üyelikler: Her ay hangi yayınları ve bağlantıları yayınlayacaksınız?

İşletme Masrafları: Önceden kestirilemeyen masraflar, pazarlama masraflarını unutmayın.

Yasal Ücretler: İş geliştirme süreciniz boyunca bir avukattan danışmanlık alacak mısınız?

Çalışanlar, Serbest Çalışanlar ve Yükleniciler: Eğer işinizi tek başına yapamazsanız, insanlara ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, daha az parayla bir işe başlamak için iki ana yolunuz var: Maliyetlerinizi düşürmek veya mevcut sermayenizi dış kaynaklardan artırmak. Burada üç seçeneğiniz var:

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Selçuk Şirin: Yetişmiş Yazılımcıları Türkiye’de Tutamıyoruz

1. İhtiyaçlarınızı Azaltın

İlk seçeneğiniz, iş modelinizi yukarıda listelenenleri göz önünde bulundurup, gereksinimleri en aza indirmek. Örneğin, bir şirketi danışman veya serbest meslek olarak başlatmayı planlıyorsanız, başlangıçtaki tek çalışan olarak “çalışan” giderlerinizi azaltabilirsiniz. Ofis alanına ihtiyacınız olmadıkça, evden çalışabilirsiniz. Daha ucuz malzeme kaynakları bulmak için araştırmalar yapabilir veya başlangıçta üretilmesi çok pahalı olan ürün hatlarını ileri zamana öteleyebilirsiniz.

Bununla birlikte kaçınamayacağınız birkaç masraf var. Bir girişim kurmak için gerekli lisans ve yasal ücretler. Amerika Küçük İşletmeler İdaresi’ne (SBA) göre, pek çok mikro-işletme 3,000 $’dan daha düşük rakamla işe başlıyor ve ev tabanlı franchiselar 1000 $’ dan az bir miktar ile işe başlayabiliyor.

2. En Yalın Hal İle İşe Başlayın

İkinci seçeneğiniz, işletmeniz için biraz “ısınma” dönemini öncesi fikrini çağrıştırıyor. Tam teşekküllü bir iş moduna doğrudan başlamak yerine, yalnızca temel işlerle başlayacaksınız. Başlamak için bir blog ve bir niş hizmet sunabilir, kapsamınızı, kitlenizi ve kazancınızı azaltabilirsiniz. Serbest çalışan bir birey olarak başlayabilirseniz, başlangıçtaki en büyük maliyetlerden kaçınabilirsiniz. Ödemelerinizi geniş vadeli zamanlara yayarak, fayda sağlayabilirsiniz.

Bir miktar para kazanmaya başladığınızda, işinize yatırım yapabilir ve bir kerede değil, kademe kademe ürettiğiniz işi geliştirebilirsiniz.

3. Dış Kaynak Bulun

Üçüncü seçeneğiniz, dış kaynaklardan para temin etmek ile ilgilidir. Başlangıç ​​finansmanı dünyasını bir dizi farklı parçada ele aldım, bu yüzden çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Ancak kendi paranız yeterli olmasa bile, iş sermayenizi artırmak için onlarca potansiyel yol olduğunu biliyorsunuz.

İşte size sadece birkaç potansiyel kaynak:

Arkadaşlar ve Aile: Sermayeyi birden çok kaynaktan bir araya getirmek zorunda kalsanız bile, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım alma olasılığını hiç unutmayın.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Öğrenilmiş Dersler: Bu 10 Girişimcilik Hatasını Yapmayın

Melek Yatırımcılar: Melek yatırımcıları, iş fikirlerini destekleyen, yatırım yapan zengin bireylerdir. Klasik olarak şirketin kısmi mülkiyeti karşılığında yatırımlarını yaparlar. Mülkiyetin bir kısmı feda edilebilir.

Girişimci Kapitalistler: Girişim kapitalistleri, melek yatırımcıları gibidir ancak tipik olarak ortaklıklar veya organizasyonlardır ve zaten var olan işletmeleri keşfetme eğilimindedirler.

Kitlesel Fonlama: Popüler ve iyi bir fikir, yeterince çaba ile herkesten para çekebilir.

Devlet Teşvikleri ve Kredileri: KOSGEB gibi kurumlar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesine yardımcı olmak için vardır. Birçoğu, başlamanıza yardımcı olacak krediler ve hibeler sunmaktadır.

Banka Kredileri: Kredi puanınız iyi durumdaysa, bir banka ile her zaman bir kredi limiti yaratabilirsiniz.

Bu üç seçeneğin bir veya daha fazlasıyla, kişisel finansal yatırımınızı neredeyse hiçbir şey yapmadan düşürebilirsiniz. Küçük başlamak, ortak almak veya borç almak gibi başka fedakârlıklar yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak iş fikrinize inanıyorsanız, bu kayıpların hiçbiri sizin yolunuzdan etmemelidir. Sermaye, girişimcilere büyük bir engeldir. Fakat hata yapmaz ve ne yaptığınızı bilirseniz, bu engelin üstesinden gelebilirsiniz.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/271446

Blog kategorisindeki diğer yazılar için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar