Connect with us

Teknoloji

Uzay Ülkesi Asgardia’nın Vatandaşlık Ücreti Belli Oldu

asgardia

Çevrimiçi kurulan ve ismini İskandinav mitolojisinden alan dünyanın ilk uzay ülkesi Asgardia, vatandaşlık ücretlerini duyurdu. Bundan sonra vatandaş olmak isteyen kişilerden yıllık belli bir ücret talep edecek.

2016 yılında Rus iş insanı Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından kurulan Asgardia, internet üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılabilen ilk uzay ülkesi olarak tarihte yerini aldı. 4

Vatandaşlık Ücreti 100 Avro Olarak Belirlendi

Ülke olmak için Birleşmiş Milletler ile resmi sürecini de yürüten uzay ülkesi, bundan böyle vatandaş olmak isteyenlerden 100 avro yıllık ücret alacak. Asgardia’nın şu anda 300 bine yakın vatandaşı bulunuyor.

Parlamento Başkanı: Ücret Türümüzün Geleceğine Katkıda Bulunacak

Asgardia Parlamentosu Başkanı Lembit Öpik yaptığı açıklamada, “Vatandaşlık ücreti milletimizin ve türümüzün geleceğine katkıda bulunacak. Bu gelişme, ekonomik, politik ve bilimsel faaliyetlerimizi başlatmak, ulusumuzun kurucusu Dr. Igor Aşurbeyli’nin koyduğu hedefe doğru ilerlemek için önemli bir kapıyı açacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Büyük İlgi

Dünyanın ilk uzay ülkesi Asgardia’ya Türkiye’den ilgi büyük. En çok Asgardia vatandaşı da İstanbul’da yaşıyor. Asgardia, ekim ayında İstanbul’daki ilk “Asgardia D3 Türk Bölgesi” toplantısını düzenlemişti.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Elon Musk, Mars’ta Koloni Kurmak İçin Nelerin Gerektiğini Açıkladı

mars'a koloni elon musk spacex

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’a koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, Mars’ta serbest bir şekilde çalışabilecek bir yerleşim biriminin inşası için yaklaşık bin Starship gemisi ve en az bir milyon ton kaynak ve ekipman gönderilmesi gerekiyor.

Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.

Koloni kurmak için kullanılması planlanan Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et