Connect with us

Gündem

Tiyatro Sanatçısı Gülriz Sururi Yaşama Veda Etti

gülriz sururi

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin dün tedavi gördüğü hastanede yaşama veda ettiği, bugün ise toprağa verildiği açıklandı. Sururi’nin manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal, sessiz defin vasiyetini yerine getirdiklerini ifade etti. Yaşamı boyunca onlarca ödüle layık görülen Sururi, 90 yaşındaydı.

Gülriz Sururi Kimdir?

Muhsin Ertuğrul’un isteğiyle 12 yaşında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda Aristophanes’in “Kurbağalar” ve Jean Giraudoux’un “Su Kızı” oyunlarında sahneye çıkarak 1943 de profesyonel oyuncu oldu.

1960 yılında Muammer Karaca ve Dormen tiyatrolarında oynamaya başladı. 1961 de “Ben Bir Fotoğraf Makinesiyim” oyunuyla Dormen Tiyatrosu’na geçti.

Dormen Tiyatrosu’nda “Sokak Kızı İrma”daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Ödülü’nü kazandı.

Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Engin Cezzar’la evlendikten sonra 1962′ yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu.

1966 da “Teneke” oyunundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği tarafından “Yılın Kadını” seçildi. 1971 yılında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, “Hint Kumaşı”ndaki rolüyle üçüncü kez aldı.

1982-1983 tiyatro mevsiminde “Kaldırım Serçesi” adlı müzikaldeki “Edith Piaf” yorumuyla Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve “Milliyet” gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödüllerini almaya hak kazandı.

1988’de Kültür Bakanlığı tarafından kendisine “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.

“Söyleyeceklerim Var” ile tiyatroya veda edişini dile getirdi.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Google'dan Duygu Asena İçin Doğum Günü Doodle'ı
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Hayvan Hakları Savunucuları Bir Araya Geliyor: #BatıkentKatilleriTutuklansın

Batıkent

Ankara Batıkent’te 16 sahipsiz köpeği zehirleyerek öldüren 3 zanlı, tutuklama talebiyle sevk edildikleri sulh ceza mahkemesinde, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adliyeye gelen hayvan hakkı savunucuları karara tepki gösterdi. Savcılık da tutuksuz yargılama kararına itiraz etti.

Zanlılarının serbest bırakılması, sosyal medyada büyük tepki yarattı. #BatıkentKatilleriTutuklansın hashtagi, Türkiye gündemine girdi.

Karara tepki gösteren hayvan hakkı savunucuları, zanlıların tutuklu yargılanmaları için köpeklerin öldürüldüğü Batıkent’te, bu akşam saat 20.00’de bir araya geliyor.

Adres: Batıkent Turgut Özal Mahallesi 2263 Sokak Yenimahalle/Ankara

Batıkent’te Ne Olmuştu: http://k2haber.com.tr/2019/04/10/ankara-batikent-hayvan-katliam/

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Nezihe Meriç'in Vasiyeti "Korsan Çıkmazı" Oyunu ile Yerine Getiriliyor
Okumaya devam et