Connect with us

Teknoloji

İngiltere Tehlikeli Alanlarda Çalışacak Mikro Robotlara Yatırım Yapıyor

İngiltere hükümeti, yeraltı boru şebekeleri, hizmet dışı bırakılmış nükleer tesisler gibi tehlikeli çalışma sahalarında çalıştırmak üzere tasarlanan mikro robotların geliştirilmesine milyonlarda dolar değerinde yatırım gerçekleştiriyor.

Şuana Kadar 26.6 Milyon Sterlin Yatırım Gerçekleşti

Hava, su ve karada tehlikeli olarak nitelendirilecek alanlarda çalışabilecek bu mikro robotlar, rüzgar santralleri, petrol rafinerileri ve nükleer tesisler gibi ulaşılması ve çalışılması zor yerleri denetleyebilecek. İngiltere Bilim bakanı Chris Skidmore, bu mikro robotların geliştirilmesi için 15 projede toplam 26.6 milyon sterlin yatırım yaptıklarını açıkladı.

Yol Çalışmalarında Meydana Gelen Maliyeleri De Düşürecek

1 cm uzunluğunda üretilecek olan robotlar, cihazlardaki borulardan girerek çatlakları ve aksaklıkları bulmak için kullanılacak.

Ayrıca yılda 5 milyar avroya mal olan yol çalışmalarındaki sorunların giderilmesinde de kullanılması ve maliyetleri düşürmesi bekleniyor. Bilim Bakanı Skidmore konuyla ilgili açıklamasında “Şimdilik sadece hayatımızı etkilemeyen yol çalışmalarını hayal ederken, bu mikro tamir robotları, gelecekte hayatımızı kolaylaştıracak bir teknolojinin başlangıcını müjdeliyor.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Xiaomi Resmi Olarak Türkiye’de: İki 'Mi Store' İstanbul'da Açılıyor
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Elon Musk, Mars’ta Koloni Kurmak İçin Nelerin Gerektiğini Açıkladı

mars'a koloni elon musk spacex

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’a koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, Mars’ta serbest bir şekilde çalışabilecek bir yerleşim biriminin inşası için yaklaşık bin Starship gemisi ve en az bir milyon ton kaynak ve ekipman gönderilmesi gerekiyor.

Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.

Koloni kurmak için kullanılması planlanan Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Milli Piyangoda Yeni Nesil Bilet Dönemine Geçiliyor
Okumaya devam et