Connect with us

Teknoloji

Dijital Oyun Sektöründe Rekor: İhracat 1 Milyar Dolar Oldu

dijital oyun ihracat rekor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) paydaşlarının katılımıyla düzenlenen “2018 Yılı Oyun Yazılımı İhracat Rakamı Açıklaması” törenine katıldı.

Dijital oyun sektörü ihracatında büyük bir sıçrama yaşandığını söyleyen Pekcan, sektörün ihracat rakamlarını son 2 senede yüzde 100 artırdığını belirterek, “Dijital oyun sektörünün ihracatı 2016’da 500 milyon dolar iken bugün 1 milyar 50 milyon dolar oldu, ama hedefimiz daha büyük.” açıklamasında bulundu.

Ülkemizdeki Oyun Pazarı 750 Milyon Dolara Ulaşmış Bulunmakta

“Bilişim sektörünün ekonomik değeri yüksek parçalarından biri ise dijital oyun sektörüdür. Burada emeği geçen arkadaşlarımı hem tebrik ediyor hem teşekkür ediyorum.” diyen Pekcan, şu bilgileri verdi:

“2018 yılında yaklaşık 138 milyar dolar civarında olan küresel oyun pazarı büyüklüğünün, 2021 yılında 180 milyar dolar olması beklenmektedir.

Bu çarpıcı istatistiklerse sektörün mevcut durumunu ve potansiyeli göstermektedir ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkemiz hızla dijitalleşen dünyaya ayak uydurmakta ve oyun yazılım sektörümüz hızla artan büyüme göstermektedir. Ülkemizdeki oyun pazarı 750 milyon dolara ulaşmış bulunmakta. Yerli oyun pazarımızın hızla büyümesi, bu alanda ekosistemin oluşmasına ve gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.”

Dijital Oyun Şirketlerimizin isimlerinin ezbere Bilinmesini İstiyoruz

Pekcan, Ticaret Bakanlığının hizmet sektörü paydaşlarının uluslararası rekabet gücünü artırmak için kapsamlı çalışmalar yaptığını belirterek, sektörlerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda destekleri yenilediklerini söyledi.

Oyun yazılımı geliştiren şirketlere yurt dışı pazarlara yönelik reklam, tanıtım, pazarlama; yurt dışı birim; marka tescili, acente komisyonları, belgelendirme, danışmanlık ve fuar katılımları gibi pek çok pazara giriş ve pazarda tutunma çalışmalarını desteklediklerini anlatan Ruhsar Pekcan, şöyle devam etti:

“Tüm bu desteklerin yanı sıra, dijital oyun sektörünün ihtiyaçları gözetilerek hazırlanmış olan, sektöre özgü destek unsurlarımızın olduğunu da belirtmek isterim. Son olarak, uzun yıllardan beri mal sektörlerine yönelik olarak uygulamakta olduğumuz ‘TURQUALITY  Programı’na dijital oyun sektörümüzü de dahil ettik. Artık kendilerini bir dünya markası olarak görmek istiyoruz. Evet halihazırda markalar ama dijital oyun şirketlerimizin isimlerinin ezbere bilinmesini istiyoruz. Bakanlık olarak tüm desteklerimiz yanlarında.”

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Organize İşler: Sazan Sarmalı Vizyondan Kalkmadan Netflix'te Yayınlandı

Oyun İhracatı Türkiye İhracatındaki Değişimin Öncülüğünü Yapıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, oyun geliştiricilerinin ihracat alanındaki başarılarını takdir ettiklerini söyledi.

Oyun ihracatının Türkiye ihracatındaki değişiminin öncülüğünü yaptığını anlatan Gülle, şunları kaydetti:

“Mal ihracatı dünyada 17 trilyon dolar. Biz oradan yaklaşık yüzde 1 pay alıyoruz. Hizmet ihracatı son 10 yılda 5 trilyon dolara yükseldi, yüzde 50 arttı. O açıdan hizmet ihracatındaki büyümeyi yakalamamız ve burada çok yol almamız gerekiyor.”

Türk oyun geliştiricilerin sayısının artmasını dileğini ifade eden Gülle, sektörün bir ihracatçı birliği kurarak daha geniş bir vizyonla ilerleyebileceğini söyledi.

İhracatı herkesin anlayabileceği ve öğrenebileceği bir yazılım projesi geliştirmek için TOGED Başkanı Ali Erkin’le  konuştuklarını aktaran Gülle, “İhracatı 7’den 70’e herkese öğretmek adına bir yazılımla, ihracata nasıl başlanır, ne gibi süreçlerden geçilir, nasıl destek alınır gibi bir proje yapacağız. İnşallah buradaki amacımız ihracatı okullarımıza, gençlerimize, herkese iletmek. Amacımız bu işi bilen bir nesil yetiştirmek.” bilgilerini verdi.

Pek Çok Geliştirici ve Yayıncı Şirketimiz Şu Anda İlk 10’da

TOGED Başkanı Ali Erkin, İtalyan ve İspanyol oyun geliştiricilerinin dünyadaki önemli ticaret aktivitelerinde hatırı sayılır tanıtım yaptığını ifade ederek, Hindistan’ın da küresel ölçekte adından söz ettirdiğini söyledi.

Ancak Türkiye’nin oyun geliştirme konusunda İtalya, İspanya ve Hindistan’dan önde olduğunu belirten Erkin, şunları kaydetti:

“Oyun fuarlarıyla beraber bakanlıklarımızla pek çok ticaret aktivitesine katılıyoruz. Buralarda hep Hindistan’ın bu alanda ne kadar ileride olduğu soruluyor. Evet, Hindistan bazı alt yüklenicilik işlerini yapıyor ama Hindistan’dan dünyaya açılan herhangi bir önemli marka, oyun veya geliştirici stüdyo yok.

Bugün Türkiye’de şu anda hemen sayabileceğimiz 5 tane çok değerli oyun var. iPhonelarınızı açtığınızda göreceksiniz. İlk 10’da pek çok geliştirici ve yayıncı şirketimiz Amerikan Storeda şu anda ilk 10’da. Şu anda açtığınızda bu şirketlerimizi göreceksiniz. İhracatımızı yapıyorlar. Aynı şekilde PC pazarında ‘Gelmiş geçmiş en iyi 100 oyun’ arasında 30’uncu olan şirketimiz var. Mobil tarafta sürekli ihracat yapan şirketlerimiz, yatırım alan şirketlerimiz var. Burada Ticaret Bakanlığı’mızın katkılarıyla bugünlere kadar gelebildik.”

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Facebook Yapay Zekayı Sağlık Sektörüne Taşıyor: FastMRI

Erkin, Türk dijital oyun sektörünün başarılarının artarak süreceğini söyledi.

Kaynak: AA

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

İTÜ Nesnelerin İnterneti Fuarı: IoT Line Fair 26-27 Nisan’da

İTÜ IoT Line Fair 2019 nesnelerin interneti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenecek olan nesnelerin interneti (IoT) fuarı, 26-27 Nisan tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. IoT ekosistemindeki uzman şirket, kişi ve startuplar ile IoT alanını merak eden öğrencilerin bir araya gelmesi ve Türkiye’de aktif olarak çalışılmaya başlanmış bu sektör hakkında bilgi edinebilmesi amacıyla düzenlenen fuar ile 1000 kişiye ulaşan yüksek bir katılım hedefleniyor.

Son yıllarda yatırımcıların özellikle ilgi gösterdiği bir alan olan nesnelerin interneti sektörü, ülkemizde de giderek artan bir ilgi ile karşılanıyor. İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından organize edilen ve bu yıl 26-27 Nisan’da beşincisi gerçekleştirilecek olan “Iot Line Fair”, Türkiye’nin ilk ve en büyük nesnelerin interneti ve akıllı ürünler fuarı olma özelliklerini taşıyor.

Fuar kapsamında, nesnelerin interneti ve akıllı ürünler konularına ilişkin sunumlardan oluşan konferanslar dizisi yer alacak. Konferanslar, şirketlerin bu sektöre bakışlarından başarı hikayelerine, dijital dönüşüm teması altında gerçekleştirilen çalışmalardan, girişimcilik ekosisteminde nesnelerin interneti gibi konulardan oluşuyor.

Konferanslara Vestek Teknoloji A.Ş. Yöneti Kurulu Üyesi ve TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırım Direktörü Dr. R. Erdem Erkul ve Sabah Gazetesi yazarı Timur Sırt katılım gösterecek.

Ayrıca etkinlik boyunca katılımcılar, bu alanda çalışan firmalar tarafından kurulmuş standları ziyaret ederek, son gelişmeler ve ürünler hakkında detaylı bilgi alabilecekler. Etkinlikler sırasında İTÜ Acapella ekiplerinde çeşitli gösteriler de bulunuyor.

nesnelerin interneti iot line fair 2019

Etkinlik tüm katılımcılara açık ve ücretsizdir. Kontenjan sınırlı olduğu için kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Kayıt için: https://www.iotlinefair.com/kayit-ol/

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Mail.ru ve Turkcell Arasında Dijital İş Birliği Görüşmeleri Başladı
Okumaya devam et