Connect with us

Girişimcilik

WBAF 2019: Uluslararası Startup ve Yatırımcı Workshop’ları İstanbul’da

melek yatırım erhan erkut

Dünyanın en büyük erken aşama sermaye ve yatırım piyasaları topluluğu olan WBAF – Dünya Melek Yatırım Forumu, 18 ve 19 Şubat tarihlerinde Swissotel The Bosphorus Istanbul’da toplanıyor.

Dünya Melek Yatırımcılar Kongresi 2019,  WBAF World Excellence Awards ile Swissotel The Bosphorus’ta dünyanın en iyilerini dünyaya tanıtacak. Dünyanın önde gelen borsaları, varlık fonu yöneticileri, ortak yatırım fonları, servet yönetim şirketleri, aile ofisleri , özel bankacılık birimleri, teknopark yöneticileri, +100 milyon dolar değerindeki şirketlerin uluslararası CEO’ları, melek yatırımcılar, VC’ler ve 20 ülkeden bakanın katılacağı WBAF World Congress 2019 Türkiye’yi uluslararası sermaye piyasalarının hub center’ı haline getiriyor.

Girişimciler İçin Büyük Fırsatlar Var

Bu yıl ilk kez startup’lar dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılara ana sahnede sunum yaparak işlerini büyütmek için finansman sağlamaya çalışacak. Kongrenin ikinci günü düzenlenecek GFRS – Global Fundraising Stage /  Küresel Fon Bulma Sahnesi ile girişimcilere çok büyük bir fırsat veriliyor.

6 Uluslararası İsim – 6 Uluslararası Workshop

Workshop 1:
Startup’lara ve küçük işlere yatırım yaparak finansal anlamda büyük geri dönüşler nasıl elde edilebilir?

Dünya Melek Yatırım Forumu’nun Singapur temsilcisi Callum Laing tarafından verilecek bı workshop’ta çok önemli bir konu açıklığa kavuşturulacak. Startup ve girişimciler genellikle finansman yetersizliğinden, yatırımcılarda kaliteli startup projesinin olmamasından yakınırlar. Küresel ölçekteki yatırım ekosistemi, yatırımcıyı ve girişimciyi iki ayrı taraf olarak görüyor ve yatırım alma veya yatırım yapma stratejileri buna göre ayrı ayrı gelişiyor. İşte bu workshop’ta her iki tarafın aynı safta yer almaları durumunda ortaya çıkabilecek fırsatlar ve bunun nasıl gerçekleşebileceğini Callum Laing aktarıyor. Laing aynı zamanda Nasdaq’ta halka açık Marketing Holding’in de kurucusu.

Workshop 2:
Melek yatırımcı finansmanı ile VC finansmanının ideal birleşimi nasıl omalı.

Monte Carlo Capital kurucusu Prof Ian Sosso tarafından verilecek olan bu workshop’ta ise startupların finansman bulmakta en çok zorlandıkları 500 bin USD – 2 milyon USD arasındaki yatırım bandında melek yatırımcıların VC’lerle nasıl beraber hareket edebilecekleri aktarılacak.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Sina Afra: Girişimcilik Ekosisteminde Z Kuşağının Önemi

Workshop 3:
Kuruluş aşamasından büyüme ve çıkış aşamasına kadar insan kaynağı yatırımı nasıl maksimize edilebilir.

İngiltere merkezli Global Growth Institute kurucu başkanı Wayne Clarke tarafından verilecek olan bu workshop’ta, kurumsal liderliğin startup aşamasından çıkış aşamasına kadar olan önemi çeşitli vaka çalışmalarıyla beraber verilecek. Startup kurucuları ile şirket profesyonel yöneticileri arasında nasıl bir işbirliği geliştirilebilir ki takım üyelerinin performansı maksimize edilebilsin.

Workshop 4:
Steve Jobs’un kopyalama metodunu nasıl kopyalayabilirsiniz ki siz de bir unicorn ortaya çıkarabilin.

Dünya Melek Yatırım Forumu Fransa Temsilcisi Patrick Kedziora tarafından verilecek bu workshop’ta dünya çapında isim yapmış sanatçıların, müzisyenlerin, bilim adamlarının, sinema yapımcılarının ve mucitlerin, diğerlerinden nasıl etkilendiğini ve kopyaladıkları veya esinlendikleri fikirleri geliştirerek başarıyı nasıl yakaladıklarını çok çarpıcı örneklerle size aktarılacak. Workhop sonunda Picasso’nun veya Steve Jobs’un bakış tarzını nasıl yakalayabileceğinizin önemli ipuçlarını edinmiş olacaksınız.

Workshop 5:
Startup’ınızı hızla büyütmenin 7 akıllı adımı

İrlanda’nın önde gelen teknoloji hub merkezi olan CorkBIC’inin kurucusu ve başkanı Michael O’Connor tarafından verilecek olan bu workshop’ta yatırım kararı almadan evvel atılması gereken en önemli 3 adım ile yatırım kararı aldıktan sonra atılması gereken 4 önemli adım çeşitli vak’a çalışmalarıyla katılımcılara aktarılacak.

Workshop 6:
Kendinizi başarılı ve kaliteli bir melek yatırımcıya nasıl çevirebilirsniz

Fransa’nın en büyük melek yatırım ağlarından biri olan Sophia Business Angels’ın başkanı Marcel Dridje tarafından verilecek olan bu workshop’ta, şimdiye kadar hiç melek yatırım yapmamış veya melek yatırımcılığa çok az girmiş olan yatırımcıların, girişimcilerin ve profesyonel yöneticilerin, kendilerini kalifiye melek yatırımcıya dönüştürebilmeleri için neleri bilmeleri gerektiği, ne tip adımlar atmaları gerektiği ve ne tip eğitimler almaları gerektiği aktarılacak. Geleceğin melek yatırımcıları için net bir yol haritası bu workshop’ta sunulacak.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İBB'den Girişimcilik Ekosistemine Büyük Katkı: Zemin İstanbul

Kayıt ve detaylı bilgi için: https://www.wbaf2019.istanbul/

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog

Girişimci Olmak İçin Ne Zaman Adım Atmalısınız?

girişimci

Düzenlediğim ve katıldığım girişimcilik etkinliklerini göz önünde bulundurduğumda, bu etkinliklerde en çok sorulan soru nedir diye düşündüğümde, şüphesiz cevabım “Girişimci olmak için adımımı ne zaman atmalıyım?” sorusu olacaktır.

Kişisel olarak fikrimi soracak olursanız, her ne kadar gece uykularınızı kaçıracak bir girişim fikrinin ne zaman geleceği belli olmasa da, ben üniversite sonrası kişisel gelişime de katkı sağlayacak şekilde, bir süre kurumsal şirketlerde çalışmadan girişimciliği denemenin riskli olduğuna inanıyorum. Bu düşüncemin doğru olup olmadığını desteklemek adına, girişimcilik alanında en çok okunan dergilerden biri olan Startup’ın geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmalarda, ülkemizdeki en iyi Startup’lar listesinde ilk 11’e giren girişimlerin kurucu CEO’larının girişimciliğe ne zaman adım attıklarını sizler için araştırdım. Bakalım ülkemizin en başarılı girişimcileri, kariyerlerinin hangi dönemlerinde girişimci olmaya karar vermişler?

Hande Çilingir & Insider

Öngörüsel pazarlama teknolojileri ile markaların ileri seviye segmentasyon ve oto-optimizasyon yapmalarını sağlayan girişim Insider, listenin ilk sırasında yer alıyor. Dünyada 15’den fazla ülkede, 200’den fazla marka tarafından tercih edilen Insider’ın CEO’su Hande Çilingir ise dünyada girişimcilik denilince ilk akla gelen platformlardan olan Crunchbase tarafından geçtiğimiz yıl, ABD dışındaki en iyi 7 kadın CEO’dan biri seçilerek göğsümüzü kabartmıştı.

Lisans eğitimini London Schools of Economy’de Ekonomi ve İşletme bölümünde tamamlayan Çilingir, Insider’ın macerasına atılmadan önce Alarko, Vestel, Zorlu Holding ve PepsiCo gibi kurumsal firmalarda çalışmış. İlk girişimcilik tecrübesi ise English&More adındaki bir uluslararası dil öğrenme merkeziymiş ve 2 yıllık bir deneyimden sonra şirketteki hisselerini satarak, exit etmiş. 2012 yılından beri tüm zamanını Insider’ı büyütmeye harcayan Hande Çilingir’in büyük başarı yakaladığı bu girişimine başlama yaşı ise 27.

Barbaros Özbuğutu & iyzico

Kendisini, hız ve verimlilik üzerine tasarlanmış bir ödeme alma hizmeti yönetim platformu olarak tanımlayan ve 5 sene önce ilk olarak Almanya’da kurulan iyzico, bugüne kadar tüm dünyada 29 binden fazla firmaya ödeme altyapısı sağlayarak, ülkemizin en önemli Fintech’lerinden biri olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Prof. Dr. Erhan Erkut: Girişimcilikten Başka Çaremiz Yok

Iyzico’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu’nun geçmişine baktığımızda ise yaklaşık 15 senelik bir kurumsal çalışma hayatı görüyoruz. Global ödeme yöntemleri ve telekom sektöründe kazandığı bu tecrübeleri, girişimi iyzico’ya fazlasıyla aktarmış durumda. Özbuğutu’nun Bremen’de Avrupa Ekonomisi alanında lisans, işletme ve startup yönetimi alanlarında ise Stanford ve Harvard’da aldığı eğitimleri bulunuyor.

Nazım Salur & Getir

Son zamanlarda özellikle market alışverişine zaman bulamayan, beyaz yakalıları oldukça mutlu eden bir girişim olan Getir, yakın zamanda açıkladığı “GetirYemek” uygulaması ile de müşterilerine çok hızlı bir şekilde yemek siparişlerini ulaştırmak için çalışmalara başladı. Aynı zamanda Bitaksi’nin de kurucusu olan Nazım Salur, girişimcilik ekosisteminin en tecrübeli oyuncularından. Boğaziçi Üniversite’sinde işletme bölümünü bitirdikten kısa süre sonra girişimcilik alanında ilk adımlarını atan Salur, 25 seneden fazla bir süredir çeşitli girişimleriyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Çağlar Yalı & Kolay İK

Listemizin 4.sırasında, şirketlerin özlük bilgileri, izinler vb. birçok konuda çalışanlarına ait bilgileri ve süreçleri takip etmesini sağlayan, bulut tabanlı bir insan kaynakları platformu olan Kolay İK var. Girişimin kurucusu Çağlar Yalı da girişimci olmadan önce kurumsal hayatı deneyimleyenlerden. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Paypal’da ve Cluster Alliance adlı bir danışmanlık şirketinde çalışan Yalı, yaklaşık 4.5 senedir Kolay İK girişimiyle, şirketlerin insan kaynakları yönetimini daha verimli ve daha kolay hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Rıfat Oğuz & Sinemia

Sinema tutkunlarına, uygun fiyatlara istedikleri salonlarda sınırsız film izleme imkânı sunan Sinemia, özellikle ABD pazarında çok hızlı büyümesiyle birlikte, basamakları hızlı bir şekilde tırmanarak 5.sıraya yerleşti. 2010 yılında Bilkent Üniversite’sinde mezun olan Sinemia kurucusu Rıfat Oğuz, 2015 Kasım ayında girişimini hayata geçirmeden önce Eczacıbaşı, Turkcell, Coca-Cola ve Garanti gibi kurumsal şirketlerde 7 yıl boyunca deneyim kazanmış.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  AloTech, Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın'dan Yatırım Aldı

Kaan Kayabalı & Onedio – Demirhan Büyüközcü & V-Count

7’den 70’e herkesin ilgiyle takip ettiği ve Türkiye’nin en büyük içerik platformlarından olan Onedio ile dünyanın önde gelen kişi sayma teknolojilerinden V-Count’un kurucu ortakları Kaan Kayabalı ve Demirhan Büyüközcü. Kariyerleri neredeyse aynı olduğu için tek maddede anlatmak istedim. Startup100 listesinde iki girişimleriyle de ilk 10’da bulunan ikiliden Kaan Bey Onedio’nun, Demirhan Bey ise V-Count’un CEO’luğunu yürütüyor. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nden sınıf arkadaşı olan kurucu ortaklar, kurumsal şirketlerde çalışma fikrini bir kenara bırakarak, mezun olduktan bir yıl sonra 2006’da V-Count’u ve 2012’de de Onedio’yu kurmuşlar.

Sean Yu & Paraşüt

Türkiye’deki küçük ve orta ölçekteki şirketler için ön muhasebe programı ve bulut tabanlı finansal yönetim çözümleri sunan Paraşüt’ün kurucu ortağı ve CEO’su Sean X. Yu, 7 yaşında Çin’den San Francisco’ya taşınan ve oradan da yolu Türkiye’ye düşen bir girişimci. Paraşüt’le başarıdan başarıya koşmadan önce ise Sean da listedeki çoğu girişimci gibi kurumsal hayatta başlamayı tercih etmiş. 2006 yılında Harvard Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra, Lehman Brothers, Gryphon Investors ve Endeavor gibi çok büyük şirketlerde çalışıp kendini girişimciliğe hazırlamış.

Ergin Eroğlu & Segmentify

Özellikle e-ticaret siteleri için ziyaretçi davranışı analitiği ve pazarlama optimizasyonu gibi veri odaklı hizmetler sunan Segmentify’ın kurucusu Ergin Eroğlu, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği lisansı ve MBA master’ına sahip. Özellikle yazılım alanında 7 yıla yakın tecrübeye sahip olan Eroğlu’nun, Segmentify ile başarıyı yakalamadan önce de iki tane girişim denemesi var.

Ozan Yerli & Conncected2.me

Gelelim üniversiteden mezun olur olmaz girişimciliğe adımını atarak, bu alanda listenin bir numarası olan Connected2me kurucusu Ozan Yerli’ye. Anonim olarak girip, yeni insanlarla mesajlaşarak tanışabileceğiniz bir uygulama olan Connected2me’nin dünyada toplamda 11 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ve her geçen gün bu sayısı artıyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Take Off Startup Summit Başvuruları Devam Ediyor

Fevzi Güngör & ödeal

Cep telefonunuza gelen bir mesajla uzaktan güvenli bir şekilde ödeme yapabilmenizi sağlayan ödeal’ın kurucu ortağı ve CEO’su Fevzi Güngör’ün yaklaşık 14 yıllık bir kurumsal geçmişi var. İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu olan ve yine aynı okuldan IT’de proje yönetimi alanında yüksek lisans yapan Güngör’ün aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nden MBA’i var.

***

Sizlere geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en başarılı 11 girişiminin CEO’larının kurumsal geçmişinden bahsettim. Daha sağlıklı bir analiz için tabii ki, çok daha fazla girişimciyi araştırmak gerekir. Fakat yazımda tanıtmaya çalıştığımız CEO’ların kurumsal çalışma tecrübesi ortalamasına baktığımızda, 7 yıl gibi bir süre karşımıza çıkıyor ve aslında bu durum da bir girişimi kurmadan önce, bir süre sektörü öğrenip tecrübe kazanmanın faydalı olabileceğini gösteriyor.

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Sizce bir kişinin girişimci olması için en ideal zaman nedir? Aşağıdaki iletişim bilgilerimden öneri ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Enis Erdem YURDATAPAN

yurdatapan.enis@gmail.com

https://www.linkedin.com/in/enisyurdatapan/

*** Bu makale PMI Turkey Chapter tarafından çıkartılan Proje Yönetim Dünyası dergisinin 19.sayısında yayınlanmıştır. Dergiye ulaşmak için: http://bit.ly/pmidergi19

Blog kategorisindeki diğer yazılar için: http://k2haber.com.tr/category/blog/

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

Okumaya devam et