Connect with us

Kültür

PST’den RULET Oyunu: 2.Dünya Savaşı’na Tiyatral Bir Yolculuk

Rulet Performans Sanat Tiyatrosu

Perde Sanat Tiyatrosu – PST tarafından geçen sene sahnelenen Rulet oyunu, 2018 -2019 sezon gösterimlerine Ankara, Eskişehir ve Adana’da devam ediyor. Kosta Kortidis’in yazdığı ve Talha Kalovov’un yönettiği Rulet’te; oyuncular İbrahim Sevinç, Caner Karadağ ve Mehmet Ali Çetintaş savaşın askerler üzerinde yarattığı psikolojik yıkımı başarılı bir şekilde sahneye taşıyorlar.

Rulet Oyununun Konusu

Oyun, 1943 yılının mart ayında Stalingrad’ın doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutuk evinde geçer. Alman hücum kıtaları bu sıralarda Stalingrad dolaylarından çarpışarak Berlin’e doğru çekilmeyi sürdürmektedirler. Olayın geçtiği tarih Almanların, Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği, fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer. Hızla büyük Nazi rüyası sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada Alman 22. tabur komutanı olan Binbaşı ve aynı birlikteki bir Başçavuş müthiş bir çarpışmadan sonra taburdan sağ kalanlarla kontrollü bir şekilde geri çekilmeye çalışırken; bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafı çevrilir. Çatışmaya devam eden ve teslim olmayı kabul etmeyen Almanlar, neredeyse birliğin tüm mevcudunu kaybederler.

Çatışma sonunda birkaç subay, Binbaşı ve Başçavuş yaralı olarak yakalanır, bir Onbaşı ve iki Er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile Başçavuş ise iyileşme belirtileri göstermektedirler: Bunun üzerine Rus birlikleri bu iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapsederler.

Acaba burası gerçekten Rus askeri cezaevi midir?

Rulet   Rulet

Prodüksiyon

İbrahim Sevinç, Caner Karadağ ve Mehmet Ali Çetintaş oynuyor. Oyunun ses-ışık tasarımı Emre Yıldız’a, dekor-kostüm tasarım Orhan Ay’a, afiş tasarım Tamer Akçay’a ait. Sahne amiri Mertkan Kayabaş iken, fotoğraf çekimlerini Mehmet İzdeş ve Ali Ulvi Baycan, video çekimlerini ise Tahir Erken gerçekleştiriyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İBB'den Girişimcilik Ekosistemine Büyük Katkı: Zemin İstanbul

Gösterim Bilgileri

8 Şubat Cuma – 20:00
Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi / Ankara

15 Şubat Cuma – 20:00
Zübeyde Hanım Kültür Merkezi / Eskişehir

02 Mart Cumartesi – 20:00
Fade Sahne Ankara / Fade Stage & Coffee

19-20 Nisan / 21.Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali – 20:00
Sabancı Oda Tiyatrosu / Adana

Biletler biletiva.com – biletinial.com ve oyun günü gişelerde

rulet

Perde Sanat Tiyatrosu – PST

18 kasım 2015 yılında gönüllü bir proje için İbrahim Sevinç tarafından Tiyatro Run adı altında kurulmuştur. Haziran 2017’de Caner Karadağ’ın katılımı ile adını değiştirmiştir. Perde Sanat Tiyatrosu pst oyuncuları olarak Ankara’da yer almaktadır.

Görme Engelliler Derneği için onları hayatın zorluklarını anlatan bir proje için bir araya gelen tiyatro oyuncuları Bize de Yerin oyunu hazırlayarak  D.T. Küçük Tiyatro’da Oyunu sergilemiş, Otizm Çocuklar, Yaşlılar Derneği ve Engelli derneklere bu zamana kadar ücretsiz Gönüllü Oyunlar Sergileyip oyundan gelen tüm gelirleri derneklere bağış yapmıştır.

2017 – 2018 tiyatro sezonunda büyük bir değişime giden Perde Sanat Tiyatrosu, Caner Karadağ’ında ortak olarak  katılımı ile kadrosuna deneyimli ve profesyonel oyuncular ile çalışmalarına devam etmektedir.

2018 – 2019 tiyatro sezonunda da İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ’ın ortak yürüttüğü Perde Sanat tiyatrosu, “Rulet” tiyatro oyunu ile Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da Oyunlarını sergilemektedirler.  Kadrosuna bu sezon Mehmet Ali Çetintaş’ı da katan PST oyuncuları gelecek sezon için hazırlıklarına devam etmektedirler.

Facebook: https://www.facebook.com/perdesanattiyatrosu

Twitter: https://twitter.com/pstoyunculari

İnstagram: https://www.instagram.com/perdesanattiyatrosu

Google: https://perdesanattiyatrosu.business.site

Tiyatrolar: https://tiyatrolar.com.tr/perdesanattiyatrosu

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Google'dan Duygu Asena İçin Doğum Günü Doodle'ı
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Google’dan Duygu Asena İçin Doğum Günü Doodle’ı

Arama Motoru Google bugün Doodle’ına Duygu Asena’ya yer verdi. Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden olan Duygu Asena, 19 Nisan 1946 yılında doğmuştu. Ardında birçok değerli kitap bırakan Asena, 30 Temmuz 2006 tarihinde beyin tümörü sebebiyle aramızdan ayrılmıştı.

Duygu Asena Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümü mezunudur. Mezuniyet sonrası gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlandı. Daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

​1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Bu kitabın satışı Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

Duygu Asena’nın Eserleri

Kadının Adı Yok, 1987

Aslında Aşk da Yok, 1989

Kahramanlar Hep Erkek, 1992

Değişen Bir Şey Yok, 1994

Aynada Aşk Vardı, 1997

Aslında Özgürsün, 2001

Aşk Gidiyorum Demez, 2003

Paramparça, 2004

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  NASA Evrenin Müziğini Yayınladı: İlginç ve Ürkütücü
Okumaya devam et