Connect with us

Kültür

PST’den RULET Oyunu: 2.Dünya Savaşı’na Tiyatral Bir Yolculuk

Rulet Performans Sanat Tiyatrosu

Perde Sanat Tiyatrosu – PST tarafından geçen sene sahnelenen Rulet oyunu, 2018 -2019 sezon gösterimlerine Ankara, Eskişehir ve Adana’da devam ediyor. Kosta Kortidis’in yazdığı ve Talha Kalovov’un yönettiği Rulet’te; oyuncular İbrahim Sevinç, Caner Karadağ ve Mehmet Ali Çetintaş savaşın askerler üzerinde yarattığı psikolojik yıkımı başarılı bir şekilde sahneye taşıyorlar.

Rulet Oyununun Konusu

Oyun, 1943 yılının mart ayında Stalingrad’ın doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutuk evinde geçer. Alman hücum kıtaları bu sıralarda Stalingrad dolaylarından çarpışarak Berlin’e doğru çekilmeyi sürdürmektedirler. Olayın geçtiği tarih Almanların, Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği, fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer. Hızla büyük Nazi rüyası sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada Alman 22. tabur komutanı olan Binbaşı ve aynı birlikteki bir Başçavuş müthiş bir çarpışmadan sonra taburdan sağ kalanlarla kontrollü bir şekilde geri çekilmeye çalışırken; bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafı çevrilir. Çatışmaya devam eden ve teslim olmayı kabul etmeyen Almanlar, neredeyse birliğin tüm mevcudunu kaybederler.

Çatışma sonunda birkaç subay, Binbaşı ve Başçavuş yaralı olarak yakalanır, bir Onbaşı ve iki Er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile Başçavuş ise iyileşme belirtileri göstermektedirler: Bunun üzerine Rus birlikleri bu iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapsederler.

Acaba burası gerçekten Rus askeri cezaevi midir?

Rulet   Rulet

Prodüksiyon

İbrahim Sevinç, Caner Karadağ ve Mehmet Ali Çetintaş oynuyor. Oyunun ses-ışık tasarımı Emre Yıldız’a, dekor-kostüm tasarım Orhan Ay’a, afiş tasarım Tamer Akçay’a ait. Sahne amiri Mertkan Kayabaş iken, fotoğraf çekimlerini Mehmet İzdeş ve Ali Ulvi Baycan, video çekimlerini ise Tahir Erken gerçekleştiriyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  19. Yılında Latife: Dilek Türker Yeni Tiyatro Sezonunu Açtı

Gösterim Bilgileri

8 Şubat Cuma – 20:00
Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi / Ankara

15 Şubat Cuma – 20:00
Zübeyde Hanım Kültür Merkezi / Eskişehir

02 Mart Cumartesi – 20:00
Fade Sahne Ankara / Fade Stage & Coffee

19-20 Nisan / 21.Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali – 20:00
Sabancı Oda Tiyatrosu / Adana

Biletler biletiva.com – biletinial.com ve oyun günü gişelerde

rulet

Perde Sanat Tiyatrosu – PST

18 kasım 2015 yılında gönüllü bir proje için İbrahim Sevinç tarafından Tiyatro Run adı altında kurulmuştur. Haziran 2017’de Caner Karadağ’ın katılımı ile adını değiştirmiştir. Perde Sanat Tiyatrosu pst oyuncuları olarak Ankara’da yer almaktadır.

Görme Engelliler Derneği için onları hayatın zorluklarını anlatan bir proje için bir araya gelen tiyatro oyuncuları Bize de Yerin oyunu hazırlayarak  D.T. Küçük Tiyatro’da Oyunu sergilemiş, Otizm Çocuklar, Yaşlılar Derneği ve Engelli derneklere bu zamana kadar ücretsiz Gönüllü Oyunlar Sergileyip oyundan gelen tüm gelirleri derneklere bağış yapmıştır.

2017 – 2018 tiyatro sezonunda büyük bir değişime giden Perde Sanat Tiyatrosu, Caner Karadağ’ında ortak olarak  katılımı ile kadrosuna deneyimli ve profesyonel oyuncular ile çalışmalarına devam etmektedir.

2018 – 2019 tiyatro sezonunda da İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ’ın ortak yürüttüğü Perde Sanat tiyatrosu, “Rulet” tiyatro oyunu ile Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da Oyunlarını sergilemektedirler.  Kadrosuna bu sezon Mehmet Ali Çetintaş’ı da katan PST oyuncuları gelecek sezon için hazırlıklarına devam etmektedirler.

Facebook: https://www.facebook.com/perdesanattiyatrosu

Twitter: https://twitter.com/pstoyunculari

İnstagram: https://www.instagram.com/perdesanattiyatrosu

Google: https://perdesanattiyatrosu.business.site

Tiyatrolar: https://tiyatrolar.com.tr/perdesanattiyatrosu

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Uğurcan Erdem: URL Nedir? URL Kısaltma Neden Önemlidir?
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Organize İşler: Sazan Sarmalı Vizyondan Kalkmadan Netflix’te Yayınlandı

organize işler sazan sarmalı

Netflix, Türkiye pazarındaki girişimlerini artırarak sürdürüyor. 1 Şubat’ta gösterime giren ve Yılmaz Erdoğan’ın başrol oynadığı “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı”, Netflix’te yayınlanmaya başladı. Film, sinema salonları ve yapımcı tartışmalarının odağındaydı. Film vizyona girdikten tam iki hafta sonra Netflix’te yayınlanmaya başlayarak yeni bir tartışmayı daha başlattı.

Netflix’in konu ile ilgili olarak yaptığı film açıklaması  ise şu şekilde: “Türkiye dahil, ABD’den İngiltere’ye, Kanada’dan Danimarka’ya, 190’dan fazla ülkedeki izleyiciler, İstanbul’un altını üstüne getiren üçkağıtçı Asım Noyan ve çetesinin maceralarına tanıklık edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Organize İşler filminin ilki, 2005 yılında yayınlanmıştı. Devamı niteliğindeki Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nın kadrosunda ise başrolü yine Yılmaz Erdoğan üstlenirken, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi başarılı isimleri kadrosunda barındırıyor.

Organize İşler: Sazan Sarmalı Filminin Fragmanı

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Sinem Cantürk: Yapay Zekaya Güvenmek Ya Da Güvenmemek
Okumaya devam et

En Çok Okunanlar