Connect with us

Startup

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İlk Türk ‘Unicorn’u Arıyoruz

startup

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) 2018’de yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 9 startup şirketi, toplam 42,7 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı açıklamada, “Unicorn ya da Türkçesi ile mitolojik tek boynuzlu at, değeri bir milyar doları aşan yeni girişim şirketlerinin (startup) ifade ediyor. Ocak 2019 itibariyle dünyada 311 adet unicorn startup var. BTM ile ilk Türk Unicorn’u arıyoruz. 2019 Türkiye’nin ilk unicornunu çıkaracağı yıl olsun” ifadelerini kullandı.

1,5 Yılda 5 Bine Yakın Girişimci Başvurusu Oldu

Kendi Amazon’umuzu, kendi Marvel Studios’umuzu oluşturmalıyız diyen Şekib Avdagiç “İlk hedefimiz dünyanın en inovatif 50 şirketi ve en değerli 500 markası arasına en az bir Türk girişimci koymak” olduklarını belirtti. BTM’nin faaliyete başladığı 2017 Mayıs ayından bu yana geçen 1,5 yılda 5 bine yakın girişimciden yenilikçi iş fikri başvurusu aldıklarını kaydeden Avdagiç, “Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka mekanizmalarıyla faaliyetteyiz. Başvurulardan 650’si BTM bünyesinde yer almaya hak kazandı ve merkezin yatırımcı eşleştirmeleri, online eğitim ve birebir danışmanlık faaliyetlerinden ücretsiz faydalanma fırsatı buldu” şeklinde konuştu.

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Çiftçileri Teknoloji İle Buluşturan Bir Kadın: Tülin Akın
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup

2018’in En Girişimci Üniversiteleri Açıklandı: Listenin Başında ODTÜ Var

girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan ‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarını açıkladı. Endekse göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 93.16 puanla ilk sırada yer alırken, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 90.16 puanla 2., Sabancı Üniversitesi ise 85.49 puanla 3. oldu.

1 Milyon Hücrelik Veri Seti Değerlendirildi

Endeksin bu yıl 7.’sinin hazırlandığını belirten Varank, endeksin yayınlanmaya başlanmasıyla üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıyor olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Varank konuşmasına şu şekilde devam etti: “Endeks oluşturulurken, üniversitelerin yalnızca girişimcilik ve yenilikçilik performansları dikkate alınmıştır. Öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 164 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi ve üniversitelerimizin aralarında bulunduğu 247 kurum katkılarını sunmuştur.”

2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Yer Alan İlk 10 Üniversite

Üniversiteler bu sene, ‘bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘iş birliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik katkı ve ticarileşme’ olmak üzere 4 boyutta, 19 göstergeye göre sıralandı.

1-Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 93.16

2-İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 90.16

3-Sabancı Üniversitesi 85.49

4-Bilkent Üniversitesi 84.42

5-Boğaziçi Üniversitesi 83.33

6-Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) 81.40

7-Gebze Teknik Üniversitesi 77.82

8-Hacettepe Üniversitesi 75.93

9-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 75.64

10-Ege Üniversitesi 70.66

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Girişimci Olmak İçin Ne Zaman Adım Atmalısınız?
Okumaya devam et