Connect with us

Girişimcilik

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İlk Türk ‘Unicorn’u Arıyoruz

startup

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) 2018’de yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 9 startup şirketi, toplam 42,7 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı açıklamada, “Unicorn ya da Türkçesi ile mitolojik tek boynuzlu at, değeri bir milyar doları aşan yeni girişim şirketlerinin (startup) ifade ediyor. Ocak 2019 itibariyle dünyada 311 adet unicorn startup var. BTM ile ilk Türk Unicorn’u arıyoruz. 2019 Türkiye’nin ilk unicornunu çıkaracağı yıl olsun” ifadelerini kullandı.

1,5 Yılda 5 Bine Yakın Girişimci Başvurusu Oldu

Kendi Amazon’umuzu, kendi Marvel Studios’umuzu oluşturmalıyız diyen Avdagiç, “İlk hedefimiz dünyanın en inovatif 50 şirketi ve en değerli 500 markası arasına en az bir Türk girişimci koymak” olduklarını belirtti. BTM’nin faaliyete başladığı 2017 Mayıs ayından bu yana geçen 1,5 yılda 5 bine yakın girişimciden yenilikçi iş fikri başvurusu aldıklarını kaydeden Avdagiç, “Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka mekanizmalarıyla faaliyetteyiz. Başvurulardan 650’si BTM bünyesinde yer almaya hak kazandı ve merkezin yatırımcı eşleştirmeleri, online eğitim ve birebir danışmanlık faaliyetlerinden ücretsiz faydalanma fırsatı buldu” şeklinde konuştu.

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yerel Seçimler: CHP ve İYİ Parti İttifak İçin Anlaşmaya Vardı
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimcilik

Start-up’lara Küresel Yatırım Fonu Arama İmkanı: WBAF 2019

wbaf baybars altuntas

Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, İstanbul’da düzenlenecek forumun, bu yıl ilk kez start-up’lara küresel yatırım fonu arama imkanı sağlayacağını belirterek, “18 ülkeden 50 girişimci, 6’şar dakika süreyle yatırımcılara ana sahnede sunumlarını gerçekleştirecek.” ifadelerini kullandı.

AA muhabirine açıklamada bulunan Altuntaş, Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu Dünya Melek Yatırım Forumu’nun 17-19 Şubat’ta İstanbul’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Geçen yıl Avrupa’da 340 bin melek yatırımcının toplam 9,6 milyar avroluk yatırım yaptığını ifade eden Altuntaş, bu rakamın Amerika’da 320 bin melek yatırımcıyla 26 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti. Altuntaş, Türkiye’nin start-up ekonomisi açısından 8 yıl önce Avrupa’nın 32. ülkesi olduğunu anımsatarak, “Türkiye geçen yıl 500 milyon avroyu aşan yatırımla Avrupa’nın 5. büyük melek yatırım pazarı haline geldi. Bu hızlı gelişmenin sebebi, Türkiye’nin Birleşik Krallık’tan sonra bu konuda kanuna sahip olan tek ülke. 2018 sonu itibarıyla 471 melek yatırımcı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edilmiş durumda. Bunlar da yapmış oldukları yatırımın yüzde 75’ini vergilerden düşebiliyorlar, bu da dünyadaki en yüksek oran. Böylelikle Türkiye start-up ekonomisinde çok hızlı bir yol kat etti.” diye konuştu.

WBAF 2019

AA’nın global iletişim ortağı olduğu WBAF 2019’da, farklı ülkelerden melek yatırımcıların başkanları ve sektörün önde gelenleri bir araya gelecek. Anadolu Ajansı da forumda tanıtım standıyla yer alacak.

Forum bu yıl, inovasyonu güçlendirmek için özel sermaye fonlarıyla melek yatırımcıları birleştirme temasıyla düzenlenecek.

Öte yandan Avrupa’da erken aşama yatırımlarının yüzde 90’ı melek yatırımcılar tarafından yapılıyor. Dünyada da erken aşama yatırım pazarının toplam büyüklüğünün 2020 yılına kadar 50 milyar doları aşması bekleniyor.

OECD raporlarına göre, dünya ekonomisinin yüzde 96’sından fazlası KOBİ’ler, girişimciler ve ‘start-up’lar tarafından yönlendiriliyor. Birçok ülkede, erken aşama yatırım pazarının önemini kavrayarak, melek yatırımcılar, kurumsal girişimler ve start-uplar için vergi indirimi ve teşvik gibi düzenlemeler yapılıyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  HacknBreak 3. Açık İnovasyon Kampı'na Başvurular Devam Ediyor

Kaynak: AA / ANKARA – SEVGİ CEREN GÖKKOYUN

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

Okumaya devam et

En Çok Okunanlar