Connect with us

Startup

İTO Başkanı Şekib Avdagiç: İlk Türk ‘Unicorn’u Arıyoruz

startup

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) 2018’de yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 9 startup şirketi, toplam 42,7 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç yaptığı açıklamada, “Unicorn ya da Türkçesi ile mitolojik tek boynuzlu at, değeri bir milyar doları aşan yeni girişim şirketlerinin (startup) ifade ediyor. Ocak 2019 itibariyle dünyada 311 adet unicorn startup var. BTM ile ilk Türk Unicorn’u arıyoruz. 2019 Türkiye’nin ilk unicornunu çıkaracağı yıl olsun” ifadelerini kullandı.

1,5 Yılda 5 Bine Yakın Girişimci Başvurusu Oldu

Kendi Amazon’umuzu, kendi Marvel Studios’umuzu oluşturmalıyız diyen Şekib Avdagiç “İlk hedefimiz dünyanın en inovatif 50 şirketi ve en değerli 500 markası arasına en az bir Türk girişimci koymak” olduklarını belirtti. BTM’nin faaliyete başladığı 2017 Mayıs ayından bu yana geçen 1,5 yılda 5 bine yakın girişimciden yenilikçi iş fikri başvurusu aldıklarını kaydeden Avdagiç, “Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka mekanizmalarıyla faaliyetteyiz. Başvurulardan 650’si BTM bünyesinde yer almaya hak kazandı ve merkezin yatırımcı eşleştirmeleri, online eğitim ve birebir danışmanlık faaliyetlerinden ücretsiz faydalanma fırsatı buldu” şeklinde konuştu.

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup

TÜBİTAK BiGGinner 2020 Dönemi Başvuruları Başladı

tübitak bigginner

Teknoloji tabanlı ve yenilikçi iş fikri sahibi girişimcilere 200.000 TL hibe desteği verilen TÜBİTAK 1512 BİGG Programı’nın resmi yürütücüsü BiGGinner 2020 dönemi başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 17 Ocak 2020.

Sabancı Üniversitesi Inovent A.Ş., TÜBİTAK tarafından 1512 Bireysel Genç Girişimci Destekleme Programı kapsamında teknolojik iş fikri sahibi girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, desteklenmesi ve değerlendirilmesi ile ön değerlendirmeyi geçen girişimcilere yönelik ön kuluçka ve mentörlük desteklerinin verilmesi amacıyla görevlendirilen resmi uygulayıcı kuruluş olarak BiGGinner programını yürütmektedir.

Tanıtım Etkinliği 8 Ocak’ta

TÜBİTAK 1512 BiGG ve BiGGinner programının tanıtılacağı ve girişimcilerin süreç hakkında bilgilendirileceği bu etkinlik, teknoloji tabanlı iş fikri sahibi herkesin katılımına açıktır. Etkinlik, 8 Ocak Çarşamba akşamı saat 18:30-20:30 arası Kolektif House Levent’te gerçekleştirilecektir.

Program Başvuruları Açık

Herhangi bir şirkette ortaklığı bulunmayan, en az lisans son sınıf öğrencisi olan ve teknoloji tabanlı iş fikrini hayata geçirirken kendine hız verecek paraya ihtiyacı olan genç girişimcileri TÜBİTAK’ın 200.000 TL hibe destekli programına başvuru yapabilir.

Öncelikli Alanlar: Enerji ve Temiz Çevre Teknolojileri, Dijital Teknolojiler ve IoT, Akıllı Ulaşım ve Akıllı Şehirler, Sağlık ve Biyoteknoloji

Başvuru yapmak için: https://www.bigginner.com/basvur

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

Okumaya devam et