Connect with us

Politika

Balkanlar: Makedonya NATO Üyesi Oldu

makedonya nato

Makedonya’nın NATO’ya katılım protokolü Belçika’nın başkenti Brüksel’de imzalandı. NATO’nun Brüksel’de bulunan merkez karargahındaki törende, Makedonya adına imzayı, ülkenin Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov attı. Törende NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve 29 müttefikin daimi temsilcileri hazır bulundu.

Makedonya’nın üyeliğinin başlaması için katılım protokolünün tüm üye ülkelerin parlamentolarında onaylaması ve bazı resmi süreçlerin tamamlanması gerekiyor.

Bu süre zarfında Makedonya, NATO toplantılarına davetli olarak katılacak.

Böylece Balkanlarda Bosna Hersek, Kosova ve Sırbistan haricindeki tüm ülkeler; Arnavutluk (2009), Bulgaristan (2004), Hırvatistan (2009), Karadağ (2017), Slovenya (2004), Yunanistan (1952), Romanya (2004), Türkiye (1952) NATO üyesi olmuş oldu. Kosova ve Bosna Hersek’in de önümüzdeki yıllarda NATO üyesi olması bekleniyor.

NATO, geçen yıl gerçekleşen Brüksel Zirvesi’nde Makedonya’ya üyelik daveti göndermişti.

İsim Sorunu Prespa Anlaşması İle Çözüldü

Diğer yandan, Makedonya’nın isim değişikliğine dair Yunanistan’la imzaladığı Prespa Anlaşması’na göre, Atina’nın katılım protokolünü imzalayıp parlamentosunda onayladıktan sonra, ülkenin ismi resmi olarak Kuzey Makedonya olacak.

1991’den beri devam eden isim sorunu, iki ülke başbakanlarının katılımıyla 17 Haziran’da imzalanan Prespa Anlaşması ile çözüme kavuşmuştu.

Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayla ilgili, önce Makedonya’da ardından Yunanistan’da gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasıyla tarihi meselenin çözümünde sona gelinmişti.

Kaynak: AA

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  YSK Yerel Seçimler İçin Kesin Aday Listelerini Açıkladı
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Mansur Yavaş’tan Anıtkabir Açıklaması: Ata’mıza Yakışır Biçimde Koruyacağız

mansur yavaş'tan anıtkabir açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anıtkabir’e çıkan yol ve kaldırımlardaki hataların düzeltilmesi ve çevre düzenlemesinin yapılması için talimat verdiğini duyurdu.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Yavaş, “Ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden her gün binlerce ziyaretçisi olan Anıtkabir’in çevresinde, Fen İşleri Daire Başkanlığımız düzenleme ve kaldırım çalışmalarına devam etmektedir. Sözümüzdür ki; Ata’mızın ebedi mekanını Ata’mıza yakışır bir biçimde korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/ 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  20 Yıl Önce Bugün: NATO, Yugoslavya'yı Bombalamaya Başladı
Okumaya devam et