Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları İçin Mecliste Araştırma Komisyonu Kuruldu

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu

TBMM Genel Kurulunda, beş siyasi partinin desteği ve oy birliği ile “Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu” kuruldu. Böylece Türkiye’de bir ilk olarak hayvanlara yönelik şiddetin araştırılacağı, tedbir  ve çözüm yollarının belirleneceği bir araştırma komisyonu kurulmuş oldu.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından komisyonun kurulması ile ilgili yapılan açıklamada, “Eylül 2018’den bu yana verdiğimiz mücadele, bugün ilk meyvesini verdi. Defalarca duyurduğumuz taleplerimizden birincisi, yasa teklifinin hayvan hakları mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları ile birlikte hazırlanması idi. Bugün ‘hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi’ amacıyla TBMM Başkanlığına sunulan Meclis araştırması önergeleri birlikte görüşülmüştür” ifadesi kullanıldı.

Yaşar: Yaptırım Olarak Para Cezası Uygulamak, Kamu Vicdanına Aykırı

İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste böyle bir ortak görüşün sağlanması dolayısıyla mutluluğunu dile getirdi. Yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu’nun isminin yeterli ve doğru olmadığını söyleyen Yaşar, söz konusu kanunun adının “Hayvan Hakları Kanunu” olarak değiştirilmesini istedi. Mevcut kanun hükümlerinin hayvan hakları konusunda etkisiz kaldığını dile getiren Yaşar, “Failin işlediği suçtan, idari para cezasıyla ‘kabahat’ adı altında kurtulması, maddi imkanları yeterli kişilerin hayvanlara diledikleri ölçüde ve oranda eziyet edebilecekleri izlenimi yaratmaktadır.” diye konuştu.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanlara mal ya da eşya olarak bakılması anlayışını gözetmemesi gerektiğine dikkati çeken Yaşar, hayvanları yakan, zehirleyen, hayvanlara işkence ve tecavüz eden kişilere yaptırım olarak para cezası uygulamanın, kamu vicdanına aykırı olduğunu belirtti.

Komisyon 12 üyeden oluşacak, gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Meral Akşener Gençlere Seslendi: Atın Fav'a Bekleyin
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Vegan Festivali Komitesi’nden Semercioğlu’nun İddiasına Yanıt

didi vegan festivali komitesi

Cengiz Semercioğlu’nun Didim’de gerçekleşen VegFestile ilgili köşe yazısında, festivale katılan 30 gazeteci festivalin ardından kebapçıya götürüldüğünü iddia etmişti. Bu iddia üzerine Didim Vegan Festivali Komitesi bir açıklama yayınladı. Açıklamada bu çarpıtmanın asılsız olduğu belirtildi.

Didim Vegan Festivali Komitesi’nin Açıklaması

“Cengiz Semercioğlu tarafından 23.04.2019 tarihinde yazılan köşe yazısındaki “vegan festivalinde kebap yedirdiler” başlığı altında yazılanlardan derin bir üzüntü ve şaşkınlık içinde haberdar olmuş bulunuyoruz.

Cengiz Semercioğlu’nun yazısında belirttiği gazeteci ve influencer grubu vegan festival tanıtımı ile ilgili bir çalışma yürütmemiştir. Bahsi geçen grup festival döneminde Didim tanıtımı için bölgede bulunan ve Didim tanıtımı kapsamında festivale de uğramış bir gruptur. Bu grubun gezi planlaması ve yeme-içme organizasyonu festival organizatörleri tarafından değil, tamamen farklı kişilerce yapılmıştır. Dolayısıyla vegan festival tanıtımı için bölgeye gelen ekibe kebap yedirildiği konusundaki çarpıtma son derece üzücü olmakla birlikte asılsızdır.

Birçok vegan katılımcının, vegan sanatçının, vegan uzmanın ve vegan aktivistin emek verdiği; veganlık konusunda değerli bilgilerin ve deneyimlerin paylaşıldığı bir festival için kendisi vegan olmayan ve festivale katılmamış bir gazeteci tarafından bu satırların kaleme alınmış olmasından dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.”

Belediye Başkanı 

Ahmet Deniz Atabay

Vgean Festival Komitesi Üyeleri

Zülal Kalkandelen, Tuğçe Madayanti Dizici, Kevser Başkara, Yusuf Emre Yalçın, Melike Dede

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Canlı Hayvan Ticaretinin İç Yüzü: Zulüm, İşkence ve Hastalık
Okumaya devam et