Connect with us

Ekonomi

BDDK Onayladı: Emlak Bankası Geri Dönüyor

emlak bankası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu – BDDK, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın kuruluşuna onay verdi. Böylece 2001 yılında kapatılan Emlak Bankası, katılım bankası olarak yeniden faaliyete başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz yıl Aralık ayında, “Emlak Bankası’nın yeniden yapılandırma sürecini başlattık.” ifadelerini kullanmıştı.

Resmi Gazete’de yer alan karar şöyle:

Kurulun 26.02.2019 tarihli toplantısında, 26.02.2019 tarih ve 43890421-101.01.01-E.3768 sayılı yazı ve ekleri incelenmiştir.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10 uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7’nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.

Emlak Bankası Ne Zaman Kuruldu, Ne Zaman Kapandı?

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün emri ile kurulmuştu. 20 milyon sermaye ile başlayan banka; Ankara – Yenimahalle, Ankara – Telsizler, İstanbul – Levent, İstanbul – Koşuyolu İstanbul – Emekli Subay Evleri, İstanbul – Ataköy,İzmir – Denizbostanlısı, Edirne – Mimar Sinan, Eskişehir – Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları projelerini gerçekleştirmişti.

2001 ekonomik krizi ve yolsuzluk soruşturmaları sebebiyle öz sermayesini yitiren banka, 3 Temmuz 2001 tarihli resmi gazetede yayınlanan karar ile bankacılık yapma yetkisi sona erdirilmiş ve bankanın tasfiye süreci başlatılmıştı.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Mail.ru ve Turkcell Arasında Dijital İş Birliği Görüşmeleri Başladı
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

22 Euro’yu Geçmeyen Ürünlerdeki Vergi Muafiyeti Kalktı

yurtdışı e-ticaret

 Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden yapılan online alışverişlerde, 22 Euro’nun altındaki ürünlerdeki vergi muafiyeti kalktı. HaberTürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, bugünkü Euro kuru dikkate alındığında 150 TL’lik bir sipariş, Türkiye’ye yaklaşık 255 TL’ye gelmiş olacak.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan ve özellikle Amazon, Alibaba ve Aliexpress gibi uluslararası e-ticaret platformlarından 22 Euro’yu geçmeyen tutarlarda ürün sipariş edenleri yakından ilgilendiren bu karar, 30 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bedeli Ne Olursa Olsun Yüzd 18 -20 Gümrük Vergisi Uygulanacak

Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 olacak.

30 Mayıs Sonrası Vergi Durumu

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı Açıklandı
Okumaya devam et