Connect with us

Kültür

Baba Marta Günleri Başladı: Marteniçka Bileklerde

marteniçka baba marta

Bir Balkan geleneği olan Baba Marta (Marta Nine) günleri başladı. Özellikle Bulgaristan’da sürdürülen ve ülkemizde de Trakya bölgemizde yaşatılan bu gelenek, baharın gelişini müjdeliyor.

Marteniçka Nedir?

Baba Marta günlerinde, gelenek üzerine insanlar bileklerine kırmızı beyaz bir bileklik takıyor. Mart ipi anlamına gelen Marteniçka (Martenitsa), bileğe takılırken bir dilekte de bulunuluyor. Bir ay boyunca çıkartılmayan bileklik, leylekler görüldüğü zaman çıkartılıp meyve veren bir ağacın dalına asılıyor.

Şehirlerde leylek görmek zor olduğu için, genelde Nisan ayı başlarında bileklikler çıkartılıyor.

Marteniçkalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü simgelemektedir.

Sofya Büyükelçiliğimizden Kutlama Mesajı Paylaşıldı

Türkiye Sofya Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından, Baba Marta günü ile ilgili kutlama mesajı paylaşıldı.


Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Cem - Papandreu Uluslararası Barış Ödülü, Livaneli'ye Verildi
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Fransız Yazar Grange İstanbul’da Okurlarıyla Buluşuyor

grande istanbul

Fransız gazeteci, yazar ve senarist Jean Christophe Grange, Doğan Kitap’ın 20. Yıl etkinlikleri kapsamında Türkiye’de okurlarıyla buluşacak. Eserleri 30’dan fazla dile çevrilen Grange, polisiye-gerilim türü romanlarda dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

Jean Christophe Grange, 1 Nisan Pazartesi ve 2 Nisan Salı 2019 tarihlerinde İstanbul’da iki gün boyunca kitaplarını imzalayacak. İlk olarak “Kızıl Nehirler” kitabı ile gündem olan yazar, geçtiğimiz günlerde Doğan Kitap tarafından yayımlanan son kitabı “Ölüler Diyarı” ile de okuyucuların beğenisini bir kez daha kazanmıştı.

Grange, 1 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 15.00’de D&R Kanyon mağazasında ve 2 Nisan Salı günü ise saat 19.00’da D&R Akasya mağazasında imza günlerini gerçekleştirecek.

Jean Christophe Grange Kimdir?

Avrupa’nın Stephen King’i olarak kabul edilen yazar, 1961 doğumlu. Romanları özellikle Hollywood ve Avrupa sinemasının esin kaynağı olmuş, beyaz perdeye uyarlanmıştır. Girift, gizemli ve gerilimli öyküleri, benzersiz karakterleri, olayları ele alışında ve mizansen yaratışındaki ustalığıyla çağdaş Fransız edebiyatının en çok öne çıkan ismidir. Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Kurtlar İmparatorluğu yazarın en çok bilinen kitaplarıdır.

ilk romanı olan Leyleklerin Uçuşu’nu 1994’te yayınladı. Bu kitap Fransa’da 850.000 adet sattı ve sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirildi. Yazarın ikinci eseri Türkiye baskısını 2001’de yapan ve 20’nin üzerinde dile çevrilen Kızıl Nehirler’dir. Üçüncü romanı olan Taş Meclisi Fransa’da kısa sürede 150.000 adet sattı. Türkiye’de Ağustos 2001’de yayımlandı.

2003 senesinde Kurtlar İmparatorluğu yayımlandı. Eser 2005 senesinde Chris Nohan’ın yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarıldı. Filmde Jean Reno’nun yanı sıra Emre Kınay da yer almıştı. Kurtlar İmparatorluğu’nun Türkiye baskısı Temmuz 2003’te yapıldı.

Mayıs 2005’te yazımını bir yılda tamamladığı Siyah Kan kitabı yayımlandı.

2007 yılında yayımlanan eseri Şeytan Yemini Türkiye’de ilk baskısını Ağustos 2007’de yaptı.

2011 senesinde Le Passager (Sisle Gelen Yolcu) kitabı çıkmıştır.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Psikolojinin Kötüye Kullanımı: Alper Canıgüz'ün Tatlı Rüyalar Romanı

2012 senesinde Kaiken, 2015 Eylül’ünde Lontano ve 2016 yılında Congo Requiem yayımlanmıştır.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Okumaya devam et