Connect with us

Politika

Karadağ’da Milo Djukanovic’e Karşı Protestolar Sürüyor

Karadağ

Karadağ / Başkent Podgoritsa’da cumartesi günü yapılan protesto gösterilerinde toplanan binlerce insan, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’e ve hükümetin istifasını istedi. Djukanovic ve hükümeti, yolsuzluk, yandaşlık yapma ve görevi kötüye kullanma ile suçlanıyor.

Protesto gösterileri muhalefetteki Dusko Knezeviç’in, Djukanovic’i ve Demokrat Sosyalist Partisi’nin (DPS) gerçekleştirdiği finansal anlaşmalara ilişkin yolsuzluk ve görevi kötüye suçlamaları ile başladı. Djukanovic ve DPS suçlamaları reddederek, protestoların şiddet kullanmadıkça meşru olarak gördüklerini açıkladı.

Milo Djukanovic Kimdir?

Milo Djukanovic, 1962 yılında Niksiç’te dünyaya geldi. Gençliğinde Yugoslavya’da Sosyalist Parti’de siyaset yaptı. Ekonomi okudu ve 1979’da Yugoslav Sosyalistleri Merkez Komitesi’ne katıldı. Karadağ’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, 29 yaşında Avrupa’nın en genç başbakanı oldu. O günden bugüne uzun yıllar Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulundu.

AB’ye Yeni Üye Olacak İlk Ülkenin Karadağ Olması Bekleniyor

Karadağ ülkesinin doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkenti, Podgorica’dır. Nüfusu 625 bin civarı olan ülke, 2017 yılında NATO’ya üye oldu. Avrupa Birliği aday ülke statüsünde olan Karadağ’ın 2025 yılına kadar birliğe üye olması bekleniyor.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  CHP'de Olağanüstü Kurultay: İmzalarda Son Durum Ne?
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Arnavutluk’ta Hükümet Karşıtı Protestolar Artarak Devam Ediyor

arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler artarak devam ediyor. Göstericilerin parlamento binasına girmeye çalışması üzerine, polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Polis göstericileri biber gazı ve tazyikli su ile dağıttı. Arnavutluk Daily News’e göre çatışmalarda bir gösterici ve bir polis memuru yaralandı.

Muhalefette bulunan Demokrat Parti’nin Eski Milletvekili Klevis Balliu, Arnavutluk Daily News portalına yaptığı açıklamada, “Parlamentoya girmenin ve Arnavut halkından çalan herkesi sürüklemenin zamanı geldi. ABD’nin yaptığı gibi çetelerle diyalog kurmayı beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

16 Mart’ta yine başkent Tiran’da benzer bir gösteri düzenlenmişti. Polis, binlerce protestocunun parlamentoya girmeye çalışmasını zor engellemişti. Olaylarda saldırgan eylemleri nedeniyle 33 kişiye ise ceza davası açılmıştı.

Muhalefet Erken Seçim İstiyor

Demokrat Parti, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı yolsuzluk, suç eylemleri ve 2017 Milletvekili seçimlerini manipüle etmekle suçluyor. Protestocular Rama’nın istifa etmesini ve erken seçim kararı almasını talep ediyorlar.

Demokrat Parti milletvekilleri Şubat ayı sonlarında parlamentoyu terk etmiş ve yasama çalışmalarından çekilmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Adalet Bakanı Gül: Hayvana Eziyete Hapis Cezası Gelecek
Okumaya devam et