Connect with us

Politika

Kuzey Makedonya’da Koalisyonun Cumhurbaşkanı Adayı Pendarovski Oldu

Pendarovski kuzey makedonya

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için çok kısa bir süre aldı. İktidarda bulunan koalisyon partileri Makedonya Sosyal Demokrat Birliği Partisi (SDSM) ve Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (DUI) ortak adayı Stevo Pendarovski oldu.

Başbakan Zoran Zaev, koalisyon ortakları ile yaptığı görüşme sonrasında böyle bir karar alındığını belirtti. Zaev, “Hepimiz birleştik. Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Vlachler, Romanlar, Bosnalılar ve diğerleri. Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez ortak bir aday çıkartılacak. Hepimiz Stevo Pendarovski’nin arkasında duracağız. Pendarovski herkesin Cumhurbaşkanı olacak” ifadelerini kullandı.

Zaev aynı zamanda, ortak başkan adayının 31 siyasi parti tarafından destekleneceğini de belirtti.

Seçimlerin İlk Turu 5 Nisan’da

Pendarovski haricinde İç Makedon Devrimci Örgütü – Makedonya’nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi’nin adayı Gordana Siljanovska-Davkora (VMRO-DPMNE) ve Arnavut muhalefet tarafından desteklenen Blerim Reka da Cumhurbaşkanlığı için yarışacak diğer adaylar.

Seçimlerin ilk turu 21 Nisan’da, ikinci turu ise 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu, CHP'den İstifa Etti
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Arnavutluk’ta Hükümet Karşıtı Protestolar Artarak Devam Ediyor

arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler artarak devam ediyor. Göstericilerin parlamento binasına girmeye çalışması üzerine, polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Polis göstericileri biber gazı ve tazyikli su ile dağıttı. Arnavutluk Daily News’e göre çatışmalarda bir gösterici ve bir polis memuru yaralandı.

Muhalefette bulunan Demokrat Parti’nin Eski Milletvekili Klevis Balliu, Arnavutluk Daily News portalına yaptığı açıklamada, “Parlamentoya girmenin ve Arnavut halkından çalan herkesi sürüklemenin zamanı geldi. ABD’nin yaptığı gibi çetelerle diyalog kurmayı beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

16 Mart’ta yine başkent Tiran’da benzer bir gösteri düzenlenmişti. Polis, binlerce protestocunun parlamentoya girmeye çalışmasını zor engellemişti. Olaylarda saldırgan eylemleri nedeniyle 33 kişiye ise ceza davası açılmıştı.

Muhalefet Erken Seçim İstiyor

Demokrat Parti, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı yolsuzluk, suç eylemleri ve 2017 Milletvekili seçimlerini manipüle etmekle suçluyor. Protestocular Rama’nın istifa etmesini ve erken seçim kararı almasını talep ediyorlar.

Demokrat Parti milletvekilleri Şubat ayı sonlarında parlamentoyu terk etmiş ve yasama çalışmalarından çekilmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Üsküp Büyükelçiliği'nden Makedonya Hükümeti'ne FETÖ Kınaması
Okumaya devam et