Connect with us

Gündem

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün Anlam ve Önemi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışı hakkında üç ayrı görüş bulunmaktadır:

Birinci görüşe göre; 1857 yılında New Yorklu dokuma işçisi kadınlar, düşük ücretleri, on iki saatlik çalışma saatini ve artan iş yükünü protesto etmek için bir gösteri yürüyüşü yaptılar. Polis şiddet kullanarak yürüyüşü dağıttı.

İkinci görüşe göre; Amerikalı kadınlar 8 saatlik iş günü ve kadınların siyasal hakları için mücadele ederken, Şubat 1908’de Manhattanlı iplik işçisi kadınların grev yapması ve polisin yine şiddet kullanmasıdır.

Üçüncü görüşe göre ise; 1909’da New Yorklu dokuma işçisi kadınların işten çıkarılmaları protesto etmek için fabrikayı işgal etmeleri ve fabrikada çıkan yangında 129 kadının hayatını kaybetmesidir. Genel olarak kabul gören görüş, bu görüştür. Aslında 8 Mart’lar bir kutlama değil, bir hak arayışı, bir anma ve saygıdır.

1910’da “Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü” İlan Edildi

Bu mücadelenin anısına, II. Enternasyonalin 1910’daki Kongresi’nde Clara Zetkin’in önerisiyle 8 Mart, “Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edildi. Aslında Zetkin’in aklında belirli bir tarih yoktu. Birinci Dünya Savaşı sırasında 1917’de Rus emekçi kadınlar “Ekmek ve barış istiyoruz” sloganlarıyla sokaklara çıkmıştı. Eylemlerden dördüncü gününde Rus Çarı tahttan indirildi. Kurulan geçici hükümet ise kadınlara seçme hakkı tanıdı. Rusya’daki kadın eylemlerinin başlangıcı, Jülyen takvimine göre 23 Şubat’tı. Dünya genelinde daha yaygın biçimde kullanılan Miladi (Gregoryen) takvimde ise bu tarih 8 Mart’a denk geliyordu.

1910 yılından başlayarak 8 Mart tüm dünyada kadınlar için özel bir anlam taşıdı. Bu tarih, kadınların dayanışmasını simgeleyen bir gün haline geldi.

1960’lı yıllara dek sosyalistlerin kutladığı bir gün olan 8 Mart, 1960’lı yıllarda yükselen feminizmin etkisiyle tüm kadınların mücadelesini simgeleyen bir gün olarak kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler de 1975’te bugünü “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan etti.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye İlk Kasırgasına Hazırlanıyor: 10 İl İçin Uyarı

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs 1919

Milli mücadelemizin 100.yıl dönümü.

19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi sevi, saygı ve şükranla anıyoruz.

Türk milleti size minnettardır.

K2 Haber

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Pulitzer Ödüllü Fotoğrafçı Yannis Behrakis Hayatını Kaybetti
Okumaya devam et