Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göbeklitepe’nin Açılışını Gerçekleştirdi

göbeklitepe erdoğan açılış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle düzenlenen açılış törenine katıldı. Göbeklitepe’nin Anadolu’daki medeniyet köklerinin derinliğini göstermesi bakımından şimdiden çok önemli bir referans haline geldiğini belirten Erdoğan, “Göbeklitepe ile birlikte insanlık ailesinin adeta ana vatanı konumundaki Anadolu sahip olduğu sayısız tarihi değere bir yenisini daha ekliyor. Burada elde edilen bulgular medeniyetimizin kadim bir kavramı olan ‘medine’, yani şehir insanlığın toplu olarak birlikte yaşama ihtiyacının nasıl ortaya çıktığına da işaret ediyor. İnsanların bunca zamandır hep öne sürüldüğü gibi önce yerleşik hayata geçip ondan sonra inançlarını sembolize eden yapılar inşa etmediklerini, sürecin tersinden işlediğini buradaki kalıntılardan anlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından önemli başlıklar şu şekilde:

UNESCO Dünya Mirasındaki Eser Sayımız Bizim İçin Yeterli Değildir

2011’de UNESCO dünya mirası geçici listesine giren Göbeklitepe, ilgili kurumlarımızın takibi sonucunda nihayet geçtiğimiz yıl kalıcı listeye ilave edilmiştir. Böylece biraz geç de olsa ülkemizin bir değeri, önemli bir kültür varlığı tescillenmiş oldu. Daha önce Türkiye’nin 2’si karma, 15’i kültürel olmak üzere 17 miras alanı bu listedeydi. Göbeklitepe’nin dahil edilmesiyle bu sayı 18’e yükselmiş oldu. Dünya kültür mirası geçici listesindeki varlık ve alan sayımız ise 77’ye yükseldi. Elbette Türkiye gibi her karış toprağı insanlık tarihinin aynası olan bir ülkenin UNESCO dünya mirasında 18 tane geçici listede 77 tane eserinin olması bizim için yeterli değildir, kafi değildir.

göbeklitepe erdoğan açılış

Türkiye Turizm Alanında Sezonluk Deniz-Güneş-Kum Üçgenine Hapsolmuştu

Türkiye’nin turizm alanında uzun bir süre sezonluk olan deniz-güneş-kum üçgenine hapsolduğunu ifade eden Erdoğan, “Halbuki bizim tarihten tabii güzelliğe, müzikten gastronomiye kadar çok geniş bir turizm potansiyelimiz bulunuyor. Bu çerçevede hükümetlerimiz döneminde ülkemizdeki 142 müzeyi yeniledik, 52 yeni müze açtık. Ülkemizin zenginliklerini yurt dışında geniş kitlelere göstermek için 68 yurt dışı kültür varlığı sergisi açtık. Sinema ve dizi sektörüne verdiğimiz desteklerle ülkemizin tanıtımında yepyeni ve gerçekten etkili bir mecrayı şu anda harekete geçirmiş bulunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  YSK Yerel Seçimler İçin Kesin Aday Listelerini Açıkladı

Hedefimiz Bu Yıl 50 Milyon Turisti Geride Bırakmak

Sağlıktan spora, tarihi alanlara kadar pek çok yeni destinasyonla turizm yelpazesini genişlettiklerini aktaran Erdoğan, “Böylece ülkemize gelen turist sayısını, göreve geldiğimizde 13 milyondu, şu anda 46 milyona çıkardık. Turizm gelirimiz de 12 milyar dolardan 30 milyar dolar sınırına geldi. İşletme belgeli tesis sayımız 419’dan bin 506’ya, bakanlık belgeli tesis sayımızı 4 bin 888’e, turizm bölgesi sayımızı 143’ten 267’ye yükselttik. Sürdürülebilir turizm amacıyla belediyelerimize bu doğrultuda yapacakları çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmaları için de yaklaşık 2 katrilyon liralık destek verdik. Şimdi hedefimiz bu yıl 50 milyon turisti geride bırakmak, 2023’te de 70 milyon turist hedefine ulaşmak. Bunu başaracağız, bunda kararlıyız. Bunun için de Göbeklitepe gibi gerçekten özel ve önemli bir hazinemizi çok iyi değerlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Bir Tarih Hazinesidir

Şanlıurfa’nın Göbeklitepe yanında her biri diğerinden kıymetli pek çok tarihi ve kültürel varlığı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları belirtti: “Akad, Sümer, Babil, Hitit, Roma, Emevi, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleriyle Şanlıurfa tam bir tarih hazinesidir. Bunların hepsini birlikte düşündüğümüzde Şanlıurfa’nın her yıl tek başına milyonlarca turisti ağırlaması gerekiyor. Bunun için de ciddi bir alt yapıyı süratle geliştirmemiz lazım. Bundan neyi kastediyorum? Tabii buralardaki otel hizmetlerini de artırmamız gerekecek. Daha önce hiç yokken şimdi tabii burada gayet lüks otellerimiz de var ama bu sayı yeterli değil. Hedef bu kadar büyük olunca tabii ki bunun alt yapısı olan otellerimizi de burada artırmamız, geliştirmemiz gerekiyor. İnşallah bunu da başaracağız. Bir kez daha Göbeklitepe’deki çalışmalara katkı veren, destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum. İnsanlık tarihinin bir dönemine ışık tutacak bu eserlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Fazıl Say'dan Açıklama: Ben Uzlaşı Kapısının Aralandığını Hissettim

Göbeklitepe

12000 Yıl Öncesine Ait 65 Santimetre Uzunluğunda İnsan Heykelleri Bulunmuştu

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye ilçesinin Örencik Mahallesi’nde, ilk kez 1963’te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden gelen araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark ettiği ören yerinde, 30 yılı aşkın süredir kazılar devam ediyor.

Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müze’since 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu. Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12000 yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

Göbeklitepe Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki 18. Varlığı

 1. İstanbul’un Tarihi Alanları (İstanbul) (1985)
 2. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir, Kayseri) (1985)
 3. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) (1985)
 4. Hattuşa: Hitit Başkenti (Çorum) (1986)
 5. Nemrut Dağı (Adıyaman) (1987)
 6. Xanthos-Letoon (Antalya, Muğla) (1988)
 7. Hierapolis -Pamukkale (Denizli) (1988)
 8. Safranbolu Kenti (Karabük)(1994)
 9. Troya Arkeolojik Siti (Çanakkale) (1998)
 10. Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) (2011)
 11. Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) (2012)
 12. Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu (Bursa) (2014)
 13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı (İzmir) (2014)
 14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri (Diyarbakır) (2015)
 15. Efes Antik Kenti (İzmir) (2015)
 16. Ani Arkeolojik Alanı (Kars) (2016)
 17. Afrodisyas Arkeolojik Alanı (Aydın) (2017)
 18. Göbeklitepe (Şanlıurfa) (2018)

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dövizle Kira Konusunu Kökten Çözüyoruz
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

DSP’den Ekrem İmamoğlu Kararı: Desteklemeyeceğiz

önder aksakal

Yeni Şafak’tan Faruk Aksoy, DSP’nin İstanbul kararına ilişkin DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile konuştu. Yazısına görüşmesini aktaran Aksoy, Aksakal’ın “23 Haziran’da ne yapacaksınız, kimi destekleyeceksiniz Önder Bey, dedim. ‘Hiç kimseyi’ dedi. Bazı arkadaşlar parti meclisimize Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi konusunda teklif getirdi. Teklifi tartıştık… Uzun uzun tartıştık… Sonra oylamaya geçtik derken, hatta iki kez oyladık… Ekrem İmamoğlu reddedildi…” ifadelerini kullandığını belirtti.

Faruk Aksoy’un yazının ilgili kısmı şu şekilde:

“Bazı arkadaşlar parti meclisimize Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi konusunda teklif getirdi.

Teklifi tartıştık…

Uzun uzun tartıştık…

Sonra oylamaya geçtik…

Hatta iki kez oyladık…

Ekrem İmamoğlu reddedildi…

DSP…

Sol bir parti olmasına rağmen…

Parti meclisinde yaptığı iki oylamada da…

CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeyi reddetti…

PM, Ekrem İmamoğlu’nu neden reddetti, dedim.

Önder Bey, “Çok basit, çünkü çaldılar” demedi.

Daha ağır bir şey söyledi.

Önder Bey dedi ki:

DSP demek, Kıbrıs demektir…

DSP demek, bağımsızlık demektir…

DSP demek, bayrak demektir…

DSP demek, milli hassasiyet demektir…

FETÖ’cülerin Amerika’dan,

PKK’lıların Kandil’den,

HDP’lilerin de Meclis’ten destek verdiği birine…

O birisi kim olursa olsun…

DSP kurumsal olarak destek vermez, veremez…”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Meclis'te Temsil Edilen Siyasi Parti Sayısı 9'a Yükseldi
Okumaya devam et