Connect with us

Politika

Bakan Akar “Çanakkale Geçilmez” Yazılı Altın Madalya’yı Türk Bayrağı’na Taktı

hulusi akar milli savunma bakanı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü Yıl Dönümü dolayısıyla Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça ile Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. “TCG Burgazada” gemisinden 21 pare top atışı yapıldı.

Bu sırada “TCG Burgazada” gemisinden 21 pare top atışı yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından 1994 yılında 253 bin şehit adına, 3972 Sayılı Kanunla Çanakkale’ye verilen ve üzerinde “Çanakkale Geçilmez” yazan altın madalya, Cumhuriyet Meydanı’nda Bakan Akar, Çanakkale Valisi Tavlı, Boğaz Komutanı Uça ve Başkan Gökhan tarafından bayrağa takılarak göndere çekildi.

Törene, ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Avustralya Büyükelçisi Marc İnnes-Brown, Avustralya’nın Avrupa Askeri Sorumlusu Tuğamiral Guy Howtorn, Avustralya Hükümeti Askeri Ateşesi Albay Richard Campbell, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton, Yeni Zelanda Hükümeti Askeri Ateşesi Yarbay Emma Tomas ile askeri ve sivil yetkililer katıldı. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Akar, törende Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen konuklarla bir süre sohbet etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Çanakkale Boğaz Komutanlığı’nı da ziyaret ederek inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’den Sert ‘UKOME’ Tepkisi: Kısmi Kayyum Atamaya Çalışılıyor

şahin dil chp beyoğlu chp edirne fevzi pekcanlı ukome

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) büyükşehir belediyelerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezleri’nde (UKOME) bulunan üye sayısını azınlıkta bırakan düzenlemenin iptali için Danıştay’a başvuracağı belirtildi. UKOME düzenlemesinin ardından Ekrem İmamoğlu sert açıklamalarda bulunmuş ve “Burası sizin oyuncağınız değil.” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuya ilişkin, “Bu düzenleme ile büyükşehir belediyelerinin yetkileri gasbedilmektedir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Belediye yetkilerini sarayda toplamak üzere atılan adımlardan biridir. Dolayısıyla zaten yasalara aykırı olan bu yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağız.” şeklinde konuştu.

Erdoğdu: UKOME Düzenlemesi Kısmi Bir Kayyum

Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da yaptığı paylaşımda, bu yönetmelikle belediyelere kısmi bir kayyum atandığını söylemişti. Erdoğdu, “Amaçları büyükşehir belediye başkanlarımızı çalışamaz hale getirmek, başarısız kılmaktır. Ama büyükşehir belediye başkanlarımızı engellemek, halkı da hizmetten mahrum bırakmak demektir. Bununla da kalmıyorlar, aynı zamanda Yerel Yönetimler Yasa Tasarıları ile de halkımızın seçtiği, bu yetkilerle seçtiği büyükşehir belediye başkanlarımıza bir tür kayyum atama, bir tür darbe yapma, bir tür çalışamaz hale getirme çabalarıyla ne yazık ki demokratik iradeye büyük saygısızlık ediyorlar.” demişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et