Connect with us

Teknoloji

Oyun Dünyasının Netflix’i: Google’ın Yeni Oyun Platformu Stadia

stadia google oyun

Dünyanın en büyük arama motoru ve internet hizmetleri şirketi Google, yıllık cirosu 140 milyar dolara ulaşan oyun sektörüne “Stadia” ile giriş yaptığını duyurdu. Google, San Fransisco’da Oyun Geliştiricileri Konferası’nda oyun dünyasında devrim olarak nitelendirilen özellikleri ile Stadia’nın lansmanını gerçekleştirdi.

Stadia ismi verilen oyun platformu game streaming / cloud (Bulut) gaming olarak nitelendiriliyor. Bu yönü ile klasik oyunculuk devrinin kapanacağı belirtiliyor.

Stadia platformlar arası destek de sunuyor. Böylece bir oyun, istenilen cihazda oynanabilecek.

Oynanan Oyunlar Direkt Youtube’a Atılabilecek

Stadia, oyunları 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare hızında oynatacak. Şirketin en büyük hedeflerinden biri çözünürlüğü 8K seviyesine çıkarmak.

Google, oyun platformunun başına Sony ve Microsoft’da çalışan Phil Harrison’u getirdi.  Harrison, “Her gün yüz milyonlarca insan oyun içeriklerini YouTube’dan izliyor. Amacımız, bu dünyaları bir araya getirmek” ifadelerini kullandı. Böylece Stadia ile Google Asistan ve YouTube gibi diğer hizmetlerin entegre şekilde çalışmasına çabalıyor. Böylece oynanılan oyunlar direkt olarak Youtube’a atılabilecek. Bu Youtube yayıncıları için oldukça önemli bir özellik.

Google Asistan üzerinden oyunun herhangi bir yerinde takıldığınızda, anında destek alınabilecek.

Stadia, oyun geliştiricilerinin oyunlarını satması için Youtube’u etkin bir pazar olarak da kullanacak. YouTube’dan bir oyunun fragmanını izlediğinizde ya da oyundan bir video izlediğinizde “oyna” şeklinde bir buton belirecek ve 5 saniye sonra Chrome tarayıcınızda oyun platformuna yönlendirileceksiniz.

stadia konsol

Google Stadia’nın yeni konsolu, konferansta tam not aldı.

Yüksek Hızlı İnternet Şart

Stadia’nın internet sitesine göre, yüksek hızlı internet kaliteli oyun oynamak için en önemli şart. İnternet sinyalinin düşük olduğu yerlerde de performansın düşmesi kuvvetle muhtemel. Türkiye’nin internet kalitesi olarak bu oyunları ne kadar kaldırabileceği şimdilik bir soru işareti.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye, Instagram Kullanımında Dünya 5.'si

Üyelik Modeli Öne Çıkıyor

Google Stadia’nın fiyatı ise henüz açıklamadı. Beklentiler, Stadia’nın üyelik üzerinden hizmet vereceği. Stadia, bu özelliği ile de “oyun dünyasının Netflix’i” sıfatını almaya çalışacak.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

PUBG, En Çok Hasılat Elde Eden Mobil Oyun Oldu

PUBG Hasılat

Bütün dünyada bir tutku haline gelen PUBG oyunu, geçen ay elde ettiği 146 milyon dolar gelirle, en çok hasılat sağlayan mobil oyun oldu. The Verge’de yer alan habere göre, aylık 100 milyondan fazla oyuncu sayısıyla dünyada en çok oynanan mobil oyunlardan biri olan PUBG’nin, sadece geçen ay 146 milyon dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Oyunun gelirleri yalnızca oyuncuların satın aldığı üyelik paketi ve oyun içeriklerinden oluşmuyor. PUBG’nin Çin versiyonu olan Game For Peace oyunu da gelir kalemlerinin artışında önemli rol oynadı. PUBG oyununun geçen ay elde ettiğin gelirin 70 milyon dolarlık kısmını, oyunun Çin için uyarlanmış versiyonu olan Game For Peace’den sağlandı.

Game Of Peace Daha Az Kan İçeriyor

PUBG’nin Çin’e özel olarak uygulanmış versiyonu olan Game For Peace, ‘milliyetçi’ özelliklere sahip ve daha az kan içeriyor. PUBG’de yer alan oyundan elenen oyuncunun kan havuzunda ölmesi sahnesi oyunun Çin versiyonunda yer almıyor.

Oyunların Çin’e göre uyarlanması, Çin hükümetin uygulamalarından kaynaklanıyor ve oyun üreticileri açısından bir engel olarak değerlendiriliyor. Çin hükümeti Şubat ayında video oyunlar için yeni lisans vermeyi durdurmuş ve oyunlara çeşitli zaman limitleri getirmişti.

Çin, popüler oyunlarından olan Honor of Kings için, 12 yaşın altındaki çocuklar için 1 saate kadar, 12 ile 18 yaş arasındaki çocuklar için 2 saate kadar oynama limiti koymuştu.

Honor Of Kings’in Hasılatını Da Aşıyor

Kısıtlamaların Game For Peace’in gelirlerini azaltacağından endişe duyulmuş olsa da gelen son rakamlar, bunun gerçekleşmediğini gösteriyor. 146 milyon dolarlık Game of Peace ve PUBG’nin aylık toplam geliri, aynı zamanda Honor of Kings tarafından elde edilen 125 milyon doları hasılatı da aşıyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Rekabet Kurumu Google'a Soruşturma Açılmasını Kararlaştırdı

Okumaya devam et