Connect with us

Teknoloji

Oyun Dünyasının Netflix’i: Google’ın Yeni Oyun Platformu Stadia

stadia google oyun

Dünyanın en büyük arama motoru ve internet hizmetleri şirketi Google, yıllık cirosu 140 milyar dolara ulaşan oyun sektörüne “Stadia” ile giriş yaptığını duyurdu. Google, San Fransisco’da Oyun Geliştiricileri Konferası’nda oyun dünyasında devrim olarak nitelendirilen özellikleri ile Stadia’nın lansmanını gerçekleştirdi.

Stadia ismi verilen oyun platformu game streaming / cloud (Bulut) gaming olarak nitelendiriliyor. Bu yönü ile klasik oyunculuk devrinin kapanacağı belirtiliyor.

Stadia platformlar arası destek de sunuyor. Böylece bir oyun, istenilen cihazda oynanabilecek.

Oynanan Oyunlar Direkt Youtube’a Atılabilecek

Stadia, oyunları 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare hızında oynatacak. Şirketin en büyük hedeflerinden biri çözünürlüğü 8K seviyesine çıkarmak.

Google, oyun platformunun başına Sony ve Microsoft’da çalışan Phil Harrison’u getirdi.  Harrison, “Her gün yüz milyonlarca insan oyun içeriklerini YouTube’dan izliyor. Amacımız, bu dünyaları bir araya getirmek” ifadelerini kullandı. Böylece Stadia ile Google Asistan ve YouTube gibi diğer hizmetlerin entegre şekilde çalışmasına çabalıyor. Böylece oynanılan oyunlar direkt olarak Youtube’a atılabilecek. Bu Youtube yayıncıları için oldukça önemli bir özellik.

Google Asistan üzerinden oyunun herhangi bir yerinde takıldığınızda, anında destek alınabilecek.

Stadia, oyun geliştiricilerinin oyunlarını satması için Youtube’u etkin bir pazar olarak da kullanacak. YouTube’dan bir oyunun fragmanını izlediğinizde ya da oyundan bir video izlediğinizde “oyna” şeklinde bir buton belirecek ve 5 saniye sonra Chrome tarayıcınızda oyun platformuna yönlendirileceksiniz.

stadia konsol

Google Stadia’nın yeni konsolu, konferansta tam not aldı.

Yüksek Hızlı İnternet Şart

Stadia’nın internet sitesine göre, yüksek hızlı internet kaliteli oyun oynamak için en önemli şart. İnternet sinyalinin düşük olduğu yerlerde de performansın düşmesi kuvvetle muhtemel. Türkiye’nin internet kalitesi olarak bu oyunları ne kadar kaldırabileceği şimdilik bir soru işareti.

Üyelik Modeli Öne Çıkıyor

Google Stadia’nın fiyatı ise henüz açıklamadı. Beklentiler, Stadia’nın üyelik üzerinden hizmet vereceği. Stadia, bu özelliği ile de “oyun dünyasının Netflix’i” sıfatını almaya çalışacak.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Elon Musk, Mars’ta Koloni Kurmak İçin Nelerin Gerektiğini Açıkladı

mars'a koloni elon musk spacex

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’a koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalara göre, Mars’ta serbest bir şekilde çalışabilecek bir yerleşim biriminin inşası için yaklaşık bin Starship gemisi ve en az bir milyon ton kaynak ve ekipman gönderilmesi gerekiyor.

Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştıklarından, kaynak naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını belirtti. Musk, her bir seferin SpaceX’e iki milyon dolara mal olacağını da sözlerine ekledi.

Koloni kurmak için kullanılması planlanan Starship’in prototipini daha önce başarıyla test etmişti. Starship’in ilk test örneği olan Starhopper 150 metreye kadar yükselerek bir dakika süren uçuştan sonra yere dikey iniş yapmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et