Connect with us

Teknoloji

Oyun Dünyasının Netflix’i: Google’ın Yeni Oyun Platformu Stadia

stadia google oyun

Dünyanın en büyük arama motoru ve internet hizmetleri şirketi Google, yıllık cirosu 140 milyar dolara ulaşan oyun sektörüne “Stadia” ile giriş yaptığını duyurdu. Google, San Fransisco’da Oyun Geliştiricileri Konferası’nda oyun dünyasında devrim olarak nitelendirilen özellikleri ile Stadia’nın lansmanını gerçekleştirdi.

Stadia ismi verilen oyun platformu game streaming / cloud (Bulut) gaming olarak nitelendiriliyor. Bu yönü ile klasik oyunculuk devrinin kapanacağı belirtiliyor.

Stadia platformlar arası destek de sunuyor. Böylece bir oyun, istenilen cihazda oynanabilecek.

Oynanan Oyunlar Direkt Youtube’a Atılabilecek

Stadia, oyunları 4K çözünürlüğünde ve saniyede 60 kare hızında oynatacak. Şirketin en büyük hedeflerinden biri çözünürlüğü 8K seviyesine çıkarmak.

Google, oyun platformunun başına Sony ve Microsoft’da çalışan Phil Harrison’u getirdi.  Harrison, “Her gün yüz milyonlarca insan oyun içeriklerini YouTube’dan izliyor. Amacımız, bu dünyaları bir araya getirmek” ifadelerini kullandı. Böylece Stadia ile Google Asistan ve YouTube gibi diğer hizmetlerin entegre şekilde çalışmasına çabalıyor. Böylece oynanılan oyunlar direkt olarak Youtube’a atılabilecek. Bu Youtube yayıncıları için oldukça önemli bir özellik.

Google Asistan üzerinden oyunun herhangi bir yerinde takıldığınızda, anında destek alınabilecek.

Stadia, oyun geliştiricilerinin oyunlarını satması için Youtube’u etkin bir pazar olarak da kullanacak. YouTube’dan bir oyunun fragmanını izlediğinizde ya da oyundan bir video izlediğinizde “oyna” şeklinde bir buton belirecek ve 5 saniye sonra Chrome tarayıcınızda oyun platformuna yönlendirileceksiniz.

stadia konsol

Google Stadia’nın yeni konsolu, konferansta tam not aldı.

Yüksek Hızlı İnternet Şart

Stadia’nın internet sitesine göre, yüksek hızlı internet kaliteli oyun oynamak için en önemli şart. İnternet sinyalinin düşük olduğu yerlerde de performansın düşmesi kuvvetle muhtemel. Türkiye’nin internet kalitesi olarak bu oyunları ne kadar kaldırabileceği şimdilik bir soru işareti.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  91. Oscar Ödülleri Açıklandı: Netflix Yapımı Roma, Üç Dalda Ödül Kazandı

Üyelik Modeli Öne Çıkıyor

Google Stadia’nın fiyatı ise henüz açıklamadı. Beklentiler, Stadia’nın üyelik üzerinden hizmet vereceği. Stadia, bu özelliği ile de “oyun dünyasının Netflix’i” sıfatını almaya çalışacak.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

İTÜ Nesnelerin İnterneti Fuarı: IoT Line Fair 26-27 Nisan’da

İTÜ IoT Line Fair 2019 nesnelerin interneti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenecek olan nesnelerin interneti (IoT) fuarı, 26-27 Nisan tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. IoT ekosistemindeki uzman şirket, kişi ve startuplar ile IoT alanını merak eden öğrencilerin bir araya gelmesi ve Türkiye’de aktif olarak çalışılmaya başlanmış bu sektör hakkında bilgi edinebilmesi amacıyla düzenlenen fuar ile 1000 kişiye ulaşan yüksek bir katılım hedefleniyor.

Son yıllarda yatırımcıların özellikle ilgi gösterdiği bir alan olan nesnelerin interneti sektörü, ülkemizde de giderek artan bir ilgi ile karşılanıyor. İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından organize edilen ve bu yıl 26-27 Nisan’da beşincisi gerçekleştirilecek olan “Iot Line Fair”, Türkiye’nin ilk ve en büyük nesnelerin interneti ve akıllı ürünler fuarı olma özelliklerini taşıyor.

Fuar kapsamında, nesnelerin interneti ve akıllı ürünler konularına ilişkin sunumlardan oluşan konferanslar dizisi yer alacak. Konferanslar, şirketlerin bu sektöre bakışlarından başarı hikayelerine, dijital dönüşüm teması altında gerçekleştirilen çalışmalardan, girişimcilik ekosisteminde nesnelerin interneti gibi konulardan oluşuyor.

Konferanslara Vestek Teknoloji A.Ş. Yöneti Kurulu Üyesi ve TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırım Direktörü Dr. R. Erdem Erkul ve Sabah Gazetesi yazarı Timur Sırt katılım gösterecek.

Ayrıca etkinlik boyunca katılımcılar, bu alanda çalışan firmalar tarafından kurulmuş standları ziyaret ederek, son gelişmeler ve ürünler hakkında detaylı bilgi alabilecekler. Etkinlikler sırasında İTÜ Acapella ekiplerinde çeşitli gösteriler de bulunuyor.

nesnelerin interneti iot line fair 2019

Etkinlik tüm katılımcılara açık ve ücretsizdir. Kontenjan sınırlı olduğu için kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Kayıt için: https://www.iotlinefair.com/kayit-ol/

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Bilim İnsanları Zeka ile Bağlantılı 939 Yeni Gen Keşfetti
Okumaya devam et