Connect with us

Ekoloji

Didim Vegan Festivali 2019’a Yüz Bin Kişi Bekleniyor

Didim Vegan Festivali 2019

Türkiye’nin ilk ve tek yaşam dolu festivali Didim VegFest, vegan misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Didim Vegan Festivali 2019, bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında tarihi Apollon Tapınağı’nda düzenlenecek. Didim Belediyesi tarafından organize edilen ve 3.kez düzenlenecek olan festivale bu yıl yüz bin kişinin katılması bekleniyor.

2018 yılındaki festival, 5 Konser, 9 Panel, 12 Atölye, 250 Stand, 375 Katılımcı ve 60.000 ziyaretçi ile gerçekleşmişti. Tarihi Apollon Tapınağı’nın hemen yanında gerçekleşen festival, bu yıl yine aynı yerde fakat daha büyük bir alanda gerçekleştirilecek.

Dünyada beslenme şekli olarak giderek yaygınlaşan veganlık, beslenmeden öte bir yaşam felsefesi sunuyor. Hayvan sömürüsüne ve türcülüğe karşı olarak ortaya çıkan veganlık, bugün etik sebepler, çevresel etkileri ve sağlıklı beslenme gibi sebeplerden tercih ediliyor.

Dünyada veganlık her geçen gün daha fazla kabul görüyor. Dünya nüfusunun yüzde 10’u vegan/vejeteryan olarak besleniyor. Türkiye’de net bir istatistik bulunmamasına karşın, nüfusun yüzde 2’lik bir kısmının bu şekilde beslendiği düşünülüyor.

Türkiye’nin Vegan Dostu İlk Kenti: Didim

Didim düzenlediği festivalle vegan dostu kent olma yolunda ilk adımını atmıştı. Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Didim Belediyesi, iştirakçisi olduğu herhangi bir etkinlikte havai fişek kullanımına izin vermiyor. Atlı yük taşıma ise yasaklandı. Yeni fayton ruhsatı da vermeyen belediye, kullanımda olan faytonları da elektrikli olanlar ile değiştirmeye çabalıyor.

Didim Vegan Festivali 2019 programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

AFAD Gönüllüleri Kurtardı: 12 Gün Sonra Enkazdan Çıkarıldı

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde enkaz altında kalan bir kedinin 12 gün sonra AFAD gönüllüleri tarafından kurtarıldığı belirtildi. Kurtarılan kedinin önce İl AFAD’a götürüldüğü ardından da Elazığ Belediyesine durumun bildirildiği kaydedildi. Belediyesi Hayvan Hastanesinden gelen görevlilere teslim edilen kedinin tedavi süresinin devam ettiği aktarılırken, AFAD tarafından video eşliğinde duygusal bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımda depremden 12 gün sonra enkaz alanında AFAD gönüllüleri tarafından bir kedi bulunup getirildiğini ifade eden AFAD personeli Doğuş Ok, “Kediyi bulan gönüllülerimiz hiçbir şey yemediğini, içmediğini çok hasta olduğunu ve gözlerinde akıntı olduğunu söylediler. Biz kedinin durumunu görüp hemen belediyemize haber verdik. Sağolsun belediyemizden veteriner hekimarkadaşlar kediyi alıp barınma merkezine getirdiler. Bize göre sokakta yaşayan hayvanlar, bizim için emanettir ve biz emanetlerimize sahip çıkıyoruz. Doğal afetlerde sadece insanlar değil, bu emanetlerimiz de zarar görmekte. AFAD olarak hem insanlarımızın hem de sokakta yaşayan emanetlerimizin güvencesi biziz” dedi.

Kedinin hastaneye geldiğinde aç, susuz ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini tespit ettiklerini dile getiren Belediye Hayvan Hastanesi Veteriner hekimi Kübra Yazgan, “Hemen tedavisine başladık. Tedavisi bitene kadar bizimle burada barınacak. Doğal afetlerde insan hayatı ne kadar önemliyse, sessiz dostlarımız için de bu süreç çok önemli. Elimizden geleni fazlasıyla yerine getirip sağlığına kavuşmalarını sağlamaya çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et