Connect with us

Ekoloji

Didim Vegan Festivali 2019’a Yüz Bin Kişi Bekleniyor

Didim Vegan Festivali 2019

Türkiye’nin ilk ve tek yaşam dolu festivali Didim VegFest, vegan misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Didim Vegan Festivali 2019, bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında tarihi Apollon Tapınağı’nda düzenlenecek. Didim Belediyesi tarafından organize edilen ve 3.kez düzenlenecek olan festivale bu yıl yüz bin kişinin katılması bekleniyor.

2018 yılındaki festival, 5 Konser, 9 Panel, 12 Atölye, 250 Stand, 375 Katılımcı ve 60.000 ziyaretçi ile gerçekleşmişti. Tarihi Apollon Tapınağı’nın hemen yanında gerçekleşen festival, bu yıl yine aynı yerde fakat daha büyük bir alanda gerçekleştirilecek.

Dünyada beslenme şekli olarak giderek yaygınlaşan veganlık, beslenmeden öte bir yaşam felsefesi sunuyor. Hayvan sömürüsüne ve türcülüğe karşı olarak ortaya çıkan veganlık, bugün etik sebepler, çevresel etkileri ve sağlıklı beslenme gibi sebeplerden tercih ediliyor.

Dünyada veganlık her geçen gün daha fazla kabul görüyor. Dünya nüfusunun yüzde 10’u vegan/vejeteryan olarak besleniyor. Türkiye’de net bir istatistik bulunmamasına karşın, nüfusun yüzde 2’lik bir kısmının bu şekilde beslendiği düşünülüyor.

Türkiye’nin Vegan Dostu İlk Kenti: Didim

Didim düzenlediği festivalle vegan dostu kent olma yolunda ilk adımını atmıştı. Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Didim Belediyesi, iştirakçisi olduğu herhangi bir etkinlikte havai fişek kullanımına izin vermiyor. Atlı yük taşıma ise yasaklandı. Yeni fayton ruhsatı da vermeyen belediye, kullanımda olan faytonları da elektrikli olanlar ile değiştirmeye çabalıyor.

Didim Vegan Festivali 2019 programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Vegan Beslenme Okulu Açıldı: Vegan Yaşama Dair Her Şey
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

‘Hayat Tamircisi’ Bu Kez Felçli Bir Sincap İçin Yürüteç Yaptı

hasan kızıl hayat tamircisi

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan bir çocuk, dağda bulduğu bir sincap yavrusunu alıp evine getirerek beslemeye başladı. Sincap, evde dolaştığı sırada elektrik akımına kapıldı ve arka iki ayağı felç oldu. Aile, “Hayat Tamircisi” olarak bilinen Hasan Kızıl’a sosyal medya üzerinden ulaşarak yardım talep etti. Kızıl da, küçük sincap için kırık oyuncak arabadan bir yürüteç yaptı.

Aileden sincabın durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra yürüteç yapmak için hazırlığa başladığını anlatan Kızıl, “Sosyal medya üzerinden bana ulaştılar. Ben de hemen çalışmalara başladım. Kırık bir oyuncak arabanın tekerliğini söktüm ve alüminyum parçalardan yürüteç yaptım. Yürüteci denemem için Mazıdağı’na gittim. Sincaba yürüteci taktığım gibi bir anda koşmaya başladı. O esnada hepimiz çok mutlu olduk. Sincap, bu yürüteç sayesinde rahatlıkla yürüyebilecek, istediği yere gidebilecek. Yürüteci taktıktan birkaç saat sonra arka ayaklarına his gelmeye başladı. Birkaç ay sonra sincabımız yürüteç ihtiyacı olmadan koşacak ve mutlu bir şekilde istediği yere koşabilecek” ifadelerini kullandı.

Bugüne Kadar 300 Hayvanın Yürümesini Sağladı

hasan kızıl hayat tamircisi

Kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle bugüne kadar 300 hayvanın yürümesini sağlayan 24 yaşındaki ‘Hayat Tamircisi’ Hasan Kızıl, Türkiye Diyanet Vakfı’nca ‘Uluslararası İyilik Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  'Hayat Tamircisi' Bu Kez Felçli Bir Sincap İçin Yürüteç Yaptı
Okumaya devam et