Connect with us

Ekoloji

Didim Vegan Festivali 2019’a Yüz Bin Kişi Bekleniyor

Didim Vegan Festivali 2019

Türkiye’nin ilk ve tek yaşam dolu festivali Didim VegFest, vegan misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Didim Vegan Festivali 2019, bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında tarihi Apollon Tapınağı’nda düzenlenecek. Didim Belediyesi tarafından organize edilen ve 3.kez düzenlenecek olan festivale bu yıl yüz bin kişinin katılması bekleniyor.

2018 yılındaki festival, 5 Konser, 9 Panel, 12 Atölye, 250 Stand, 375 Katılımcı ve 60.000 ziyaretçi ile gerçekleşmişti. Tarihi Apollon Tapınağı’nın hemen yanında gerçekleşen festival, bu yıl yine aynı yerde fakat daha büyük bir alanda gerçekleştirilecek.

Dünyada beslenme şekli olarak giderek yaygınlaşan veganlık, beslenmeden öte bir yaşam felsefesi sunuyor. Hayvan sömürüsüne ve türcülüğe karşı olarak ortaya çıkan veganlık, bugün etik sebepler, çevresel etkileri ve sağlıklı beslenme gibi sebeplerden tercih ediliyor.

Dünyada veganlık her geçen gün daha fazla kabul görüyor. Dünya nüfusunun yüzde 10’u vegan/vejeteryan olarak besleniyor. Türkiye’de net bir istatistik bulunmamasına karşın, nüfusun yüzde 2’lik bir kısmının bu şekilde beslendiği düşünülüyor.

Türkiye’nin Vegan Dostu İlk Kenti: Didim

Didim düzenlediği festivalle vegan dostu kent olma yolunda ilk adımını atmıştı. Bu doğrultuda çalışmalar yürüten Didim Belediyesi, iştirakçisi olduğu herhangi bir etkinlikte havai fişek kullanımına izin vermiyor. Atlı yük taşıma ise yasaklandı. Yeni fayton ruhsatı da vermeyen belediye, kullanımda olan faytonları da elektrikli olanlar ile değiştirmeye çabalıyor.

Didim Vegan Festivali 2019 programının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  7. Nilüfer Tiyatro Festivali Başlıyor: "Sonra Açılacak Perde"
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Tunç Soyer Sözünü Tuttu: İzmir’de Atlara Fayton Zulmü Bitti

tunç soyer atlı fayton

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İzmir’de fayton döneminin kapandığını belirtti. Soyer iki hafta önce HAYTAP İzmir İl Temsilcileri ile yaptığı görüşmede, fayton atlarının kurtarılıp Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda özgür bir hayat süreceğinin ve faytonların yerini akülü araçların alacağının sözünü vermişti.

Soyer, ‘Söz’ünü Tuttu

Tunç Soyer, 18.02.2019 tarihinde HAYTAP ile ‘Söz Veriyorum Protokolü’nü de imzalamıştı.

Protokolün maddelerinden biri “Fayton atlarının çalışmasına, deve güreşlerine, hayvanlı sirklerin kentimden bundan böyle olmasına izin vermmeyeceğime, hayvan dostu bir kent yaratmak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum” idi.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden 'Atlı Faytonlar Kaldırılsın' Eylemi
Okumaya devam et