Connect with us

Gündem

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü: Edirne’de Tören Düzenlendi

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü’nde Balkan Savaşları’nda şehit düşen askerler, Balkan Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve beraberindekiler abideyi gezerek, şehit 100 subay ve 400 erin adının yazılı olduğu mermer taşların önüne karanfil bıraktı.

“26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü” dolayısıyla Sarayiçi’ndeki Balkan Şehitliği’nde düzenlenen törene CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi ve kurum müdürleri ile kent sakinleri katıldı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi girişinde toplanan kalabalık, kortej oluşturarak Balkan Şehitliği’ne yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde yapılan yürüyüşte Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunduğu törende askerler, şehitler için saygı atışı yaptı. Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm ise şehitler için dua okudu. Duanın ardından Vali Canalp ile beraberindekiler şehitlik abidesini gezerek, şehit 100 subay ve 400 erin adının yazılı olduğu mermer taşların önüne karanfil bıraktı.

Anma töreninde konuşan Vali Canalp, “Edirne, Trakya ve Balkanlar açısından anlamlı bir gün. Malum şehitleri anma günümüz, her yıl anıyoruz. Şehitlerimizi anmak bizim için son derece anlamlı. Edirneliler de her yıl olduğu gibi yine Balkanlarımızın şehitliğini, acı hatıralarını unutmadılar. Bundan sonra da yaşamaya, yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Edirne 26 Mart 1913’te İşgal Edilmişti

Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda Mehmet Şükrü Paşa’nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913’de işgal edilmiştir. İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce askerimiz, açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düşmüştü.

26 Martta işgale uğrayan Edirne, Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz tarafından 21 Temmuz 1913’te yeniden vatan topraklarına katılmıştır.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İBB’den Toplu Ulaşıma Zam: Fatih Portakal’dan Tepki

ulaşıma zam ibb

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) alınan toplantıda ulaşıma zam kararı alınmıştı. Karara göre en kısa mesafe ücreti 2,60 TL’den 3,50 TL’ye yükselecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) de zamma onay geldi. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı ise 50 lira olarak belirlendi.

Son Sözü İmamoğlu Söyleyecek

UKOME’de alınan kararın nihai olmadığı belirtilirken ulaşım ücretlerine zam yapılmasının kesin olduğu ancak oranın değişebileceği ifade ediliyor. Zam kararının yetkili isimlerin onayı ve imzasının ardından yürürlüğe gireceği belirtilirken, son sözü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun söyleyeceği belirtiliyor.

Ulaşıma Zam – Fatih Portakal’dan Tepki

Zam kararı sosyal medyanın gündeminde de yer buldu. Sosyal medya hesabı üzerinden bir tepki de Fatih Portakal’dan geldi. Portakal, “Biri sağdan vuruyor, diğeri soldan. Başkan, seçim öncesi tasarrufla zam yükü bindirmeyeceğini söylüyordu.” ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) zammı duyururken 3 yıldır ulaşıma zam yapılmadığını ifade eden esnaf temsilcileri, UKOME toplantısında elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılmasını talep etti. Yapılan oylama sonucu, oy çokluğu ile elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılmasına karar verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık ettiği UKOME, 6 Şubat 2020 tarihli toplantısında İSTESOB teklifiyle, özel halk otobüsü, İETT, metro ve metrobüs tarifelerinde en kısa mesafe ücreti 2,60 TL’den 3,50 TL’ye yükseltilmesi için karar alındı.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Okumaya devam et