Connect with us

Politika

Yerel Seçimler: Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

oy kullanacak

Türkiye, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere odaklanmış durumda. 2 gün sonra yaklaşık 57 milyon seçmen, sandık başına gidecek. Bu seçimde 1 milyon 156 bin genç seçmen ilk kez oy kullanacak. Oyların geçerli olması ve sandık güvenliği açısından uyulması gereken bazı temel kurallar bulunuyor. İşte o kurallar:

Oy Kullanma Saatleri Farklılık Gösterebiliyor

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 32 ilde seçmenler 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanabilecek.

Oy Verme Saati Geçtiğinde Sırada Olanlar Oyunu Kullanabiliyor

Oy verme saati bittiğinde, sandık başında sıra bekleyen seçmenler oylarını kullanabilecektir. Sandık kapanma saatinde, oy kullanılan yerdeki kapılar kapatılır. İçeride kalan seçmenler oyunu kullanana kadar oy verme işlemi devam eder.

Oy Kullanmadan Önce Nerede Oy Kullanacağınızı Öğrenin

Oy kullanmaya gitmeden önce hangi okulda, hangi sandıkta oyunuzu kullanacağınızı öğrenin. Bilgilerinizi YSK’nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından öğrenebilirsiniz.

Seçmen Kağıdınız Olmadan Da Oy Kullanabilirsiniz

Oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekiyor. Seçmen kağıdınız olmasa da, bu belgeler ile oy kullanabilirsiniz.

Cep Telefonu İle Oy Kullanmak, Kabinde Fotoğraf Çekmek Yasaktır

Sandık kurulu görevlisi oy kullanmanız için gerekli kontrolleri yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecektir. Kabine cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla girilmesi yasaktır. Bu cihazlarınızı oy kullanmadan önce sandık kuruluna teslim etmelisiniz.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye'den ABD'ye Misilleme: Yaptırım Kararı Yürürlüğe Girdi

Oy Pusulasını Kontrol Edin, Zarfa Başka Bir Şey Koymayın

Oy pusulasında yırtık, işaret veya herhangi bir yazı olmamasına dikkat edin. Oy pusulasına ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılır. Size verilen zarfa, birleşik oy pusulasından başka, hiçbir şey koymamalısınız. Bu da oyunuzu geçersiz kılar.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verilecek.

Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy atılacak.

Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Oyunuzu Kullandıktan Sonra Mutlaka İmza Atın

Oyunuzu sandığa attıktan sonra, seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin tam karşısına imzanızı atmalısınız.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Yunanistan’da Seçim Günü: Miçotakis’in Zaferi Bekleniyor

miçotakis

Yunanistan erken genel seçimlerinde, seçim yasağının ilk çıkış anket sonuçları yayınlandı. Bu sonuçlara göre Miçotakis’in Yeni Demokrasi Partisi %42 oy oranı ile tek başına iktidar oldu.

Bu sonuçlara göre; YDP’nin 155-167, SYRIZA’nın 77-82 arası milletvekili çıkartması bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras yüzde 26,5 – 30,5 oy aralığında ikinci sırada yer aldı.

miçotakis

Kiryakos Miçotakis Kimdir?

YDP lideri Kiryakos Miçotakis, siyasi bir aileden geliyor. 1968’de Atina’da doğan Mitsotakis, Harvard Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesi mezunudur.

2004’te ilk kez YDP’den milletvekili seçildi. 2016’da da partisinin lideri seçildi.

Kiryakos Miçotakis, 1989-92 yılları arasında Başbakanlık yapan Konstantin Miçotakis’in oğlu, eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin de kardeşidir.

Son yerel seçimlerde büyük bir oy çoğunluğu ile Atina Belediye Başkanı seçilen Kostas Bakoyanni’nin de dayısıdır.

AP Seçimlerinde Fark Yüzde 9,5’tu

Yunanistan, milletvekili seçimleri için bugün sandık başında. Mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde SYRIZA, ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi’den (YDP) %9,5 puan geride kalmıştı. Başbakan Aleksis Çipras da bu yenilgi üzerine erken seçim ilan etmişti.

SYRIZA’nın AB ve IMF karşısında direnememesi, Kuzey Makedonya ile yapılan Prespa anlaşması ve geçen yaz Attika bölgesindeki yangında 100 kişinin hayatını kaybetmesi ve hükümetin çaresiz kalması, SYRIZA ile Başbakan Çipras’ın popülaritesini ciddi anlamda azaltmıştı. Yapılan anketlere göre YDP’nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edileceği belirtiliyor.

Partilerin listelerinde Batı Trakya Türklerinden 17 adayın ismi de bulunuyor.

1928’den bu yana seçimlerin ilk kez yaz ayında yapılacak olması sebebiyle, katılım oranının düşük olması bekleniyor.

Seçim sonuçlarının saat 21.00 gibi netleşmesi bekleniyor.

Çipras’tan Seçime Katılım Çağrısı

SYRIZA Genel Başkanı Çipras, seçim sonuçları için iyimser ve kararlı olduğunu ifade ederek katılımın sağlanması için, “Özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Ülkemizde devrimi ve değişimi gerçekleştiren gençler, hayatları ve ülkenin geleceğiyle ilgili bu kritik kararı başkalarına bırakmasın” diye konuştu.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  DSP'nin İstanbul Adayı, 23 Haziran'da Seçime Girmeyeceğini Açıkladı

Miçotakis: Yunan Halkı Ülke Geleceğini Ellerine Alıyor

Oy verme işleminin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan YDP Genel Başkanı Kiryakos Miçotakis, “Seçimler demokrasinin bayramıdır ve halk iradesi önünde saygı ile eğiliyorum. Bugün Yunan halkı ülke geleceğini ellerine alıyor. Yarın vatanımız için daha iyi bir gün doğacağından eminim” şeklinde konuştu.

 

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et