Connect with us

Politika

AK Parti İstanbul’da Tüm Oyların Yeniden Sayımı İçin YSK’ya Başvuruyor

Ali İhsan Yavuz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz basın mensuplarına İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yavuz, “İstanbul’da 38 ilçede oyların tümünün sayımı için YSK’ya başvuracağız” ifadelerini kullandı.

Ali İhsan Yavuz’un açıklamasından satır başları şu şekilde:

“Geçersiz oyların sayımı. Biz iki türlü talepte blumduk ilçe seçim kurumlarından, bütün oyları sayın dedik. Çünkü şaibe var. Bazıları soruyor daha ilk günlerden başlayarak özellikle ben İstanbul seçimlerinde şaibe var demiştim. Tüm oylar sayılsın, geçersiz oylar sayılsın. Bu iki türlü talebimizin ilçe seçim kurumlarının bir kısmı kararına vardı. Kalan 33 ilçede sadece geçersiz oyların ayımı istikametinde bir karar verildi. Biz ilçe seçim kurulu kararına karşı tüm oylar sayılsın diye talebimiz için il seçim kurumlarına gittik. Oy torbası açıldığında bir takım maddi usulsüzlük ibareleri görürseniz tamamını sayın dedi.

Ekrem İmamoğlu bu seçimin galibi deniyor. O zaman nasıl oluyor da Ekrem İmamoğlu’ndan hiç oy gitmezken AK Parti’den çok sayıda oy başka tarafa gidiyor. Şu ana kadar 14 bin 456 oy başka taraflara kaydedilmişken biz onları müracaat ederek düzelttirdik. Çünkü biz bir oyun dahi yerine gitmesi için gerekli çabayı gösteririz. Milletimizin iradesine sahip çıkarız.

Bugün ise kalan bütün ilçelere ilişkin yani 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye il seçim kurulu üzerinden YSK’ya müracaat etmiş olacağız. Biz bu işte bir gariplik var demiştik. Hem maddi hataları fark ettikçe hem de başka bulgulara ulaştıkça bunun böyle olacağını öngördük.

Geçersiz oyların sayımından sadece geçersiz oyların sayımından ilçe seçim kurumları nezdinde AK Parti’ye yazılan oyların sayısı 4 bin 334’tür.

Maddi hata düzeltimi için çalışmalarımız sürüyor. Şu ana kadar geçersiz oyların yüzde 70’i sayıldı. Aradaki toplam fark 16 bin 442’dir.

Burada organize bir usulsüzlük var, organize bir suistimal var, hata ötesi şeyler bunlar”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yerel Seçimler: CHP'nin İstanbul Adayı Muhtar Kent İddiası

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Ekrem İmamoğlu Mazbatasını Ne Zaman Alacağını Açıkladı

ekrem imamoğlu mazbatasını

23 Haziran’da yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını 27 Haziran’da alacağını açıkladı.

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Değerli hemşehrilerim; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı devir teslim töreni, 27 Haziran 2019 Perşembe saat 18:30’da Saraçhane’deki İBB Başkanlığı makamında yapılacaktır. Tüm hemşehrilerimi yarın saat 18:30’da Saraçhane’deki İBB binası önüne bekliyorum.”

İstanbul Valiliği De Duyurdu

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi devir teslim töreni, İBB Başkanlığı Saraçhane binasında 27 Haziran 2019 Perşembe günü saat 18.30’da gerçekleştirilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dendi.

Politika kategorisindeki diğer haberler için:  http://k2haber.com.tr/category/politika/

 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yerel Seçimler: CHP'de İstanbul Adaylığı İçin 5 İsim Öne Çıkıyor
Okumaya devam et