Connect with us

Girişimcilik

İTÜ’den TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı İle İstihdam Fırsatı

2244 Sanayi Doktora Programı

İTÜ, TÜBİTAK’ın 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında 2019-2020 güz eğitim döneminde iş birliği anlaşması imzaladığı 10 farklı sektörde hizmet veren firmalarla birlikte 40 adet doktora öğrencisi istihdam edecek.

Türkiye’nin sanayide ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından başlatılmaya karar verilen 2244 Sanayi Doktora Programı, üniversite sanayi iş birliğinin vücut bulacağı çalışmalardan biri olacak. İTÜ, güçlü network ağı ile birlikte 10 farklı sektörden bir araya geldiği öncü firmalarla belirlenen farklı başlıklarda öğrencileri istihdam ederken, üniversitede üretilen akademik bilginin sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda çözüm geliştirmesi için kullanımı sağlanacak.

Tekstil teknolojileri ve mühendisliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, kimya, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgi sistemleri, haberleşme ve kontrol mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, elektrik – elektronik mühendisliği gibi farklı disiplin kategorilerinde istihdam edilecek olan öğrencilerin alımlarına ise yeni eğitim öğretim yılının güz döneminde başlanacak.

Programa Kabul Edilen Doktora Öğrencileri 4 Yıl Boyunca 4.500 TL Burs Almaya Hak Kazanacak

Programa kabul edilen doktora öğrencileri 4 yıl boyunca 4.500 TL burs almaya hak kazanırken, aynı zamanda gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda doktora tezini hazırlayacak ve mezuniyet sonrası özel sektörün çalışma koşullarına hazırlanmış olacak.

Programa başvuracak öğrencilerin tezli yüksek lisans derecesine sahip olması, doktora öğrencisi ise doktora yeterlilik aşamasını geçmemesi gerekiyor.

2244 Doktora Sanayi Programı hakkında detaylı bilgi almak için enis.karakoc@itunovatto.com.tr mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

tübitak doktora sanayi programı

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yenilikçi Genç Girişimcilere TÜBİTAK’tan 150.000 TL Hibe
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Ankara Üniversitesi Teknokent Kuluçka ve Ar-Ge Merkezi Açıldı

Ankara Üniversitesi Teknokent

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ankara Üniversitesi Teknokent Kuluçka ve Ar-Ge Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Varank, Türkiye’de 83 teknopark bulunduğunu belirterek, “44 bin Ar-Ge personelinin çalıştığı teknoparklarımızda, bugüne kadar 3,8 milyar dolar ihracat ve 119 milyar lira satış gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) 20 yıl önce mezun olduğunu, şimdiki öğrencilerin de 20 sene sonrasının temellerini attığını söyledi. Varank, hayatın gerçeklerinin mezun olduktan sonra görülmeye başlandığını belirterek, öğrencilere hayatlarını ilmek ilmek dokumalarını ve çaba göstermeleri tavsiyesinde bulundu. Varank, başarının kendiliğinden gelmediğini, azim ve tutku ile çalışılması gerektiğini kaydetti.

Üretken Gençler İstiyoruz

Rekabet gücünü kalıcı olarak artırmanın, teknoloji üretmekle mümkün olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “Fikir üreten, Ar-Ge yapan, bunları rekabetçi ürüne dönüştüren ve bu ürünleri dünyanın her yerine satabilen girişimcilere ihtiyacımız var. Bizim sizlere ihtiyacımız var. Hayallerini ülkemizin geleceği için hayata geçirmeye çalışan, üretken gençler istiyoruz. Dönüşüme yön verebilmek ve dönüşümün öncüsü olmak için hızlı ve doğru adımlar atmamız gerekiyor. Üstünlük alanlarımızı tespit edip, bu alanlarda yeteneklerimizi daha da geliştirmeliyiz. Tüm bunları yaparken de yerli ve milli kaynaklarımızdan en iyi şekilde istifade etmenin yollarını aramalıyız. İşte ‘milli teknoloji’ hamlemiz tam olarak bu ruhun bir yansıması. Bu hamlenin başarısı da ancak sizlerin farkındalığı ve desteğiyle mümkün” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Teknokent

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Teknoparklarda 3.8 Milyar Dolar İhracat Gerçekleştirildi

“Bakanlık olarak bu ekosistemi geliştirmek ve beslemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Üniversitelerimizin bilimsel yetkinliklerini, pratik uygulamalara dönüştürmek çok önemli. Teknoparklar bu buluşmanın en kısa sürede ve en etkin şekilde gerçekleştiği yapılar. Akademik bilgi buralarda ticari ürüne dönüşüyor; parlak fikirlerin kuluçka evreleri buralarda tamamlanıyor ve firmalar arası etkileşim en verimli şekilde buralarda sağlanıyor. Teknopark firmaları; danışmanlık, ticarileşme, ihracat destekleri, kurumsallaşma ve uluslararası iş birlikleri gibi alanlarında devlet desteklerinden faydalanıyor. Bu sayede vizyonunu genişleten işletmeler; daha hızlı, daha esnek ve daha verimli bir şekilde iş modellerini oluşturabiliyor. Bakın 2001 yılında sadece 2 teknoparkımız vardı. Bugün 55 ilimizde 83 teknoparka sahibiz. Bunların 63’ünde Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri aktif biçimde yürütülüyor diğerleriyse hızla faaliyete geçmek üzere çalışmalarını tamamlamak üzere. 44 bin Ar-Ge personelinin çalıştığı teknoparklarımızda, bugüne kadar 3,8 milyar dolar ihracat ve 119 milyar lira satış gerçekleştirildi.”

Bakan Varank’ın konuşmasının ardından sahnede kurdele kesilerek, Teknokent Kuluçka ve Ar-Ge Merkezi’nin temsili açılışı yapıldı.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  STAR BİGG 2018 Yılı 2.Çağrı Başvuru Süresi Uzatıldı

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Girişimcilik kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/girisimcilik/

Okumaya devam et