Connect with us

Politika

43 Yıl Önce Bugün: Yugoslavya Devlet Başkanı Tito Türkiye’de

josip tito yugoslavya türkiye ziyaret 1976

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Josip Broz Tito, 43 yıl önce bugün, Türkiye’yi ziyaret etti. 1976’da gerçekleştirilen ziyarette Tito’yu, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşılıyor. Askerlerimizi “Merhaba Asker” diyerek selamlayan Tito’yu karşılayanlar arasında Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de bulunuyor.

 

Josip Broz Tito Kimdir?

1892 yılında, Hırvatistan’ın Kumrovec (Zagreb yakınında) dünyaya geldi. Babası Hırvat, annesi Sloven’di. 1.Dünya Savaşı’nda, Avusturya- Macaristan ordusunda görev yaptı. Savaş karşıtı görüşleri sebebiyle tutuklandı. Daha sonra serbest bırakılarak, tekrar orduya alındı. Bukovina cephesinde, Ruslara esir düştü ve ihtilalden sonra Bolşeviklere katıldı. Üç yıl Rus iç savaşında görev aldı. Rusya’da sosyalizmi benimseyen Tito, ülkesine gelerek ‘Yugoslavya Komünist Partisi’ni kurdu. 1928 yılında tutuklanarak, altı yıl hapse mahkûm edildi. 1934 yılında hapisten çıktı.

Alman Nazi birliklerinin 1941 yılında Yugoslavya’ya saldırması üzerine, ülkesindeki farklı etnik ve dinsel grupların içerisinde bulunduğu partizan direniş grubunu oluşturdu. Yugoslavya Krallığı’nın Almanya’ya teslim olmasına rağmen, partizan grubu ile Almanları püskürtmeyi başardı. 1943’te mareşal unvanını aldı. 1945’te hükümet başkanı görevine getirildi. Aynı yıl yapılan seçimlerde Tito’nun partisi Halk Cephesi galip çıktı. Ülkenin yönetim şeklini monarşiden, federal cumhuriyete çevirdi.  13 Ocak 1953 tarihinde Yugoslavya Devlet Başkanı seçilen Tito, 16 Mayıs 1974 yılında ‘Yaşam Boyu Devlet Başkanı’ unvanını aldı ve 1980 yılındaki vefatına kadar bu görevini sürdürdü.

Josip Broz Tito, 4 Mayıs 1980 tarihinde, 88 yaşında Ljubljana’da hayatını kaybetti. Tito’nun liderliğinde farklı etnik yapıların barış içerisinde bir yer olan Yugoslavya, Tito’nun ölümünden sonra dağılma sürecine girdi. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 1992 yılında tamamen dağıldı.

Dağılma sürecinde birçok katliamın ve soykırımın yaşandığı coğrafyada, bugün Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya ve Kosova devletleri yer alıyor.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP PM Toplantısında ‘Asansör’ Tartışması: İş Takipçiliği Yapmadım

Bazı basın organlarında çıkan, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkanlığını kazandığı şehirlerdeki binaların asansör muayenelerinin Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un aracı oldukları şirkete verildiği’ iddiası CHP Parti Meclisi toplantısında tartışma yarattı.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre, 17 Ocak’ta toplanan Parti Meclisi’nde eski Denizli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Özkan ve Özkoç hakkındaki iddiaları, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sordu. Kılıçdaroğlu’nun yanıtı ise, “Beni arayan belediye başkanlarına TMMOB’u öneriyorum.” oldu.

Belediyelerin sorumluluğunda olan asansör denetimleri, Türk Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) tarafından yapılıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle bağımsız firmaların denetim yapabilmesinin de önü açıldıktan sonra asansör denetimi konusunda bir sektör oluştu.

Tuncay Özkan ve Engin Özkoç Aracı Olduğu İddiası

CHP’li belediyelerde TMMOB tarafından yapılan rutin asansör muayenelerini, AND denetim şirketinin almaya başladığı ve bu şirkete Özkan ve Özkoç’un aracı olduğu iddia edilmişti.

AND denetim şirketi müdürlüğünü ise CHP’nin eski İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin yürütüyor.

chp pm and asansör tuncay özkan

Fotoğraf: Yeni Asır

Özkan: İş Takipçiliği Yapmadım

Independent Türkçe’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “Ben ilgili şirketin ne bir işini ne de iş takipçiliğini yaptım. AKP’li firmaların kuyruğuna basıldığı için bu yaygarayı kopartıyorlar” ifadelerini kullandı. Özkan ayrıca, kendisinin, Özkoç’un ve AND müdürü Bahri Şahin’in birlikte göründüğü fotoğrafla ilgili “Onlar benim partili arkadaşlarım. Onlarla bir araya gelmem kadar doğal bir şey olamaz.” diye konuştu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et