Connect with us

Politika

43 Yıl Önce Bugün: Yugoslavya Devlet Başkanı Tito Türkiye’de

josip tito yugoslavya türkiye ziyaret 1976

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Josip Broz Tito, 43 yıl önce bugün, Türkiye’yi ziyaret etti. 1976’da gerçekleştirilen ziyarette Tito’yu, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşılıyor. Askerlerimizi “Merhaba Asker” diyerek selamlayan Tito’yu karşılayanlar arasında Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de bulunuyor.

 

Josip Broz Tito Kimdir?

1892 yılında, Hırvatistan’ın Kumrovec (Zagreb yakınında) dünyaya geldi. Babası Hırvat, annesi Sloven’di. 1.Dünya Savaşı’nda, Avusturya- Macaristan ordusunda görev yaptı. Savaş karşıtı görüşleri sebebiyle tutuklandı. Daha sonra serbest bırakılarak, tekrar orduya alındı. Bukovina cephesinde, Ruslara esir düştü ve ihtilalden sonra Bolşeviklere katıldı. Üç yıl Rus iç savaşında görev aldı. Rusya’da sosyalizmi benimseyen Tito, ülkesine gelerek ‘Yugoslavya Komünist Partisi’ni kurdu. 1928 yılında tutuklanarak, altı yıl hapse mahkûm edildi. 1934 yılında hapisten çıktı.

Alman Nazi birliklerinin 1941 yılında Yugoslavya’ya saldırması üzerine, ülkesindeki farklı etnik ve dinsel grupların içerisinde bulunduğu partizan direniş grubunu oluşturdu. Yugoslavya Krallığı’nın Almanya’ya teslim olmasına rağmen, partizan grubu ile Almanları püskürtmeyi başardı. 1943’te mareşal unvanını aldı. 1945’te hükümet başkanı görevine getirildi. Aynı yıl yapılan seçimlerde Tito’nun partisi Halk Cephesi galip çıktı. Ülkenin yönetim şeklini monarşiden, federal cumhuriyete çevirdi.  13 Ocak 1953 tarihinde Yugoslavya Devlet Başkanı seçilen Tito, 16 Mayıs 1974 yılında ‘Yaşam Boyu Devlet Başkanı’ unvanını aldı ve 1980 yılındaki vefatına kadar bu görevini sürdürdü.

Josip Broz Tito, 4 Mayıs 1980 tarihinde, 88 yaşında Ljubljana’da hayatını kaybetti. Tito’nun liderliğinde farklı etnik yapıların barış içerisinde bir yer olan Yugoslavya, Tito’nun ölümünden sonra dağılma sürecine girdi. Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti 1992 yılında tamamen dağıldı.

Dağılma sürecinde birçok katliamın ve soykırımın yaşandığı coğrafyada, bugün Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya ve Kosova devletleri yer alıyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Yerel Seçimler: CHP, Üç İli Daha İYİ Parti'ye Bırakıyor

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

İletişim Başkanı Altun: Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Kınıyoruz

trtworld twitter sansür fahrettin altun

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT World Twitter hesabının sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde sosyal medya platformlarında Türkiye’nin itibarsızlaştırması amacıyla kapsamlı ve koordineli bir saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, “İngilizce yayın yaparak sesimizi dünyaya duyuran TRT World kanalının Twitter hesabı sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkı ihlal edildi. Şirkete yaptığımız uyarılar neticesinde bu saldırı püskürtülmüştür.” diye konuştu.

Altun, “Bu vesileyle FETÖ iltisaklı bir teröristin sosyal medya paylaşımlarını takipçileriyle paylaşan Twitter CEO’su Jack Dorsey’i en sert biçimde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tür dezenformasyon kampanyalarına, yalan haberlere ve saldırılara daha dayanıklı hale gelmek için dost ve müttefik ülkelerle iş birliğini geliştireceklerini vurgulayan Altun, “Bu kapsamda yarın İstanbul’da Pakistan ve Malezyalı yetkililerle bir toplantı gerçekleştirerek, ortak televizyon kanalı projesini değerlendireceğiz.” dedi.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Milli Savunma Bakanlığı: Türk Silahlı Kuvvetleri Mücadeleye Hazırdır
Okumaya devam et