Connect with us

Kültür

Türk Resim Sanatının Önemli İsmi İbrahim Balaban Yaşamını Yitirdi

ressam ibrahim balaban

Türk resim sanatının önemli ismi İbrahim Balaban, tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdi. 98 yaşındaki Balaban, 2 binden fazla tablo ve desen üretmişti. Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile 7 yıl birlikte kalan Balaban’ın tablolarına, Nazım Hikmet tarafından şiirler yazılmıştı.

Balaban için salı günü Nazım Hikmet Kültürevi’nde saat 11.00’de tören düzenleneceği, Şişli Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından doğduğu Bursa Seçköy’de defnedileceği açıklandı.

İbrahim Balaban Kimdir?

1921 yılında Bursa-Seçköy, Osmangazi’de dünyaya geldi. 16 yaşında hint keneviri yetiştirme suçu ile cezaevine girdi. Cezaevinde ilk resimlerini çizmeye başladı. Cezaevinde 3 yıl kaldıktan sonra evlendiği gün düğününü basan hasmını öldürdü ve yeniden cezaevine girdi. 1942-1944 ve 1947-1950 yılları arasında Bursa Cezaevi’nde bulundu.

Cezaevindeyken babasının öldürüldüğünü, karısının doğum sırasında öldüğünü ve çok kısa bir süre sonra da çocuğunun ölüm haberlerini aldı. Cezaevi’nde o dönem kendisinden 20 yaş büyük olan Nazım Hikmet ile tanıştı. Onun desteği ile resim yeteneği iyice ortaya çıkan Balaban, Nazım Hikmet tarafından ressam olarak yetiştirildi. Balaban yedi yıl süren Nazım Hikmet’li yıllarını ileride yazdığı Şair Baba ve Damdakiler kitaplarında anlatmıştır. Nazım Hikmet, Balaban’ın “Bahar” isimli tablosundan etkilenerek “İbrahim Balaban’ın Bahar Tablosu Üstüne” adlı şiirini kaleme aldı. Nazım Hikmet ayrıca Balaban’ın “Mapushane Kapısı” ve “Harman” tabloları için de şiir yazmıştır.

İlk sergisini 1953 yılında İstanbul’da, Fransız Kültür Merkezi’nde açmıştı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi düzenledi.

Balaban’ın bugüne kadar 2 binden fazla tablo ve bunun birkaç katı desen ürettiği belirtiliyor.

İbrahim Balaban’ın yayınlanmış 11 adet kitabı da bulunmaktadır. Ressam, son olarak desen çalışmalarını 2005’te İstanbul’da sergilemiştir.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  La Casa Del Papel'in 3.Sezon Fragmanı: Berlin Sürprizi!

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

En Pahalı Türk Resmi: Osman Hamdi Bey’in Eseri 6 Milyon Sterline Satıldı

osman hamdi bey kuran okuyan kız

Türk resminin öncülerinden Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” adlı eseri, Bonhams Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldı. Eser, en pahalı Türk resmi oldu.

Bonhams’ın “19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı” müzayedesinde satılan eserde, rahledeki Kur’an-ı Kerim’in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Tuval üzerine yağlı boya olan 41,1*51 santimetre ebadındaki eserin, sanat tarihçileri tarafından Osman Hamdi Bey’in kendine özgü tarzının belirgin özelliklerini taşıdığı belirtiliyor. Genç kadının giysisinin detayları ve bulunduğu ortamın renkli ve İslami tasarımlarla dolu oluşu, ünlü ressamın “imzası” şeklinde nitelendiriliyor.

Osman Hamdi Bey Kimdir?

Osman Hamdi Bey, Tanzimat Dönemi’nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını; resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarında, bir ömre ancak sığdırılabilecek zenginlikte ve çeşitlilikte katkıları olmuş bir kişiliktir.

30 Aralık 1842 tarihinde Beykoz’da Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, müzeci Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey’in ağabeyi olarak bugün Halil Ethem adıyla bilinen yalıda doğan Osman Hamdi Bey; Sanayi-i Nefise Mekteb-i lisi’nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurucusu, arkeolog ve ressamdır.

1884’te o güne kadar hiç gündeme gelmemiş olan ve çokça kayıp verilmiş olunan bir zaafı, antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atîka Nizamnâmesini çıkarttırarak yürürlüğe soktu. Nemrut Dağı, Lagina ve Sayda’da arkeolojik kazılar da gerçekleştirdi. Sayda’da yaptığı kazılarda bulduğu, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan, aralarında İskender Lahiti’nin de bulunduğu bir takım antik eserler çıkardı. Burada bulunan eserler bugün Osman Hamdi Bey’in bulmuş olduğu birçok eser gibi, kendisinin temellerini attırdığı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

osman hamdi bey kaplumbağa terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi

“Kaplumbağa Terbiyecisi”, Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerinden birisidir. Tablo bugün Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı Pera Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  PST'den RULET Oyunu: 2.Dünya Savaşı'na Tiyatral Bir Yolculuk

24 Şubat 1910 tarihinde Kuruçeşme’deki yalısında vefat etmiştir.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Okumaya devam et