Connect with us

Ekoloji

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden ‘Atlı Faytonlar Kaldırılsın’ Eylemi

hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı fayton

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, İstanbul Vegan İnisiyatifi ve Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi tarafından Kadıköy’de düzenlenen ortak eylemde, atlı faytonların yurt genelinde kaldırılması talebi yinelendi. Aktivistler, ‘Gerçeklik Küpü’ eylemi ile ellerindeki bilgisayarlar ile atların yaşadığı zulmü vatandaşlara izletti.

Dağıtılan broşürlerde sadece Adalar’da her yıl yaklaşık 400 atın eziyet yüzünden can verdiği ve doğal ömrü 20 yıl olan atların fayton zulmünde sadece 2 yıl içerisinde yaşamını kaybettiği vurgulandı. 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde Başkan adaylarına da seslenen aktivistler, Adalar’daki sorunun çözümünün Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) yetkisinde olduğunu hatırlattı.

hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı fayton

Hayvan Özgürlüğü Aktivisti ve Gazeteci-Yazar Zülal Kalkandelen, eylem sonunda bir basın açıklaması da gerçekleştirdi. Hayvan özgürlüğü aktivistlerinin talepleri şu şekilde:

* Talebimiz, atların, faytonlardaki köleliğine DERHAL son verilmesidir!

* Talebimiz, “nostalji” adı altında belli sayıda atın fayton köleliğine devam etmesi değil; tek bir faytonda tek bir atın kalmayacağı şekilde atların faytonlardan kurtulmasıdır!

* Talebimiz, atların bir gün içinde sınırlandırılmış bir süre kullanılması değil, hiç kullanılmamasıdır. Zira “insani sömürü” oksimorondur!

* Talebimiz, atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşayacağı alanların tesis edilmesidir. 

* Talebimiz, atların yaşayacakları bu alanlarda bir daha asla -binicilik, yük taşıma, kumar objesi olmak dahil- insan tarafından herhangi bir nedenle kullanılmayacaklarının güvence altına alınmasıdır!

* Talebimiz, atlı faytonların tarihe karışmasıdır!

* Talebimiz, atlar için Özgürlüktür! Bu, bir özgürlük ve adalet mücadelesidir. Bu halk, bunu o canlara borçludur.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

 

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kanyona Düşen Köpek İçin Arama Çalışmaları Sürüyor
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Hayvan Hakları Veganlıktır: Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Dünya genelinde 38 şehirde aynı anda yapılacak olan ‘Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü’, yarın saat 19.00’da İstanbul’da Kadıköy Bahariye Caddesi’nde gerçekleştirilecek. Farklı illerden birçok sivil toplum kuruluşunun ve yaşam hakkı savunucusunun katılacağı yürüyüş, “Hayvan Hakları Veganlıktır” sloganı altında yapılacak.

Birçok Vegan Kuruluş Katılım Gösteriyor

Veganlık vurgusunun ön planda olduğu bu yürüyüşe, Ankara Vegan Platformu, Antalya Vegan İnisiyatifi,  Aydın Vegan İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Bursa Vegan İnisiyatifi, Empati Platformu, Hayvan Haklarını İzleme Komitesi, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, İstanbul Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu, İstanbul Vegan İnisiyatifi, İzmir Vegan İnisiyatifi katılım gösteriyor.

Türkiye’de İlk Defa Gerçekleştiriliyor

2016 yılında hayvan hakları organizasyonu SURGE tarafından organize edilen, yılda bir kere gerçekleştirilen vegan yürüyüşüdür. Asıl adı “The Official Animal Rights March” olan yürüyüş, Türkçe’ye “Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü” olarak çevrildi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek yürüyüş, dünya genelinde 3.kez düzenleniyor.

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kazdağları Kardeşliği: Derelerimiz, Ormanlarımız Yok Olma Tehlikesi Altında
Okumaya devam et