Connect with us

Ekoloji

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden ‘Atlı Faytonlar Kaldırılsın’ Eylemi

hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı fayton

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, İstanbul Vegan İnisiyatifi ve Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi tarafından Kadıköy’de düzenlenen ortak eylemde, atlı faytonların yurt genelinde kaldırılması talebi yinelendi. Aktivistler, ‘Gerçeklik Küpü’ eylemi ile ellerindeki bilgisayarlar ile atların yaşadığı zulmü vatandaşlara izletti.

Dağıtılan broşürlerde sadece Adalar’da her yıl yaklaşık 400 atın eziyet yüzünden can verdiği ve doğal ömrü 20 yıl olan atların fayton zulmünde sadece 2 yıl içerisinde yaşamını kaybettiği vurgulandı. 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde Başkan adaylarına da seslenen aktivistler, Adalar’daki sorunun çözümünün Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü) yetkisinde olduğunu hatırlattı.

hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı fayton

Hayvan Özgürlüğü Aktivisti ve Gazeteci-Yazar Zülal Kalkandelen, eylem sonunda bir basın açıklaması da gerçekleştirdi. Hayvan özgürlüğü aktivistlerinin talepleri şu şekilde:

* Talebimiz, atların, faytonlardaki köleliğine DERHAL son verilmesidir!

* Talebimiz, “nostalji” adı altında belli sayıda atın fayton köleliğine devam etmesi değil; tek bir faytonda tek bir atın kalmayacağı şekilde atların faytonlardan kurtulmasıdır!

* Talebimiz, atların bir gün içinde sınırlandırılmış bir süre kullanılması değil, hiç kullanılmamasıdır. Zira “insani sömürü” oksimorondur!

* Talebimiz, atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşayacağı alanların tesis edilmesidir. 

* Talebimiz, atların yaşayacakları bu alanlarda bir daha asla -binicilik, yük taşıma, kumar objesi olmak dahil- insan tarafından herhangi bir nedenle kullanılmayacaklarının güvence altına alınmasıdır!

* Talebimiz, atlı faytonların tarihe karışmasıdır!

* Talebimiz, atlar için Özgürlüktür! Bu, bir özgürlük ve adalet mücadelesidir. Bu halk, bunu o canlara borçludur.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

 

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Yaşam Nöbeti 33.Gününde: Yaşam Hakkı Savunucuları İBB Önünde

yaşam nöbeti ibb önünde eylem

Yaşam Nöbeti 33. gününde, yaşam hakkı savunucuları İBB önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 1380 at sağlıkla ve sömürüden uzak bir yaşam garantisi alana dek çadırlarından ayrılmayacağını belirten aktivistler, tüm taleplerini yeniden dile getirdi.

Mücadelelerinde kararlılık vurgusu yapan aktivistler, atların durumunun net bir şekilde belli olacağı güne kadar yaşam nöbetine devam edileceğini vurguladı.

Basın açıklamasını Burak Özgüner Yaşam Nöbeti’nden Işıl Su Gürgöze okudu.

yaşam nöbeti ibb önünde eylem

Fotoğraflar, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi‘nin sosyal medya hesabından alınmıştır.

Atlı Faytonların Tamamen Kaldırılacağı Açıklanmıştı

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca TBMM’de yaptığı konuşmada, Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılacağını açıklamıştı.

Karaca, “İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığımız görüşmede, İstanbul Valiliği ve İBB Başkanımız ortaklaşa olarak Adalar’daki atlı faytonların tamamen kaldırılması ve faytona sürülen atların İBB tarafından satın alınması için görüş birliğine varmıştır. İBB tarafından alınacak atların da Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait bir alanda rehabilite edilmesi ve atların kalan yaşamlarına orada devam etmeleri için gerekli çalışmaların Mart sonu tamamlanacağı ifade edildi. Hatta bugün istanbul plan bütçe komisyonunda görüşmeler bugün itibariyle yapılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşam Nöbeti Nedir?

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları, Adalar’daki at katliamlarına tepki göstermek için İBB önünde 50. Yıl Parkı’nda Yaşam Nöbeti başlatmıştı. Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi verdiği sözü yerine getirmesini isteyen aktivistler, atlı faytonların tamamen ve bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et