Connect with us

Genel

Beklenen Gün Geldi: İstanbullular Sandık Başında

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri

YSK tarafından yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için 31 bin 342 sandıkta oy kullanılacak. 10 milyon 560 bin 963 kayıtlı seçmenin oy kullanacağı seçimde oy verme işlemi, saat 17.00’de sona erecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri Cumhur İttifakı’nın (AKP) Adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı’nın (CHP) Adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi’nin Adayı Necdet Gökçınar ve Vatan Partisi’nin Adayı Mustafa İlker Yücel yarışıyor.

Adaylar Oylarını Kullandı

Yıldırım: Helallik İstiyorum

AK Parti Adayı Binali Yıldırım, Tuzla Aydınlı Mahallesi Emlak Konut Cemil Meriç İlkokulu-Ortaokulu’na eşi Semiha Yıldırım ve iki torunuyla birlikte oyunu kullandı. Yıldırım basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Oyumuzu kullandık, vatandaşlık görevimizi yaptık. İnşallah oy kullanma süresi bitip sayım yapılacak ve gelecek 5 yıl için İstanbul’u kim yönetecek belli olacak. 6 Mayıs’tan beri adaylar olarak kapmpanyalarımızı yapıyoruz. Her ilçe ve mahallede projelerimizi anlattık. Bir konuştuk iki dinledik. Bugün konuşma sırası seçmenindir ve onlar kararını vermiş oluyorlar. İstanbul’un bir dünya şehri olması için, bugüne kadar ülke genelinde edindiğmiz tecrübeleri uygulamak için seçimler önemli bir fırsat. Rabbim İstanbulumuz için, ülkemiz için seçimleri hayırlı uğurlu kılsın. Kampanya esnasında rakipler arasında veya vatandaşlarımızda kırgınlıklar olabilir. Bugün artık kırgınlıkları bırakmak geleceğe odaklanmak zamanıdır. Bilerek veya bilmeyerek eğer rakiplerimize ya da İstanbullu kardeşlerimze bir yanlış yaptıysak, haksızlık yaptıysak hellallik istiyorum. Seçimlerimiz hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

binali yıldırım oy

İmamoğlu: Her Şey Çok Güzel Olacak

CHP Adayı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve oğlu Semih İmamoğlu ile birlikte Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Haldun Taner İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı. İmamoğlu okul çıkışında basın mensuplarına, “Yaşatılan bu hukuksuz süreci tamir etme günüdür. Tamir etme sandığıdır. O bakımdan hem demokrasimiz adına hem İstanbul adına hem de memleketimizin gelecekteki tüm seçimlerinin meşruluğu adına bugün halkımız hak hukluk adalet duygularıyla, vicdanlarıyla en doğru kararı vereceklerdir. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun. Günün sonunda her şey çok güzel olacak.” şeklinde konuştu.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF Açıklaması: Algı Operasyonu

ekrem imamoglu oy kullandı

Erdoğan: Seçime Katılımın Yüksek Olacağını Umuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oy kullanmaya Esra Albayrak, Berat Albayrak ve eşi Emine Erdoğan ile beraber geldi.

Erdoğan oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Seçimin YSK kararıyla yenilenmesi yoluna gidildi. Bugün de İstanbul’umuzda bu seçimi gerçekleştiriyoruz. Şu anda İstanbul’umuzun geleceğine tecrübesiyle dinamizmiyle ve Ankara-İstanbul bütünleşmesiyle bir sürecin getirilmesini çok çok faydalı buluyorum. Seçime katılımın yüksek olacağını umuyorum. Sizlere de teşekkür ederim. İstanbul dışında olanları getirmek için çok gayret ettik. İstanbul’da olanlar da bu işin önemini çok iyi biliyorlar. İstanbul seçmeni İstanbul için en isabetli kararı verecektir diye düşünüyorum. Hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

erdoğan oy kullandı

Akşener: Çok Yüksek Oranda Katılım Olacak

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eşi ile birlikte Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. Akşener oyunu kullandıktan sonra, “Keşke 31 Mart’ta yapılan seçimler yenilenmeseydi ama madem yenilendi biz de gelip vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Sabahtan beri aldığımız bilgilere göre çok yüksek oranda katılım olacak.” diye konuştu.

meral akşener oy

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Gazeteci Hasan Tahsin Şehit Edilişinin 100.Yılında Anılıyor

hasan tahsin

Birinci Dünya Savaşı’nın kaybedilmesiyle Anadolu’yu işgale gelen Yunan askerleri ilk kez 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkmıştı. Yunan askerinin İzmir’e ayak basmasının ardından gazeteci Hasan Tahsin Yunan askerine ilk kurşunu sıkan isim olmuştu. Yunan askerinin süngüsüyle öldürülen Hasan Tahsin, Kurtuluş Savaşı’nın ilk şehidi sayılıyor.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden Özel Anma Etkinliği

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), 100 yıl önce Yunan işgaline karşı ilk kurşunu atarak milli mücadelenin sembolü haline gelen şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i, özel bir programla andı. İGC tarafından düzenlenen etkinlik, Konak’ta bulunan Hasan Tahsin Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Programa CHP İzmir milletvekillerinden Atila Sertel, Özcan Purçu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İYİ Parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Anmada bir konuşma gerçekleştiren İGC Başkanı Misket Dikmen, 100 yıl önce bugün bu meydanda bir işgale, direnişle karşılık verilerek Milli Mücadele’nin ilk ateşinin yakıldığını söyledi. Dikmen, “Tam 100 yıl önce bugün, saat 11.00 civarında alevlendi o aydınlığı müjdeleyen ateş. Hasan Tahsin’di o alevi yakarak kurtuluş savaşı ateşini tüm yurtta tutuşturan. O ateş ki 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak 3 yıl 3 ay 20 gün boyunca memleketin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir ulu kurtuluş yangınına dönüştü” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gazeteciler, siyasiler ve vatandaşlar Konak’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki zeybek gösterisi ile son buldu.

hasan tahsin izmir gazeteciler cemiyeti

Hasan Tahsin Kimdir?

Gerçek adı Osman Nevres olan Hasan Tahsin, 1888 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de okuduğu Şemsi Paşa Okulu’nda öğrenim gördü. Daha sonra Fevziye Mektebi’ne katıldı. Fevziye Mektebinde tanıştığı Cavid Bey’in aracılığıyla İttihat ve Terakki’ye katıldı. Sorbonne’da siyaset ve sosyal bilimler bölümünde eğitim gördü.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  CHP, Asgari Ücretin 2 Bin 200 TL'ye Çıkması İçin Kanun Teklifi Sundu

Hasan Tahsin’in Balkan Komitesi adıyla kurdukları örgütte Osmanlı aleyhine çalışan İngiliz Buxton kardeşleri takip amacıyla Romanya’da bulundu. Bir süre tutuklu kaldı. Hasan Tahsin 1916 yılında Almanya’nın Balkanlar’a girmesiyle Bükreş cezaevinden salıverildi. Önce İsviçre’ye giden Tahsin, 1918’de İzmir’e geldi.

Anadolu’nun işgalinin ardından, yurt genelinde kurulan direniş cemiyetleri, İzmir’de de kendini göstermekteydi. Tahsin, İzmir’de direnişi örgütlemeye çalışıyordu. “Redd-i İlhak Heyeti Milliyesi” adının verildiği bir dernek, İzmir’i Yunanlılara teslim etmek istemeyen vatandaşlar tarafından kurulmuştu.

15 Mayıs 1919 günü sabah saat 9’a sıralarında Pasaport Limanına Yunan gemileri çıkarma yapmaya başlamıştı. Yunan askerlerinin yürüyüşleri başladığı esnada, Hasan Tahsin bir anda kalabalığın arasından sıyrılarak ön tarafa geçmişti. Hasan Tahsin’in yüksek ve gür bir sesle; “Olamaz, olamaz! Böyle ellerini sallaya sallaya giremezler!” şeklinde bağırdığı duyuldu.

Daha sonra, Hasan Tahsin silahı ile düşmana ilk kurşunu sıkması tarihe geçti. İlk anda iki askeri öldürdü. Bu ateşin ardından, Yunan askerleri tarafından süngülerle öldürülen Hasan Tahsin, o sırada henüz 31 yaşındaydı.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Okumaya devam et