Connect with us

Politika

Öztrak: İktidar Kendi İçindeki Çatlamanın Hızlanmasından Korkuyor

faik öztrak

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirildi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak toplantıya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. RS FM’deki gazetecilerin Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile röportaj yapmasının ardından gazetecilerin işten çıkartılması ve programın da yayından kaldırılmasına ilişkin Öztrak, “İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor. Korku arttıkça da kendisine muhalefet edenler üzerindeki baskısını artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Öztrak’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Düzce Raporu’nu Yarın Açıklayacağız

“Düzce’de yaşanan sel felaketi sonrasında Genel Başkanımız hemen Vali’yi arayıp bilgi almıştır. Vekillerimiz bölgeye giderek halkın yanında yer almıştır. Milletvekilimiz Gülizar Biçer Karaca Düzce hakkında rapor hazırladı. Raporu yarın açıklayacağız.”

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaptığımız incelemeler sonucunda bu doğal afette de temel belirleyici unsuru bölge düzeyinde planlama eksikliği olduğunu gördük. İlçe ve köylerin acil talepleri var. Birincisi bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerekiyor. Yaşayan vatandaşlara psikolojik destek için acil tedbirler alınması gerekiyor. Evleri ve işleri zarar gören vatandaşların vergi kredi ve benzeri borçlarının ertelenmesi lazım. Hasar tespit çalışmaları hızla yapılmalı, oluşan çamur yığınlarının hızla temizlenmesi gerekiyor.”

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin Tanınması İçin Çözüm Geliştirilmelidir

“20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış harekatının 45 yıl dönümünde barış ve özgürlük Bayramı kutlandı. Barış Harekatı Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikada milletimizin hakkını hukukunu korumak için attığı en önemli adamlar adımlardan biridir. İnsanlar ve barışa hizmette bulunmak sadece Türklere değil bunları da Barış getirmek için Kıbrıs’a çıkmıştır. O gün bugündür adada barış hâkimdir. Bugün Kıbrıs sorununun yeni bir yaklaşımla Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin tanınmasını öngören yeni bir bağlamda çözülmesi gerekmektedir.”

İktidar Kendi İçindeki Çatlamanın Hızlanmasından Korkuyor

“Röportajı yapan gazetecilerin radyodaki programı jet hızıyla yayından kaldırıldı. Gazeteciler işinden oldu. Çalıştığı radyoyu eleştiren bir başka gazeteci de radyo ile yollarını ayırdı. Saray, eski Başbakan’ın eleştirilerine daha tahammülü yok. RS FM Rusya’nın Sesi Radyosu’nda yaşananlar, Türk ve Rus sarayları arasındaki şahsi dostlukların ulaştığı seviyenin ve basın özgürlüğü konusundaki ortak anlayışlarının en büyük örneklerinden birisi oldu. İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor. Korku arttıkça da kendisine muhalefet edenler üzerindeki baskısını artırıyor.”

İktidarın Küçük Ortağının Bu Sözlere Yorumunu Merakla Bekliyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı için kullandığı ‘Halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir’ ifadelere tepki gösteren Öztrak, “Bu zat Uğur Mumcu’ya, Nazım Hikmet’e, Türkan Saylan’a, Bahriye Üçok’a hakaret eden bir kendini bilmezdir. Yetmiyor Ormancılık Günü ile 30 Ağustos’u aynı kefeye koymaya çalışıyor. Ruh hallerini ve zihniyetlerini her geçen gün ortaya koyuyorlar. 30 Ağustos Ulusumuzun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verdiği mücadeleyi zaferle taçlandırdığı bir tarihtir. 30 Ağustos dünyanın tüm mazlum uluslarına yön gösteren Kurtuluş Savaşı büyük zaferimizin yıl dönümüdür. İktidar partisi ne yapacak takip edeceğiz. Ayrıca iktidarın küçük ortağının bu sözler hakkında ne yorum yapacağını büyük bir merakla bekliyoruz” diye konuştu.

Milletvekillerinin İktidara Sorduğu Her  Önergeden Sadece 6’sı Zamanında Cevaplanmış

‘STürkiye Büyük Millet Meclisi iktidar partisi ortağının oylarıyla 27. Dönem 2 yasama yılı çalışmalarını tamamlayarak 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Ucube tek adam rejimi altında yasama yılı sona erdi. Bu sistemin tek bir kişiyi güçlendiren bir rejim olduğu bu yasama yılının sonunda tecrübe ile ortaya çıktı. AK Parti’nin iktidar olmasından sonra 22’nci dönemde bu oran 63’e gerilemiş, 23’üncü dönemde yüzde 50’ye düşmüş, 24’üncü dönemde yüzde 22’ye, 25’inci dönemde de yüzde 7’ye kadar gerilemiş. 26’ncı dönemde yüzde 11 olmuş, 27’nci dönemde ise bugüne kadar milletvekillerinin iktidara sorduğu her 100 önergeden sadece 6’sı zamanında cevaplanmış. Soruların yüzde 33’ü zamanı geçtikten sonra yanıtlanmış, yüzde 55’ine ise yanıt yok”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  TBMM Yarın Açılıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan Milletvekillerine Hitap Edecek

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Mansur Yavaş’tan Anıtkabir Açıklaması: Ata’mıza Yakışır Biçimde Koruyacağız

mansur yavaş'tan anıtkabir açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anıtkabir’e çıkan yol ve kaldırımlardaki hataların düzeltilmesi ve çevre düzenlemesinin yapılması için talimat verdiğini duyurdu.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Yavaş, “Ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden her gün binlerce ziyaretçisi olan Anıtkabir’in çevresinde, Fen İşleri Daire Başkanlığımız düzenleme ve kaldırım çalışmalarına devam etmektedir. Sözümüzdür ki; Ata’mızın ebedi mekanını Ata’mıza yakışır bir biçimde korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/ 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Af Uyarısı: 50 Bin Torbacı Dışarı Çıkacak
Okumaya devam et