Connect with us

Ekoloji

Hamile Kediyi, Köpeğe Parçalatan Çocukların Cezası Belli Oldu

çıtır adana hamile kedi

Adana’nın Merkez Seyhan ilçesi Mithatpaşa Mahallesi Defne Caddesi’nde, market sahibi tarafından bakılan “Çıtır” isimli hamile kedi, üç çocuk tarafından köpeklerine parçalatılarak öldürülmüştü. Vahşet görüntülerinin sosyal medyaya düşmesi üzerine, üç çocuk gözaltına alınmıştı.

13 yaşındaki H.P, M.Ü. ve A.Y’nin işlemlerinin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince ev hapsi cezası verildi.

Çocuklardan Skandal Sözler

Adana Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne getirilen çocuklar sağlık kontrolüne götürüldükleri sırada gazetecilere, “Abilere selam çatışmaya devam. Yaşımızın yetmediği yerde yaşantımız yeter. Denizli çocuğuyuz” dediler.

Kediyi tutup köpeğin ağzına atan A.Y., basın mensuplarının “Kedi öldü hiç mi üzülmedin?” sorusu üzerine “Ben seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim” yanıtını verdi.

Market Sahibi Şikayetçi Olmuştu

Çocuklardan şikayetçi olan market sahibi Zehra Kuşçu olayla ilgili, “Sevecekler zannedip yanlarına yaklaşmış. Köpek saldırınca arabanın altına doğru gitmiş ama kuyruğundan tutup köpeğin önüne atmışlar. Bu nasıl vicdansızlıktır.  Sahipleri asıl suçlular. Kedileri yem diye önüne atıyorlar. Bunu her zaman yapıyorlar. Ben şikayetçiyim. Bir cana kıydılar.” ifadelerini kullandı.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Tuz Gölü İçin Uyarı: Önlem Alınmazsa Yok Olabilir
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Rezalete Soruşturma: Dipsiz Göl’de Sorumlular Açığa Alındı

dipsiz göl

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gümüşhane Valiliği, Dipsiz Göl için soruşturma başlattı. Gölün kurumasına sebep olan hazine arama çalışmalarına izin veren sorumlular açığa alındı. Bakanlık, gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan çifte soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı duyurdu.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de define kazısı için olumlu görüş bildiren kültür varlıkları koruma kurulu, çevre ve şehircilik ile arkeolog ve müze müdürlüğü görevlileri, haklarında bakanlık ve valilik tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında açığa alındı. Gümüşhane Valiliği de ruhsat verilen kazı raporunun özensiz hazırlandığını açıkladı.

Valilik: Rapor Özensiz Hazırlandı

Gümüşhane Valiliği’nden Dipsiz Göl ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu define arama izninin Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, kazı yapılması talep edilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğunun tespit edilmesi üzerine verildiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda arz edilen ilgili kurumların; belirtilen alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olduğu çerçevesindeki görüşleri akabinde, define aranacak yerin, 2863 sayılı kanunun 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığı hususlarında arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit akabinde ilgili müdürlükçe Define Arama Ruhsatı düzenlenmiştir.

Define Arama Yönetmeliğinin 9. maddesi çerçevesinde tespit yapan ve bu tespiti uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında; mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi nedenleriyle Valiliğimizce ve İlgili Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Gölün rehabilitasyonunun sağlanabilmesi için akademisyenler ve teknik elemanlarla görüş alışverişi içerisinde planlamalar yapılmış olup, hemen çalışmalara başlanarak gerekli düzenlemeler yapılacaktır.”

dipsiz göl

Gölün Eski Haline Getirilmesi İçin Çalışma Başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Gümüşhane Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği ekipleri gölün eski haline getirilmesi için çalışma başlattı. Göl alanında incelemelerde bulunan ekipler, ölçüm yaptı yüzey alanının çapını belirledi. Göl alanına dökülen dayanıksız toprağın çıkarılarak, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküleceği ardından ise suyla doldurulacağı öğrenildi.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hayvan Hakları Savunucuları Bir Araya Geliyor: #BatıkentKatilleriTutuklansın

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et