Connect with us

Ekoloji

Çanakkale Halkı, Kazdağları’na Sahip Çıkıyor: ‘Su Nöbeti’ Başladı

su nöbeti kazdağları

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında başlayan metalik madencilik faaliyetlerine karşı tepkiler devam ediyor. Çanakkale’de doğa savunucuları ve çevre örgütleri madencilik faaliyetlerine karşı “Su Nöbeti” başlattı.

Kirazlı Köyü Balaban Çeşmesi’ndeki maden arama faaliyetlerine yakın bölgede yer alan kamp ve nöbet alanı için sosyal medyadan da destek ve katılım çağrısı yapıldı.

Su Nöbeti için #KazDağlarıHepimizin etiketi altında, bugün saat 20.30’da Twitter’da kampanya da düzenleniyor.

su nöbeti kazdağları

180 Bin İnsanın Tek Su Kaynağı

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında bulunan Kirazlı Altın Madeni’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda belirttiği ağaç kesiminin 4 katı ağaç kestiği ortaya çıkmıştı. TEMA Vakfı araştırmasının sonucuna göre şu ana kadar 195 bin ağaç kesilmiş durumda. Planlanan kesim ise 45 bindi. Madencilik faaliyetleri Kanadalı Alamos Gold Inc. şirketinin Türkiye’deki taşeronu olan Doğu Biga Madencilik tarafından yürütülüyor.

Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında yer alıyor. Maden projesi hayata geçtiğinde 20 bin ton siyanür kullanılacağı ve siyanürle birlikte arsenik gibi birçok ağır metal ortaya çıkacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

‘Kazdağları Kardeşliği’ ile yapılan kısa röportajı okumak için: http://k2haber.com.tr/2019/07/19/kazdaglari-kardesligi-cevre-kirazli-roportaj/

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  TVD'nin 'Dünya Vegan Günü' Etkinliğine 2 Bine Yakın Kişi Katıldı
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Rezalete Soruşturma: Dipsiz Göl’de Sorumlular Açığa Alındı

dipsiz göl

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gümüşhane Valiliği, Dipsiz Göl için soruşturma başlattı. Gölün kurumasına sebep olan hazine arama çalışmalarına izin veren sorumlular açığa alındı. Bakanlık, gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan çifte soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı duyurdu.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de define kazısı için olumlu görüş bildiren kültür varlıkları koruma kurulu, çevre ve şehircilik ile arkeolog ve müze müdürlüğü görevlileri, haklarında bakanlık ve valilik tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında açığa alındı. Gümüşhane Valiliği de ruhsat verilen kazı raporunun özensiz hazırlandığını açıkladı.

Valilik: Rapor Özensiz Hazırlandı

Gümüşhane Valiliği’nden Dipsiz Göl ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu define arama izninin Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, kazı yapılması talep edilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğunun tespit edilmesi üzerine verildiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda arz edilen ilgili kurumların; belirtilen alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olduğu çerçevesindeki görüşleri akabinde, define aranacak yerin, 2863 sayılı kanunun 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığı hususlarında arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit akabinde ilgili müdürlükçe Define Arama Ruhsatı düzenlenmiştir.

Define Arama Yönetmeliğinin 9. maddesi çerçevesinde tespit yapan ve bu tespiti uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında; mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi nedenleriyle Valiliğimizce ve İlgili Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Gölün rehabilitasyonunun sağlanabilmesi için akademisyenler ve teknik elemanlarla görüş alışverişi içerisinde planlamalar yapılmış olup, hemen çalışmalara başlanarak gerekli düzenlemeler yapılacaktır.”

dipsiz göl

Gölün Eski Haline Getirilmesi İçin Çalışma Başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Gümüşhane Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği ekipleri gölün eski haline getirilmesi için çalışma başlattı. Göl alanında incelemelerde bulunan ekipler, ölçüm yaptı yüzey alanının çapını belirledi. Göl alanına dökülen dayanıksız toprağın çıkarılarak, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküleceği ardından ise suyla doldurulacağı öğrenildi.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden 'TBMM Komisyon Raporu' Açıklaması

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et