Connect with us

Ekoloji

CHP’li Biçer’den ‘Salda Gölü’ Çağrısı: Sessizliğine Ses Olalım

gülizar biçer karaca

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’ne yönelik T24’e açıklamalarda bulundu. Biçer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum’un ‘Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz’ açıklamasına ilişkin, “Bakan, danışmanlarını ya da ona bilgi verenleri değiştirmeli, kendisi her zaman olduğu gibi kandırılıyor. Millet Bahçesi projesini incelesin, projede oyun alanları, konaklama yerleri gibi düzenlemeler var. Biz de bakanı uyarmış olalım. Yaptığı açıklamalarla, gerçeklerin açığa çıkmasıyla komik duruma düşüyor. Önce projeyi incelesin sonra açıklama yapsın. Amaçlarını biliyoruz, vatandaşın direnişini kırmak, yanlış yönlendirmek” diye konuştu.

30 Temmuz Salı günü (Yarın) saat 14:00’te Salda Gölü’nün kıyısında eylem yapacaklarını belirten Biçer, “Salda’yı seven herkesi , ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkmak için, Salda’nın sessizliğine ses olmaya davet ediyorum” çağrısı yaptı. Biçer, “Halk sesini yükseltirse, halka rağmen projenin hayata geçmesi mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nün ekolojik önemini de vurgulayan Biçer, “Canlı kuma sahip Türkiye’nin tek gölüdür. Etrafında doğal güzellikler vardır. Salda’nın imara açılması durumunda, Salda Gölü’nün doğal güzelliği yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır” dedi.

Salda Gölü’ne Sahip Çıkalım Paylaşımı

Biçer, Twitter hesabından da Salda Gölü’ne sahip çıkılması için çağrıda bulundu.

Salda Gölü Millet Bahçesi İhalesi 31 Temmuz’da Gerçekleştirilecek

Salda Gölü’ne yapılacak olan Millet Bahçesi için 31 Temmuz’da ihaleye çıkılacağı belirtilmişti. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulüne göre yapılacak Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesi’ne ait sosyal donatılar inşaatıyla altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi 31 Temmuz Çarşamba günü TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilecek.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Doğu Sibirya'da 40 Bin Yıllık Bozulmamış Kurt Başı Bulundu

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Rezalete Soruşturma: Dipsiz Göl’de Sorumlular Açığa Alındı

dipsiz göl

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gümüşhane Valiliği, Dipsiz Göl için soruşturma başlattı. Gölün kurumasına sebep olan hazine arama çalışmalarına izin veren sorumlular açığa alındı. Bakanlık, gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan çifte soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı duyurdu.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası’nda Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de define kazısı için olumlu görüş bildiren kültür varlıkları koruma kurulu, çevre ve şehircilik ile arkeolog ve müze müdürlüğü görevlileri, haklarında bakanlık ve valilik tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında açığa alındı. Gümüşhane Valiliği de ruhsat verilen kazı raporunun özensiz hazırlandığını açıkladı.

Valilik: Rapor Özensiz Hazırlandı

Gümüşhane Valiliği’nden Dipsiz Göl ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu define arama izninin Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, kazı yapılması talep edilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğunun tespit edilmesi üzerine verildiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yukarıda arz edilen ilgili kurumların; belirtilen alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olduğu çerçevesindeki görüşleri akabinde, define aranacak yerin, 2863 sayılı kanunun 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığı hususlarında arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit akabinde ilgili müdürlükçe Define Arama Ruhsatı düzenlenmiştir.

Define Arama Yönetmeliğinin 9. maddesi çerçevesinde tespit yapan ve bu tespiti uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında; mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi nedenleriyle Valiliğimizce ve İlgili Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Gölün rehabilitasyonunun sağlanabilmesi için akademisyenler ve teknik elemanlarla görüş alışverişi içerisinde planlamalar yapılmış olup, hemen çalışmalara başlanarak gerekli düzenlemeler yapılacaktır.”

dipsiz göl

Gölün Eski Haline Getirilmesi İçin Çalışma Başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Gümüşhane Valiliği Özel İdare Genel Sekreterliği ekipleri gölün eski haline getirilmesi için çalışma başlattı. Göl alanında incelemelerde bulunan ekipler, ölçüm yaptı yüzey alanının çapını belirledi. Göl alanına dökülen dayanıksız toprağın çıkarılarak, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküleceği ardından ise suyla doldurulacağı öğrenildi.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  NASA Evrenin Müziğini Yayınladı: İlginç ve Ürkütücü

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et