Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları Veganlıktır: Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Dünya genelinde 38 şehirde aynı anda yapılacak olan ‘Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü’, yarın saat 19.00’da İstanbul’da Kadıköy Bahariye Caddesi’nde gerçekleştirilecek. Farklı illerden birçok sivil toplum kuruluşunun ve yaşam hakkı savunucusunun katılacağı yürüyüş, “Hayvan Hakları Veganlıktır” sloganı altında yapılacak.

Birçok Vegan Kuruluş Katılım Gösteriyor

Veganlık vurgusunun ön planda olduğu bu yürüyüşe, Ankara Vegan Platformu, Antalya Vegan İnisiyatifi,  Aydın Vegan İnisiyatifi, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Bursa Vegan İnisiyatifi, Empati Platformu, Hayvan Haklarını İzleme Komitesi, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Hayvanlarla Dayanışma İnisiyatifi, İstanbul Teknik Üniversitesi Vegan Topluluğu, İstanbul Vegan İnisiyatifi, İzmir Vegan İnisiyatifi katılım gösteriyor.

Türkiye’de İlk Defa Gerçekleştiriliyor

2016 yılında hayvan hakları organizasyonu SURGE tarafından organize edilen, yılda bir kere gerçekleştirilen vegan yürüyüşüdür. Asıl adı “The Official Animal Rights March” olan yürüyüş, Türkçe’ye “Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü” olarak çevrildi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek yürüyüş, dünya genelinde 3.kez düzenleniyor.

resmi hayvan hakları yürüyüşü

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Tuz Gölü İçin Uyarı: Önlem Alınmazsa Yok Olabilir
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

CHP’li Biçer’den ‘Salda Gölü’ Çağrısı: Sessizliğine Ses Olalım

gülizar biçer karaca

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’ne yönelik T24’e açıklamalarda bulundu. Biçer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum’un ‘Salda Gölü çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz’ açıklamasına ilişkin, “Bakan, danışmanlarını ya da ona bilgi verenleri değiştirmeli, kendisi her zaman olduğu gibi kandırılıyor. Millet Bahçesi projesini incelesin, projede oyun alanları, konaklama yerleri gibi düzenlemeler var. Biz de bakanı uyarmış olalım. Yaptığı açıklamalarla, gerçeklerin açığa çıkmasıyla komik duruma düşüyor. Önce projeyi incelesin sonra açıklama yapsın. Amaçlarını biliyoruz, vatandaşın direnişini kırmak, yanlış yönlendirmek” diye konuştu.

30 Temmuz Salı günü (Yarın) saat 14:00’te Salda Gölü’nün kıyısında eylem yapacaklarını belirten Biçer, “Salda’yı seven herkesi , ülkemizin doğal kaynaklarına sahip çıkmak için, Salda’nın sessizliğine ses olmaya davet ediyorum” çağrısı yaptı. Biçer, “Halk sesini yükseltirse, halka rağmen projenin hayata geçmesi mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nün ekolojik önemini de vurgulayan Biçer, “Canlı kuma sahip Türkiye’nin tek gölüdür. Etrafında doğal güzellikler vardır. Salda’nın imara açılması durumunda, Salda Gölü’nün doğal güzelliği yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır” dedi.

Salda Gölü’ne Sahip Çıkalım Paylaşımı

Biçer, Twitter hesabından da Salda Gölü’ne sahip çıkılması için çağrıda bulundu.

Salda Gölü Millet Bahçesi İhalesi 31 Temmuz’da Gerçekleştirilecek

Salda Gölü’ne yapılacak olan Millet Bahçesi için 31 Temmuz’da ihaleye çıkılacağı belirtilmişti. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulüne göre yapılacak Salda Gölü Millet Bahçesi ve Millet Bahçesi’ne ait sosyal donatılar inşaatıyla altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi 31 Temmuz Çarşamba günü TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilecek.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Blockchain Türkiye Zirvesi Başlıyor: 18 - 20 Kasım Tarihlerinde Ankara'da

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et