Connect with us

Teknoloji

ABD’den Huawei İçin Teknoloji Hırsızlığı Soruşturması

The Wall Street Journal, ABD Adalet Bakanlığı’nın son birkaç yıl içinde Huawei için “Birden fazla insandan ve şirketten fikri mülkiyeti çaldığı” iddialarını araştırdığını belirtti. Ayrıca Çinli üreticinin rakip firmalardan çalışanları nasıl kendi bünyesine kattığıyla ilgili de sorular yöneltiliyor.

Habere göre yeni soruşturma, Huawei’nin önceki incelemelerde yer almayan işlerini de kapsıyor. The Wall Street Journal, Mayıs ayında Huawei’nin gerçekleştirdiği birkaç illegal aktiviteyi listelemişti. Bunlardan biri de Portekizli bir şirketten kamera teknolojisinin çalınmasıydı. Ancak Huawei iddialara karşı “Fikri mülkiyet haklarının bütünlüğüne saygı duyuyoruz – hem kendi işimiz için hem de eş, ortak ve rakip şirketler için.” açıklaması ile kendini savunmuştu.

Huawei şu anda ABD’nin Varlık Listesi’nde yer alıyor, dolayısıyla herhangi bir Amerikalı tedarikçiyle iş yapamıyor. Bu hafta gelen haber ise durumun ciddiyetinin arttığını gösteriyor. Huawei’nin çıkaracağı yeni telefonu Mate 30, uygulanan yaptırım yüzünden Google Play servislerine ve Android işletim sistemine sahip olmayacak.

Huawei’ye yapılan önceki suçlamalar ve yeni soruşturma ise Huawei’nin Varlık Listesi’nde bulunmasıyla ilişkili değil. Şirketin Varlık Listesi’ne yerleştirilmesini ana sebebi Çin hükümetinin Huawei aracılığıyla casusluk yaptığı iddiasıydı. Tabii daha sonra ticaret savaşının patlak vermesi de bu iddiaları daha da arttırdı. Huawei çok hızlı bir şekilde ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit eden bir unsur haline getirildi. Yeni yapılan soruşturma ise Huawei’nin önceden teknoloji çaldığı iddialarını yönelik açılan bir soruşturma.

Ne Olmuştu?

Ocak ayında ABD Adalet Bakanlığı, şirketin İran ile yaptığı işlerle ilgili olarak Huawei’ye karşı 13 suç duyurusunda bulunmuştu. İran, ABD’nin yaptırım uyguladığı ülkeler arasında yer aldığından Huawei, Huawei Device USA, Skycom Tech ve CFO Men Wanzhou, banka dolandırıcılığı da dahil olmak üzere birçok suçu işlemekle suçlanmıştı.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yaptırımlarla Geri Adım Attıramazsınız

Huawei ayrıca T-Mobile şirketinin telefon test etme robotu ‘Tappy”nin teknolojisini çalmakla da suçlanmıştı. Ancak şirket açtığı karşı davayı kazanamamış ve T-Mobile şirketine 4.8 milyon dolar ödeme yükümlülüğüyle karşılaşmıştı.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Mars 2020 Rover: Mars’a İsminizi Yazdırmak İçin Bilet Aldınız Mı?

mars 2020 rover isim yazdırma

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars 2020 Rover’ı Kızıl Gezegene gidiyor. Mars’a ismini yazdırmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayarak ismine temsili bir bilet alabiliyor. Proje, sosyal medyanın da gündeminde. Şimdiye kadar en çok isim kaydı, Türkiye’den gerçekleştirildi.

NASA’nın Mars projesine ait sayfadan ad ve soyadlarını yazdıktan sonra temsili bir ‘biniş kartı’na ulaşabiliyor. Başvuru için son tarih ise 30 Eylül. (Yarın)

Şimdiye kadar 10 milyonun üzerinde insan, kayıt yaptırdı.

Mars’a isminizi yazdırmak için: https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020

En Çok Kayıt Türkiye’den

Türkiye’den 2,526,447 kişi kayıt yaptırdı. Türkiye’yi 1,628,307 kişi Hindistan, 1,297,650 kişi ile de Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

mars 2020

Mars 2020 Projesi

Projenin misyonu Mars’ın habitabilitesini İncelemek (yaşam olup olamayacağını), geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini aramak, örnekleri toplamak ve önbelleğe almak ve gelecekteki insan görevlerine hazırlanmak olarak belirtiliyor.

5 Ağustos’ta yüklenecek olan Mars 2020 Rover’ın, 18 Şubat 2021’de Mars’ta Jezero kraterine iniş yapması planlanıyor. 687 dünya günü Mars’ta kalacak olan Rover’ın daha sonra Dünya’ya dönüş yapması hedefleniyor. Mars’a ilk insan gönderimi ise 2033 yılı için planlanıyor.

Teknoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/teknoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Oyun Dünyasının Netflix'i: Google'ın Yeni Oyun Platformu Stadia
Okumaya devam et