Connect with us

Politika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Davasında Karar Açıklandı

canan kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar yargılandığı davada karar verildi.

Mahkeme heyeti Kaftancıoğlu’na terör örgütü propagandası suçu sabit olmak takdiren yasal alt sınırdan 1 yıl hapis cezasına, Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 6 ay hapis cezasına, alanen Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılaması sabit olduğundan 1 yıl 8 ay, duruşmadaki tutum ve davranışla pişmanlık duymaması sebebiyle erteleme kararı uygulanmamasına karar verdi.

Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Şu an tutuklama yapılmayacağı, kararın istinafa taşınacağı belirtildi.

Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 yılları arasında sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyordu.

Kaftancıoğlu: Biz Mevsimi Başladı

Mahkeme heyeti karar öncesi Kaftancıoğu’na son sözlerini sordu. Kaftancıoğlu, “Asla son sözüm olmayacak. Karar ne olursa olsun düşüncelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim çünkü biz mevsimi başladı. O kaybetti biz kazandık. 80 milyon kazandı.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu Çağlayan Adliyesine Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kaftancıoğlu’na destek için Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

CHP’li İl Başkanları: Kaftancıoğlu Değil Cumhuriyet Halk Partisi Yargılanmaktadır

CHP’li İl Başkanları Kaftancığlu’na destek amaçlı ortak bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada,“Hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz. Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 il başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!” ifadeleri kullanıldı.

153 Sanatçıdan Kaftancıoğlu’na Destek

Kaftancıoğlu’na 153 sanatçıdan da destek açıklaması geldi. 28 Haziran’da görülen ilk duruşma öncesinde 53, 18 Temmuz’da görülen ikinci duruşma öncesinde de 134 sanatçının imzaladığı destek bildirisine karar duruşması öncesi imza verenlerin sayısı 153’e yükseldi.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kuluçkadan Avrupa’ya Erken Aşama Hızlandırma Programı

Müjdat Gezen, Ataol Behramoğlu, Ferhan Şensoy, Zülfü Livaneli, Bedri Baykam, Cahit Berkay, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Fazıl Say,  Genco Erkal, Edip Akbayram, Leman Sam, Rutkay Aziz ve Murathan Mungan gibi kültür sanat dünyasının çok önemli isimleri Kaftancıoğlu’na destek açıklamasında bulundu. Bildiride “Bugüne kadar her koşulda barışı ve kardeşliği savunan Kaftancıoğlu’nun hukuksuz bir şekilde yargılanmasına itiraz ediyoruz. Canan Kaftancıoğlu 16 milyon insanın sesidir, bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.

Sosyal Medyada #BirİstanbulSavunması Etiketi İle Destek Mesajları Paylaşılıyor

Kaftancıoğlu’na destek vermek için Cumhuriyet Halk Partililer tarafından sosyal medyada #BirİstanbulSavunması etiketi ile paylaşımlar yapılıyor.

#BirİstanbulSavunması Twitter’da TT (Trend Topic) oldu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

“Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet” Mitingleri Düzenlendi

teröre lanet, kardeşliğe davet mitingi hakkari

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde köylüleri taşıyan minibüsün geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 7 kişi ve çocukları dağa kaçırılan anneler için Hakkari’de “Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet” mitingleri düzenlendi.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Çukurca Kaymakamı Murat Öztürk, Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı ve kurum müdürlerinin de aralarında bulunduğu kalabalık, Şehir Stadyumu’ndan Hastane Caddesi’ne, buradan da Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Hakkari Valiliği önüne kadar yürüdü.

“Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet” mitingleri aynı anda, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Şırnak, Van, Siirt ve Mardin illerinde de düzenlendi.

teröre lanet, kardeşliğe davet tunceli

Tunceli

Tunceli’de düzenlenen “Teröre Lanet Yürüyüşü” merkez Atatürk Mahallesi Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde başladı. Vali Tuncay Sonel, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, kurum amirleri, siyasi parti ve dernek temsilcileri ile vatandaşların katıldığı yürüyüş öncesinde İl Müftüsü Aşır Durgun şehitler için dua okudu. Daha sonra Türk bayrakları açılarak “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez”, “Vatan Sana Canım Feda” sloganları atılarak Tunceli Valiliği önüne kadar yürüdü. Burada bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu bozmak isteyen hainlere Allah fırsat vermesin. Allah sizlerden razı olsun. Allah razı olsun Tunceli ailesinden” dedi.

teröre lanet kardeşliğe davet mitingi şırnak

Şırnak

 

teröre lanet, kardeşliğe davet mardin

Mardin

Kaynak: AA

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Jose Saramago'nun Körlük Kitabı Üzerine: İnsan Olmanın Sınırları
Okumaya devam et