Connect with us

Politika

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Davasında Karar Açıklandı

canan kaftancıoğlu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 5 ayrı suçtan 17 yıla kadar yargılandığı davada karar verildi.

Mahkeme heyeti Kaftancıoğlu’na terör örgütü propagandası suçu sabit olmak takdiren yasal alt sınırdan 1 yıl hapis cezasına, Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 6 ay hapis cezasına, alanen Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılaması sabit olduğundan 1 yıl 8 ay, duruşmadaki tutum ve davranışla pişmanlık duymaması sebebiyle erteleme kararı uygulanmamasına karar verdi.

Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Şu an tutuklama yapılmayacağı, kararın istinafa taşınacağı belirtildi.

Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 yılları arasında sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyordu.

Kaftancıoğlu: Biz Mevsimi Başladı

Mahkeme heyeti karar öncesi Kaftancıoğu’na son sözlerini sordu. Kaftancıoğlu, “Asla son sözüm olmayacak. Karar ne olursa olsun düşüncelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim çünkü biz mevsimi başladı. O kaybetti biz kazandık. 80 milyon kazandı.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu Çağlayan Adliyesine Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kaftancıoğlu’na destek için Çağlayan Adliyesi’ne geldi.

CHP’li İl Başkanları: Kaftancıoğlu Değil Cumhuriyet Halk Partisi Yargılanmaktadır

CHP’li İl Başkanları Kaftancığlu’na destek amaçlı ortak bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada,“Hukukun gereği olarak İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun davadan beraat etmesini bekliyoruz. Bu dava ile yalnızca İl Başkanımız Kaftancıoğlu değil Cumhuriyet Halk Partisi yargılanmaktadır. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 il başkanı olarak Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan herkesi 6 Eylül’de Çağlayan Adliyesi’nde buluşmaya davet ediyoruz. Asla yalnız yürümeyeceksin Canan Kaftancıoğlu!” ifadeleri kullanıldı.

153 Sanatçıdan Kaftancıoğlu’na Destek

Kaftancıoğlu’na 153 sanatçıdan da destek açıklaması geldi. 28 Haziran’da görülen ilk duruşma öncesinde 53, 18 Temmuz’da görülen ikinci duruşma öncesinde de 134 sanatçının imzaladığı destek bildirisine karar duruşması öncesi imza verenlerin sayısı 153’e yükseldi.

Müjdat Gezen, Ataol Behramoğlu, Ferhan Şensoy, Zülfü Livaneli, Bedri Baykam, Cahit Berkay, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Fazıl Say,  Genco Erkal, Edip Akbayram, Leman Sam, Rutkay Aziz ve Murathan Mungan gibi kültür sanat dünyasının çok önemli isimleri Kaftancıoğlu’na destek açıklamasında bulundu. Bildiride “Bugüne kadar her koşulda barışı ve kardeşliği savunan Kaftancıoğlu’nun hukuksuz bir şekilde yargılanmasına itiraz ediyoruz. Canan Kaftancıoğlu 16 milyon insanın sesidir, bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.

Sosyal Medyada #BirİstanbulSavunması Etiketi İle Destek Mesajları Paylaşılıyor

Kaftancıoğlu’na destek vermek için Cumhuriyet Halk Partililer tarafından sosyal medyada #BirİstanbulSavunması etiketi ile paylaşımlar yapılıyor.

#BirİstanbulSavunması Twitter’da TT (Trend Topic) oldu.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’den Sert ‘UKOME’ Tepkisi: Kısmi Kayyum Atamaya Çalışılıyor

şahin dil chp beyoğlu chp edirne fevzi pekcanlı ukome

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) büyükşehir belediyelerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezleri’nde (UKOME) bulunan üye sayısını azınlıkta bırakan düzenlemenin iptali için Danıştay’a başvuracağı belirtildi. UKOME düzenlemesinin ardından Ekrem İmamoğlu sert açıklamalarda bulunmuş ve “Burası sizin oyuncağınız değil.” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuya ilişkin, “Bu düzenleme ile büyükşehir belediyelerinin yetkileri gasbedilmektedir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Belediye yetkilerini sarayda toplamak üzere atılan adımlardan biridir. Dolayısıyla zaten yasalara aykırı olan bu yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağız.” şeklinde konuştu.

Erdoğdu: UKOME Düzenlemesi Kısmi Bir Kayyum

Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da yaptığı paylaşımda, bu yönetmelikle belediyelere kısmi bir kayyum atandığını söylemişti. Erdoğdu, “Amaçları büyükşehir belediye başkanlarımızı çalışamaz hale getirmek, başarısız kılmaktır. Ama büyükşehir belediye başkanlarımızı engellemek, halkı da hizmetten mahrum bırakmak demektir. Bununla da kalmıyorlar, aynı zamanda Yerel Yönetimler Yasa Tasarıları ile de halkımızın seçtiği, bu yetkilerle seçtiği büyükşehir belediye başkanlarımıza bir tür kayyum atama, bir tür darbe yapma, bir tür çalışamaz hale getirme çabalarıyla ne yazık ki demokratik iradeye büyük saygısızlık ediyorlar.” demişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et