Connect with us

Kültür

71. Emmy Ödülleri Sahiplerini Buldu: En İyi Drama ‘Game of Thrones’

emmy ödülleri

ABD’de “Televizyonun Oscarları” olarak bilinen Emmy Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles’taki Microsoft Tiyatrosu‘nda organize edilen 71. Emmy Ödül Töreninde, “En İyi Drama Dizisi” ödülünü 32 dalda aday gösterilen “Game of Thrones”, “En İyi Komedi Dizisi ödülünü” ise “Fleabag” dizisi kazandı.

En İyi Mini Dizi ödülünü ise Chernobyl kazandı.

emmy ödülleri fleabag

Emmy Ödülleri – En İyi Komedi Dizisi Ödülü ‘Fleabag’

Dinklage Üst Üste 4.Kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü Kazandı

Game of Thrones dizisindeki performansıyla Peter Dinklage, üst üste 4. kez “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” (Drama) ödülünü kazandı.

Fleabag dizisinin yaratıcısı ve senaryo yazarı Waller-Bridge aynı zamanda komedi dalında en iyi başrol oyuncusu ve en iyi senaryo ödüllerini aldı.

“Killing Eve” dizisinin başrol oyuncusu Jodie Comer, drama dalında en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

En İyi Erkek Oyuncu, Drama: Billy Porter, “Pose”

En İyi Erkek Oyuncu, Komedi: Bill Hader, “Barry”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Drama:  Julia Garner, “Ozark”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Komedi: Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Mustafa Necati Yıldırım İle Yaratıcı Yazarlık Atölyesi
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

En Pahalı Türk Resmi: Osman Hamdi Bey’in Eseri 6 Milyon Sterline Satıldı

osman hamdi bey kuran okuyan kız

Türk resminin öncülerinden Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” adlı eseri, Bonhams Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldı. Eser, en pahalı Türk resmi oldu.

Bonhams’ın “19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı” müzayedesinde satılan eserde, rahledeki Kur’an-ı Kerim’in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Tuval üzerine yağlı boya olan 41,1*51 santimetre ebadındaki eserin, sanat tarihçileri tarafından Osman Hamdi Bey’in kendine özgü tarzının belirgin özelliklerini taşıdığı belirtiliyor. Genç kadının giysisinin detayları ve bulunduğu ortamın renkli ve İslami tasarımlarla dolu oluşu, ünlü ressamın “imzası” şeklinde nitelendiriliyor.

Osman Hamdi Bey Kimdir?

Osman Hamdi Bey, Tanzimat Dönemi’nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını; resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarında, bir ömre ancak sığdırılabilecek zenginlikte ve çeşitlilikte katkıları olmuş bir kişiliktir.

30 Aralık 1842 tarihinde Beykoz’da Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, müzeci Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey’in ağabeyi olarak bugün Halil Ethem adıyla bilinen yalıda doğan Osman Hamdi Bey; Sanayi-i Nefise Mekteb-i lisi’nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurucusu, arkeolog ve ressamdır.

1884’te o güne kadar hiç gündeme gelmemiş olan ve çokça kayıp verilmiş olunan bir zaafı, antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atîka Nizamnâmesini çıkarttırarak yürürlüğe soktu. Nemrut Dağı, Lagina ve Sayda’da arkeolojik kazılar da gerçekleştirdi. Sayda’da yaptığı kazılarda bulduğu, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan, aralarında İskender Lahiti’nin de bulunduğu bir takım antik eserler çıkardı. Burada bulunan eserler bugün Osman Hamdi Bey’in bulmuş olduğu birçok eser gibi, kendisinin temellerini attırdığı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

osman hamdi bey kaplumbağa terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi

“Kaplumbağa Terbiyecisi”, Osman Hamdi’nin en ilgi çeken ve özgün eserlerinden birisidir. Tablo bugün Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı Pera Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Mustafa Necati Yıldırım İle Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

24 Şubat 1910 tarihinde Kuruçeşme’deki yalısında vefat etmiştir.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Okumaya devam et