Connect with us

Gündem

İstanbul’da 5.8 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

deprem istanbul 5.8 silivri

Saat 14.00’te İstanbul’da şiddetli deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan ilk açıklamaya göre; depremin şiddetinin 5.7, merkez üssünün Silivri açıkları olduğu belirtildi. 

İstanbul Valiliği: Yarın Okullar Tatil Değil

İstanbul Valiliği: “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz aracılığıyla 7060 okulumuzda gerekli incelemeler yapılmıştır. Eğitim öğretime ara verilmesini gerektirecek herhangi bir olumsuz duruma rastlanılmamıştır. İstanbul’da yarın okullarımızda eğitim ve öğretime devam edilecektir.”

AFAD’dan Açıklama: 5.8

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin 5.8 büyüklüğünde olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada, “Marmara Denizi’nde 13.59’da 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, yerin 6.9 km derinliğinde oldu.” ifadeleri kullanıldı.

AFAD’dan yapılan bir diğer açıklamada, en büyüğü 4.1 şiddetinde olan 4 artçı deprem meydana geldiği belirtildi.

Köprülerde Herhangi Bir Sorun Bulunmuyor

Boğaziçi’ndeki köprülerde hasar olduğu iddialarına karşı AFAD açıklama yaptı: “Boğaziçi’ndeki üç köprüde de yapısal bir sorun olmadığı belirlendi.”

Vatandaşlardan GSM Şirketlerine Tepki

Depremin ardından üç büyük operatörün GSM hatları kilitlendi. Vatandaşlar, Whatsapp ve benzeri uygulamaları kullanarak yakınlarına ulaşabildi.

Birçok vatandaş 1999’da yaşanan depreminin üzerinden yıllar geçmesine rağmen GSM şirketlerinde aynı sıkıntının yaşanmasına tepki gösterdi.

Turkcell’den Açıklama

Turkcell sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamasında, “Silivri açıklarında meydana gelen depremden dolayı ses aramalarında yoğunluk yaşanmaktadır. Hizmet dışı kalan sahamız bulunmamaktadır. 4.5G ve fiber altyapımız kesintisiz hizmet vermektedir. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun.” ifadelerine yer verdi.

AFAD’dan Uyarı Geldi: Hasarlı Yapılara Kesinlikle Girilmemelidir

AFAD bir açıklama daha yayınlayarak, “İstanbul Silivri’de meydana gelen #deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır.” uyarısını paylaştı.

İstanbul Valiliği’nden Açıklama: Hasar İhbarı Yok

İstanbul Valiliği bir açıklama yayınladı. “Deprem sonrası 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.” denildi.

* Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde hasta ve personel, tedbir amaçlı tahliye edildi.

* İstanbul Valiliği ilk ve orta dereceli okulların geçici olarak tatil edildiğini açıkladı.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dövizle Kira Konusunu Kökten Çözüyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Milletimize Geçmiş Olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurul dönüşü havalimanında depreme ilişkin açıklama yaptı. 8 hafif şiddette yaralı olduğunu ve bazı binalarda hafif hasar olduğunu belirten Erdoğan, “Tüm milletimize geçmiş olsun. Deprem sonrası 28 artçı sarsıntı kaydedildi. Sosyal medyada köprü halatları koptu diyerek densizlik yapanlar var. Böyle bir şey söz konusu değil. Hafif derecede 8 yaralı var. Bazı binalarda da hafif hasarlar söz konusu. Hasar tespitleri yapılıyor. İstanbul’da AFAD’ın on binlerce toplanma alanı vardır. AFAD’ın kendi sitesinden de sürekli yayınlanmakta ve güncellenmektedir.”

İmamoğlu: Her Anımızda Depremi Hatırlayacağız

Depremin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kişisel Twitter hesabında paylaşımda bulundu. İmamoğlu, depreme dair edindiği bilgileri aktardıktan sonra “Tüm bölgeye geçmiş olsun, AKOM teyakkuz halinde, can ve mal kaybına dair herhangi bir bilgi ulaşmış değil” dedi.

İmamoğlu, Habertürk TV canlı yayında yaptığı açıklamada da depremle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini kaydetti. İmamoğlu, “Deprem toplanma alanı tespit ettik. Bunların hazırlığını yapıyoruz. Eğitimler başlatacağız. Bundan sonra her anımızda depremi hatırlayacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılay Başkanı Kınık: “Evlerinde Çatlak Olan Vatandaşlar Binalarını Terk Etsin”

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Taçsız Kral Metin Oktay, Vefatının 28. Yıl Dönümünde Anılıyor
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cihangir İslam, Nadira Kadirova’nın Ölümünü Meclis Gündemine Taşıdı

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Özbek uyruklu Nadira Kadirova‘nın ölümünü soru önergeleri ile meclis gündemine taşıdı.
 
İslam, hem Cumhurbaşkanlığı’na, hem Adalet Bakanlığı’na hem de İçişleri Bakanlığı’na ayrı ayrı soru önergeleri verdi.

İslam’ın soru önergesinde şu sorular bulunuyor:

 1. Olay ile ilgili Emniyet Müdürlüğü’nce Kadirova’nın arkadaşlarının ifadeleri alınmış mıdır?
 2. Arkadaşları ve ailesinin ifadelerinin alınıp alınmadığı ile ilgili kamuoyunda çıkan haberlerle ilgili bir açıklamanız olacak mıdır?
 3. Kadirova’nın arkadaşı Leyla Niyazova ile son gün olan görüşmesinin telefon kayıtları istenmiş ve gerekli incelemeler yapılmış mıdır?
 4. Kendisine yönelik taciz iddiaları hakkında bir konuşması bulunmakta mıdır? Bu iddia ile ilgili arkadaşları Nigar Abdurrahmanova ve Leyla Niyazova’nın ifadelerinin hala alınmadığı doğru mudur?
 5. Evdeki diğer çalışanların Kadirova’nın ölmeden önce bir not bıraktığını söyledikleri ve bu notun Emniyet tarafından bulunamadığı iddiaları gerçek midir?
 6. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün olayın incelemesi henüz yapılmadan intihar vakası olarak vurgulamasının gerekçesi nedir?
 7. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün olay ile ilgili hüküm vererek yargıyı etkileme yetkisi bulunmakta mıdır?
 8. İntihar mektubunun olmadığını söyleyen emniyetin, yine söz konusu açıklamasında “…Müntehirenin odasında, intihar eğiliminde olduğuna dair bulunan geçmiş tarihli notlar da olmak üzere tüm bulgular soruşturma dosyasına eklenmiştir” ifadeleri birbiriyle çelişkili değil midir?
 9. Ev çalışanlarının ifadeleri alınmış mıdır ve not hakkında gerekli incelemeler yapılmış mıdır?
 10. Kadirova’yı intihara sürükleyen nedenler detaylıca incelenmiş midir?
 11. 23 Eylül’de intihar ettiği söylenen Kadirova’nın cenazesinin 26 Eylül’de olayın üzerinden üç gün geçmeden memleketi Özbekistan’da defnedildiği doğru mudur?
 12. Olay anında evde bulunan kişilerin ellerinde barut izi araştırması yapıldı mı?
 13. Merhumenin bedenindeki kurşun giriş noktaları kaç adettir ve bedeninde kaç adet mermi çekirdeği bulunmaktadır?
 14. Bedeninden çıkan kurşunun balistik incelemesi yapılmış mıdır?

cihangir islam nadira kadirova ölümü soru önergesi

cihangir islam nadira kadirova ölümü soru önergesi

cihangir islam nadira kadirova ölümü soru önergesi

Nadira Kadirova Ölü Bulunmuştu

AK Parti İstanbul Milletvekili emekli general Şirin Ünal’ın evinde 1 yıldır çalışan 23 yaşındaki Özbek uyruklu Nadira Kadirova, milletvekilinin tabancasından çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  YouTube 58 Milyon Videoyu Yayından Kaldırdığını Açıkladı

Ankara Emniyeti jet hızıyla olayın intihar olayını duyurmuş, Kadirova’nın kendi canına kıydığı iddia edilmişti.

Sosyal medyada birçok gazeteci, aktivist ve sivil toplum örgütü #NadiraKadirovayaNeOldu etiketi ile cinayetin tam olarak aydınlatılması için kampanya düzenliyor.

Gündem kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/gundem/

Okumaya devam et