Connect with us

Ekonomi

Bakan Albayrak, 3 Yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’nı Açıkladı

Berat Albayrak - Yeni Ekonomi Programı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. 3 yıllık olarak hazırlanan planda 2019 yılı enflasyonunun yüzde 12 olacağının beklendiğini belirten Albayrak, 2022 enflasyon hedefinin ise yüzde 4.9 olduğunu ifade etti.

Bakan Albayrak’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Yılı Cari Fazla Vererek Kapatacağız

2019 yılı cari açık için yüzde 3,3’lük bir hedef koymuştuk. Bu yıl eşine az rastlanır bir başarı ortaya koyarak, yılı cari fazla vererek kapatacağız.

Büyüme Hedefi 3 Yıl İçin Yüzde 5’er

Bu yılı pozitif bir büyüme ile kapatmaya hazırlanıyoruz. Büyüme hedefimiz, 2019 yılı için yüzde 0,5, sonraki 3 yıl için yüzde 5’er olacak.

GSMH Hedefi

Gayri Safi Milli Hasıla oranı hedefi, 2019 ve 2020 için yüzde 2,9, 2021 için yüzde 2,5, 2022 için yüzde 1,5 oldu.

Az Kazanandan Az, Çok Kazanandan Çok 

Vergi adaleti sağlayacak, daha çok kazanandan daha çok, az kazanandan daha az vergi alınmasının önünü açacak ve gelirleri arttıracak uluslararası uygulamaları örnek alan bir vergi reformuyla ilgili adımları da atmaya başlıyoruz.

Enflasyon Hedefi

Temel mücadele eylemlerimizin başında yine enflasyon gelecek. Enflasyonu artık yüzde 5’in altına çekmek temel hedefimiz olmayı sürdürüyor. Enflasyonda 2019’u yüzde 12’lik bir enflasyonla geride bırakmayı hedefliyoruz. Enflasyonda 2020’u yüzde 8,5 olarak revize ettik. Enflasyonda 2021 hedefi yüzde 6,0, 2022 hedefi yüzde 4,9.

Cari Denge Hedefi

2019’da cari denge/GSYH beklentisi yüzde 0,1. 2020 cari denge/GSYH beklentisi – yüzde 1,2. 2021 cari denge/GSYH beklentisi – yüzde 0,8. 2022 cari denge/GSYH beklentisi yüzde 0,0.

2019 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi yüzde 2,9. 2020 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi yüzde 2,9. 2021 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi yüzde 2,5. 2022 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi yüzde 1,5.

İşsizlik Oranı

İstihdam teşviklerinde revizyon yapılacak. 2019’da işsizlik tahmini yüzde 12,9. 2020’de işsizlik tahmini yüzde 11,8. 2021’de işsizlik tahmini yüzde 10,6. 2022’de işsizlik tahmini yüzde 9,8.

İstanbul Finans Merkezi 2021 Sonunda Devreye Alacağız

60 ile 100 milyar TL tamamlayıcı emeklilik sistemi kurularak kapsamlı bir reform paketi devreye sunulacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

İstanbul Finans Merkezi’ni de 2021 yılının sonunda devreye alacağız. KOBİ’lerimize önem vereceğiz.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Merkez Bankası, Politika Faizini 200 Baz Puan Düşürdü

politika faizini merkez bankası

Merkez Bankası’nın (MB) yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 200 baz puanlık indirimle yüzde 12 seviyesine çekti. Bu indirim ile birlikte Merkez Bankası faizde, bu yıl toplam 12 puanlık düşüş gerçekleştirmiş oldu.

Dolar/TL Kuru 5.787’ye Geriledi

MB’nin politika faizini indirmesi ile birlikte güne 5.80 seviyelerinde başlayan dolar/TL kuru, Merkez’in faiz indirim kararının ardından 5.787’ye geriledi.

TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan PPK’nın, politika faizinin yüzde 14’ten yüzde 12’ye indirilmesine karar verdiği belirtildi. Duyuruda, son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam etmekle birlikte yatırımların zayıf seyrini sürdürdüğü ifade edilen duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi:

Büyüme Görünümündeki Yavaşlama Azaldı

“Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.”

Arz Yönlü Faktörler ve İthalat Fiyatları Enflasyon Görünümünü Olumlu Etkilemektedir

“Enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk primindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurlarının ılımlı seyretmesine katkıda bulunmaktadır. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yıl sonu itibarıyla enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğine ve 2020 yılı için öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret etmektedir.”

Enflasyondaki Düşüşün Sürekliliğini Sağlayacak Şekilde Belirlenecektir

“Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Okumaya devam et