Connect with us

Politika

‘KYK Borçları Silinsin’ Teklifi Meclisin Gündeminde

kyk borçları silinsin

İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, TBMM Başkanlığı’na Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının silinmesi ile ilgili bir kanun teklifi verdi. Kanun teklifi bugün TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi. Sosyal medyada birçok kişi, #KYKBorçlarıSilinsin ve #KYKBorçlarınaÇözüm etiketi altında, uzun zamandır kampanya düzenliyordu.

“Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” başlığı ile sunulan kanun teklifinin özetinde, “Teklif ile, öğrenim kredisi veya katkı kredisi almış ve borçları muaccel olan kişilerin borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Teklif Esas Komisyonu olan Milli Eğitim Komisyonu’ndan Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilmesi sonrası yasa teklifi, Milli Eğitim Komisyonu’na gönderilecek. Bu komisyonda da kabul edilmesi sonrası, Meclis Başkanlığı’na gidecek.

KYK Borcunu Ödemeyen Öğrencilerin Sayısı 5 Milyona Ulaştı

Teklif kabul edilirse, 2019 yılı itibariyle milyonlarca öğrencinin KYK borcu silinecek.

KYK borçları ile ilgili İYİ Partili İsmail Koncuk’un bir soru önergesine Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bakanlığımızdan öğrenim kredisi almış olan öğrencinin borcunu, öğrenim gördüğü okulun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl (öğrencinin lisansüstü eğitim görmesi halinde dört yıl) sonra başlamak üzere kredi aldığı sürede ve aylık dönemler halinde ödemesi gerekmektedir. Öğrenim kredisi alan öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup sigortalı bir işe girene kadar da borcunu erteleme imkânı mevcuttur. Vatani görevini yerine getirmekte olan borçlularımızın kredi borçları da durumlarını belgelendirmeleri halinde askerlik sürelerince ertelenmektedir” şeklinde cevap vermişti.

KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığını, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldığını belirtiliyor.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Sırbistan'da Vucic Karşıtı Gösterilerin Sebepleri Neler?
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

İletişim Başkanı Altun: Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Kınıyoruz

trtworld twitter sansür fahrettin altun

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT World Twitter hesabının sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde sosyal medya platformlarında Türkiye’nin itibarsızlaştırması amacıyla kapsamlı ve koordineli bir saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, “İngilizce yayın yaparak sesimizi dünyaya duyuran TRT World kanalının Twitter hesabı sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkı ihlal edildi. Şirkete yaptığımız uyarılar neticesinde bu saldırı püskürtülmüştür.” diye konuştu.

Altun, “Bu vesileyle FETÖ iltisaklı bir teröristin sosyal medya paylaşımlarını takipçileriyle paylaşan Twitter CEO’su Jack Dorsey’i en sert biçimde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tür dezenformasyon kampanyalarına, yalan haberlere ve saldırılara daha dayanıklı hale gelmek için dost ve müttefik ülkelerle iş birliğini geliştireceklerini vurgulayan Altun, “Bu kapsamda yarın İstanbul’da Pakistan ve Malezyalı yetkililerle bir toplantı gerçekleştirerek, ortak televizyon kanalı projesini değerlendireceğiz.” dedi.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  İYİ Parti'de Akşener Yeniden Genel Başkan: Daha Yeni Başlıyoruz
Okumaya devam et