Connect with us

Ekoloji

Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu: Sembolik Miktarda Fayton Kalacak

hayvan hakları araştırma komisyonu

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, komisyon raporuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıl sonuna kadar yeni bir hayvan hakları kanunu çıkarılmasını istediklerini belirten Yel, “Mevcut kanunda hayvanlar bir eşya, bir mal olarak nitelenmiş. Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı yapılmış. Biz tüm hayvanları aynı çatı altında toplayarak onların bir canlı olarak değerlendirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yel hazırlanacak raporu, TBMM Başkanlığı’na 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde sunmayı hedeflediklerini ancak komisyonda, bazı konular üzerinde birtakım görüşmeler yapılmasının istenmesi üzerine raporun hazırlanmasının ertelenmesini kararlaştırdıklarını belirtti.

Mustafa Yel’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

En Az 2 Yıl 1 Ay Ertelemesiz Ceza

“Sadece sahipli hayvanlara değil, tüm hayvanlara karşı yapılan işkence, kötü muamele gibi fiillerin suç sayılması, Ceza İnfaz Kanunu’nda da ertelemeye yer vermeyecek şekilde en az 2 yıl 1 ay olmak üzere ceza verilmesini önereceğiz.”

Müfredata Girecek Bir Ders Haline Gelmesini İstiyoruz

Ana sınıflardan başlamak üzere hayvan sevgisinin işleneceği derslerin olmasını, 4. sınıfta müfredata girerek bir ders haline gelmesini istiyoruz. Hayvan hakları konusunda atalarımızda olan, dini ve milli değerlerimizde yer bulan, dünyaya da örnek teşkil eden uygulamaların yeni neslimize mutlaka hatırlatılması lazım. Bu yapıldığı takdirde, ben inanıyorum ki zaten bu konuda istekli ve heyecanlı olan toplumumuz daha da duyarlı hale gelecektir.”

Adalar’da Faytonlar Kalkmıyor

“Ulaşımda kullanılan faytonların tamamen ortadan kalkması, turizm amacıyla da sembolik miktarda faytonun kalmasını öneriyoruz. Ayrıca faytonların güzergahlarının da atları yormayacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Her cins atın değil, belli cinsteki atların kullanılmasıyla bu konunun makul ölçülerde ve hayvan hakları ihlali yapılmadan bu işin olabileceği konusunda öngörümüz var.”

Kürk İthalatının Yasaklanmasını İstiyoruz

“Kürke çok büyük tepki var. Sırf derisi için ne yazık ki katledilen hayvanlar var. Biz kürk ithalatının yasaklanmasını istiyoruz. Kesinlikle kürk hayvanı bakılıp, bu anlamda bunlardan kürk elde edilmesinin de yasaklanmasını istiyoruz. Deneylerde mümkün olduğu kadar hayvanların kullanılmamasını istiyoruz. Tamamen kullanılmamasını günümüz teknolojisinde öneremiyoruz. Gereksiz yere hayvan deneyleri yapıldığına dair şikayetler geliyor. Hayvan deneylerinin tamamen somut, bize sadece gerekli olan hallerde kullanılmasını istiyoruz.” 

Hayvanların Karıştığı Trafik Kazalarında Vatandaşların Hayvanlara Müdahale Etmesi Gerekiyor

“Sokak köpekleri ve kediler trafik kazalarına karıştığında bazı vatandaşlar ne yazık ki hayvanları bırakıp gidiyor. Hayvanların karıştığı trafik kazalarında vatandaşların mutlaka bu hayvanlara müdahale etmesi gerekiyor. Müdahale etmeyen vatandaşların Türk Ceza Kanunu’na göre cezalandırılması talebimiz var.”

“Göçmen kuşların elektrik tellerinden zarar görmemesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görevlendireceği enerji dağıtım şirketlerinin, kuş gözlemcileriyle ortak bir çalışma yapmasını öneriyoruz. 3 yıl içinde göçmen kuşların rotalarının belirlenmesini, elektrik tellerinin izole edilmesini, leylek yuvaları platformu oluşturulmasını istiyoruz.”

Hayvan Refahı Fonu

“Hayvanlara yönelik süreçlerin yürütülmesi için ‘Hayvan Refahı Fonu’ oluşturulmasını öneriyoruz. Fon gelirlerinin emlak, çevre temizlik gibi vergilere eklenecek kalemlerden, şans oyunlarından aktarılacak paylardan, kesilen idari para cezalarından, yapılacak bağışlardan karşılanabileceğini, bu fondan, başta yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşlarıyla hayvansever vatandaşların yararlanmasını istiyoruz.”

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kürk Satışı Yasaklanacağına, Bazı Kürk Çeşitlerinde ÖTV Sıfırlandı

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers Bugün Netflix’te

the game changers vegan belgesel netflix

Vegan belgeseli The Game Changers geçtiğimiz ay sinemalarda gösterilmesinin ardından, bugün tüm dünya ile aynı anda Netflix’te yayınlanmaya başlıyor.

Uzun metrajlı bir belgesel olan The Game Changers, hayvansal ürünlerin tüketiminin atletik performans için gerekli olduğu efsanesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Belgeseli Oscar ödüllü Louie Psihoyos yönetiyor. Belgeselin yapımcılığını ise, “20 yıl içinde etsiz bir dünyaya kavuşmamız gerek” diyen, yine Oscar ödüllü James Cameron üstleniyor. Belgeselde zorlu antrenmanlar ve yarışmalar için kendilerini güçlendirmek için bitki bazlı bir diyet uygulayan Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Formula 1 Şampiyonu Lewis Hamilton, NBA oyuncusu Chris Paul, ünlü tenisçi Novak Djokovic gibi dünyanın tanınmış isim ve seçkin sporcularına yer veriliyor.

Belgesel spor bilimi ve sağlık alanında çığır açan bilimsel araştırmalardan faydalanırken, dünya nüfusunun sağlığını doğrudan etkileyen tüm gıdalar hakkındaki tarihi mitleri de ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselin vegan aktivizmi için önemli bir farkındalık oluşturması bekleniyor.

The Game Changers’ın Fragmanı

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Denizli Honaz'da CHP Adayı Yüksel Kepenek Yeniden Başkan Seçildi
Okumaya devam et