Connect with us

Politika

ABD’den ‘Barış Pınarı’ Açıklaması: ABD, Bu Operasyonu Desteklemeyecek

barış pınarı abd açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından, beklenen ‘Barış Pınarı’ harekatı için Washington’dan önemli bir açıklama yapıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; “Türkiye yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada DEAŞ’ı yenen ABD kuvvetlerinin artık doğrudan bu bölgede olmayacağı, Türkiye’nin bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacağı da belirtiliyor.

Çavuşoğlu: Suriye’ye De Huzur, Barış ve İstikrarın Gelmesine Katkı Sağlayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yapılan açıklamayı değerlendirdi. Çavuşoğlu, “Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Tansi: ABD Açıklaması Kabul Edilemez Bir Metindir

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Deniz Tansi, Washington’dan ‘Barış Pınarı’ harekatı için yapılan açıklamayı K2 Haber için değerlendirdi. Açıklamayı aba altından sopa göstermek olarak nitelendiren Tansi, “ABD’nin açıklaması kabul edilemez bir metindir” ifadelerini kullandı.

Tansi’nin açıklamaları şu şekilde:

“ABD’nin bu açıklaması, “aba altından sopa göstermek”le nitelendirilebilir. Şöyle ki, mevcut başkan Trump, IŞİD’in kurulmasında bizzat Obama ve yönetimini suçlamıştı. Türkiye’nin PKK/PYD terörüne karşı meşru hareketini, kendi kurdurduğu IŞİD’le tehdit etmektedir. Nerede ABD ve Batılı müttefikleri sıkışsa, IŞİD adı verilen, militanları Batı’dan devşirilmiş bu yapı akıllara gelmektedir. Böylece hem Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda operasyon yapacağı bölgede, hem Türkiye ve Batı başkentlerindeki olası terör saldırılarında, ülkemiz sorumlu gösterilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’ye yönelik doğrudan askeri hareketliliğe girmeyen ABD, PKK/PYD, IŞİD gibi terör aparatlarını burada potansiyel bir tehdit sopası, hatta Obama’nın ünlü fotoğrafındaki “beyzbol sopası” olarak göstermektedirler. Bir yandan PKK/PYD terörüne tırlar dolusu silah ABD tarafından gönderilmekte, bir yandan da IŞİD erketede bekletilmektedir. Zira, Suriye’nin kuzeydoğusunda bir “terör antitesi”, “PKK/PYD’ye devlet kazandırma” stratejisinde Pentagon’daki malum kliğin gözü dönmüştür. Söz konusu ABD açıklaması kabul edilemez bir metindir. Ülkemiz meşru hakları çerçevesinde Suriye’deki terör yapılanmalarına karşı doğal olarak harekete geçecektir. Bu arada Esad yönetimiyle, hem şimdiki koşulla, hem de iç savaş sonrası düzen için diplomatik diyaloğa ivedilikle geçilmeli, Rusya’nın bölgedeki konumuna dikkat edilmeli, ihmal edilmemelidir. Zaman aleyhimize işlemektedir.”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Dünya Voleybol Şampiyonası: Türkiye 3 – Küba 1

 

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

İletişim Başkanı Altun: Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Kınıyoruz

trtworld twitter sansür fahrettin altun

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TRT World Twitter hesabının sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde sosyal medya platformlarında Türkiye’nin itibarsızlaştırması amacıyla kapsamlı ve koordineli bir saldırı gerçekleştirildiğini belirterek, “İngilizce yayın yaparak sesimizi dünyaya duyuran TRT World kanalının Twitter hesabı sansürlenerek uluslararası kamuoyunun haber alma hakkı ihlal edildi. Şirkete yaptığımız uyarılar neticesinde bu saldırı püskürtülmüştür.” diye konuştu.

Altun, “Bu vesileyle FETÖ iltisaklı bir teröristin sosyal medya paylaşımlarını takipçileriyle paylaşan Twitter CEO’su Jack Dorsey’i en sert biçimde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tür dezenformasyon kampanyalarına, yalan haberlere ve saldırılara daha dayanıklı hale gelmek için dost ve müttefik ülkelerle iş birliğini geliştireceklerini vurgulayan Altun, “Bu kapsamda yarın İstanbul’da Pakistan ve Malezyalı yetkililerle bir toplantı gerçekleştirerek, ortak televizyon kanalı projesini değerlendireceğiz.” dedi.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  AK Parti, İstanbul İçin Olağanüstü İtiraz Dilekçesini YSK'ya Sundu
Okumaya devam et