Connect with us

Ekoloji

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden ‘TBMM Komisyon Raporu’ Açıklaması

bağımsız hayvan hakları topluluğu

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora ilişkin ortak bir açıklama yayınladı. Bir türcülük abidesi olduğu belirtilen rapor için, hayvanların insan çıkarları için sömürülmelerine onay verdiği ifade edildi.

Yapılan ortak açıklama şu şekilde:

“TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporu, şu ana kadar medyaya yansıyan şekliyle, adeta bir türcülük abidesidir. Komisyon tarafından yapılan önerilerde bazı hayvanlara şiddet için cezalar artırılırken, bazılarına yönelik şiddetin, esaretin ve katlin koşulları belirlenerek yasal dayanakları güçlendirilmiştir.

  • Hayvan dövüştürmenin açıkça yasaklanmaması,
  • Atlı faytonların sadece sayısının azaltılarak olumlanması,
  • Hayvan deneylerinin engellenmemesi,
  • Petshoplarda sadece kedi ve köpek satışına karşı olunması,
  • Avcılık denilen vahşetin bazı şartlarda sürdürülmesi,
  • Deniz memelilerinin esareti için refah koşullarının dile getirilmesi,
  • Hayvanat bahçelerinin şehir dışına çıkarılarak korunması.

Bu tür öneriler, 21.yüzyılda hiçbir koşulda kabul edilebilir değildir. Sokak hayvanlarına yönelik şiddet çığırından çıktığı için zorunlu hale gelen birkaç olumlu öneri öne çıkarılarak medyada sanki hayvan hakları alanında devrim yapılıyor gibi bir algı yaratılıyor.

Biz yaşam hakkı savunucuları, bu taslak raporun hayvanlardan ekonomik yarar sağlayanlara dokunma cesaretini gösteremediğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Birçok hayvan türü yine mal, eşya ve köle gibi görülmeye devam edilmiş, insan çıkarları için sömürülmelerine onay verilmiştir.

Mezbahalardaki çığlıkları duymayanların; bedenleri ve bedensel çıktıları için zulmedilen hayvanları sadece satılacak bir eşya gibi görenlerin, sırtına kırbaç vurulan atlara bakıp ‘nostalji’ diyenlerin hayvan haklarını geliştirme adına yazacakları rapor da ancak bu olabilir.

Bu bildiriyi toplumun dikkatine sunarken, bu vesileyle bir kez daha herkese veganlık çağrısında bulunuyoruz. Hayvan haklarını savunmak, hiçbir ayrım yapmadan bütün hayvanların yaşamlarını sömürüden uzak bir şekilde özgürce yaşamasına saygı duymaktır.

Hayvan haklarını savunmak veganlıktır.

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri”

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye Vegan Derneği'nden Canan Karatay'a 'Pastırma' Yanıtı

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Konyaaltı Belediyesi’nden Bakımevindeki Köpek Ölümlerine İlişkin Açıklama

şebnem ebinc konyaaltı belediyesi

Antalya’nın Konyaaltı Belediyesi bünyesindeki hayvan bakımevinde köpeklerin öldürülmesi üzerine, bir grup hayvansever belediye önünde eylem düzenledi. Eylem sonrası bir açıklama yayınlayan Konyaaltı Belediyesi, “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor” ifadelerini kullandı.

Antalya Hayvan Hakları Derneği (AHH) Başkanı Şebnem Ebinç gazetecilere yaptığı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde hayvanlara şiddet uygulandığını öne sürdü. Geçen yıl bir köpeğin boynu kırılarak öldürüldüğünü, bu sebeple merkezde görevli M.K’nin görevden uzaklaştırıldığını anlatan Ebinç, söz konusu kişinin mahkeme kararıyla görevine döndüğünü belirtti.

Merkezde M.K’nin göreve başlamasıyla hayvan ölümlerinin yeniden başladığını iddia eden Ebinç, “Veteriner olmadan evinin önünde uyuşturucu iğneyle vurulan sahipli köpek, fazla doz nedeniyle öldü. Sokak hayvanları veteriner olmadan hayvan kurtarma aracıyla toplanıyor. Hayvanlara eziyet devam ediyor. Bu kişi, devlete ve halka ait bu bakımevini, belediye başkanının denetim ve takip yapmaması neticesinde kendi malı gibi görerek istediği gibi at koşturmaktadır.” diye konuştu.  Söz konusu görevlinin işine son verilmesini isteyen Ebinç, kimsenin hayvanlara zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

Ebinç, bu kişi görevden alınıncaya kadar protestoya devam edeceklerini belirterek, “Belediye Başkanı Semih Esen’den son 3 yılda sahiplenilen, kısırlaştırılan, ölen hayvanların listesini istiyoruz. Eğer Esen bizleri kulak arkası etmeye devam ederse iki ayda bir burada toplanmaya ve merkezin babalarının çiftliği olmadığını tüm Türkiye’ye duyurmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konyaaltı Belediyesi: Koruyamamanın Mahcubiyetiyle Kamuoyundan Özür Dileriz

Belediyeden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinde bugün meydana gelen hayvan ölümlerinin, hayvanseverleri ve kamuoyunu derinden yaraladığı belirtildi.

Adli merciler tarafından sürdürülen soruşturmanın şeffaflık ve ciddiyetle yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk bulgularda ölümlerin bir sabotaj neticesinde gerçekleştiği şüphesi üzerinde duruluyor. Bu üzücü olayda ihmali ve kastı bulunan tüm şahıs ve yetkililer hakkında gereken adli ve idari işlemlerin de yapılacağının bilinmesini isteriz. Her ne olursa olsun, dünyayı paylaştığımız can dostlarımızı gerektiği gibi koruyamamanın mahcubiyetiyle kamuoyundan özür dileriz.

Haber Fotoğraf: AA / Kağan Burak Özkaya

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye Vegan Derneği'nden Canan Karatay'a 'Pastırma' Yanıtı

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et