Connect with us

Ekoloji

Hayvan Özgürlüğü Aktivistlerinden ‘TBMM Komisyon Raporu’ Açıklaması

bağımsız hayvan hakları topluluğu

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapora ilişkin ortak bir açıklama yayınladı. Bir türcülük abidesi olduğu belirtilen rapor için, hayvanların insan çıkarları için sömürülmelerine onay verdiği ifade edildi.

Yapılan ortak açıklama şu şekilde:

“TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporu, şu ana kadar medyaya yansıyan şekliyle, adeta bir türcülük abidesidir. Komisyon tarafından yapılan önerilerde bazı hayvanlara şiddet için cezalar artırılırken, bazılarına yönelik şiddetin, esaretin ve katlin koşulları belirlenerek yasal dayanakları güçlendirilmiştir.

  • Hayvan dövüştürmenin açıkça yasaklanmaması,
  • Atlı faytonların sadece sayısının azaltılarak olumlanması,
  • Hayvan deneylerinin engellenmemesi,
  • Petshoplarda sadece kedi ve köpek satışına karşı olunması,
  • Avcılık denilen vahşetin bazı şartlarda sürdürülmesi,
  • Deniz memelilerinin esareti için refah koşullarının dile getirilmesi,
  • Hayvanat bahçelerinin şehir dışına çıkarılarak korunması.

Bu tür öneriler, 21.yüzyılda hiçbir koşulda kabul edilebilir değildir. Sokak hayvanlarına yönelik şiddet çığırından çıktığı için zorunlu hale gelen birkaç olumlu öneri öne çıkarılarak medyada sanki hayvan hakları alanında devrim yapılıyor gibi bir algı yaratılıyor.

Biz yaşam hakkı savunucuları, bu taslak raporun hayvanlardan ekonomik yarar sağlayanlara dokunma cesaretini gösteremediğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Birçok hayvan türü yine mal, eşya ve köle gibi görülmeye devam edilmiş, insan çıkarları için sömürülmelerine onay verilmiştir.

Mezbahalardaki çığlıkları duymayanların; bedenleri ve bedensel çıktıları için zulmedilen hayvanları sadece satılacak bir eşya gibi görenlerin, sırtına kırbaç vurulan atlara bakıp ‘nostalji’ diyenlerin hayvan haklarını geliştirme adına yazacakları rapor da ancak bu olabilir.

Bu bildiriyi toplumun dikkatine sunarken, bu vesileyle bir kez daha herkese veganlık çağrısında bulunuyoruz. Hayvan haklarını savunmak, hiçbir ayrım yapmadan bütün hayvanların yaşamlarını sömürüden uzak bir şekilde özgürce yaşamasına saygı duymaktır.

Hayvan haklarını savunmak veganlıktır.

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri”

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Bugün 23 Eylül, Ekinoks Nedir? Google'dan Ekinoks İçin Özel Doodle

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers Bugün Netflix’te

the game changers vegan belgesel netflix

Vegan belgeseli The Game Changers geçtiğimiz ay sinemalarda gösterilmesinin ardından, bugün tüm dünya ile aynı anda Netflix’te yayınlanmaya başlıyor.

Uzun metrajlı bir belgesel olan The Game Changers, hayvansal ürünlerin tüketiminin atletik performans için gerekli olduğu efsanesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Belgeseli Oscar ödüllü Louie Psihoyos yönetiyor. Belgeselin yapımcılığını ise, “20 yıl içinde etsiz bir dünyaya kavuşmamız gerek” diyen, yine Oscar ödüllü James Cameron üstleniyor. Belgeselde zorlu antrenmanlar ve yarışmalar için kendilerini güçlendirmek için bitki bazlı bir diyet uygulayan Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Formula 1 Şampiyonu Lewis Hamilton, NBA oyuncusu Chris Paul, ünlü tenisçi Novak Djokovic gibi dünyanın tanınmış isim ve seçkin sporcularına yer veriliyor.

Belgesel spor bilimi ve sağlık alanında çığır açan bilimsel araştırmalardan faydalanırken, dünya nüfusunun sağlığını doğrudan etkileyen tüm gıdalar hakkındaki tarihi mitleri de ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselin vegan aktivizmi için önemli bir farkındalık oluşturması bekleniyor.

The Game Changers’ın Fragmanı

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hayvan Hakları Savunucuları İstanbul Eylemi İçin Çağrı Yapıyor
Okumaya devam et