Connect with us

Ekoloji

Vegan Derneği Türkiye’den Reklam Kurulu Başkanlığı’na ‘Sütaş’ Şikayeti

vegan derneği türkiye sütaş şikayet

Vegan Derneği Türkiye, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı’na Sütaş’ı şikayet etti. Şikayette Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.’ye ait aldatıcı nitelikli, yanlış ve/veya yanıltıcı unsurlar ihtiva eden reklam yayınlarının kaldırılması, durdurulması, düzeltilmesi ve idari para cezası da dahil olmak üzere Başkanlığınızca re’sen takdir olunacak yaptırımların uygulanması talep edildi.

Yapılan Şikayet Başvurusu Şu Şekilde:

“Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.’ye ait aldatıcı nitelikli, yanlış ve/veya yanıltıcı unsurlar ihtiva eden reklam yayınlarının kaldırılması, durdurulması, düzeltilmesi ve idari para cezası da dahil olmak üzere Başkanlığınızca re’sen takdir olunacak yaptırımların uygulanması ve alınan kararların kamuoyu ile paylaşılması talebimizdir.

Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.’nn şirket nakil araçlarında, reklam panolarında ve televizyon reklamlarında kullandığı “Çiftlikten Sofralara Doğal Lezzet” ifadesi ile görselde ineklerin çayırda gösterildiği reklamı ile web sayfaları içinde medya/reklam filmleri başlığı altında yer alan reklamları 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu kanun kapsamında düzenlenmiş olan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında tüketiciyi aldatıcı, yanlı ve/veya yanıltıcı unsurlar ihtiva etmektedir. İlgili reklamlar hakkında inceleme yapılarak kanun ve yönetmeliğe açıkça aykırı olan reklamların yayından kaldırılması, durdurulması, düzeltilmesi ve idari para cezası da dahil olmak üzere Başkanlığınızca re’sen takdir olunacak yaptırımların uygulanması ve alınan kararların kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir.

Tüketiciyi Aldatma Niyeti Taşıyor

Şikayetimize konu reklamda, Sütaş Süt Ürünleri A.Ş. tesislerin “çiftlik” ibaresi ile ifade edilişi tüketicide aldatıcı bir kanı oluşturma gayesi taşımaktadır. Çiftlik hayvan yetiştirilen ve tarımla uğraşılan yer kelime anlamında ise de, aynı zamanda bu işle uğraşanların – çiftçilerin – yaşadıkları ve geleneksel anlamda hayvancılık yapılan yer olarak tüketicinin aklında yer etmiş bir kelimedir. Geleneksel hayvancılıkta üretim doğa koşullarına bağlıdır ve hayvanlar meralarda beslenir. Oysa ilgili sinai hayvancılık tesislerinde hayvanlar ticari mal olarak görülür, devasa makinelerde üretim yapılır ve hayvanlar oldukça dar bir alanda tutulur. Hayvanların yaşam alanlarını reklam ifadesinde ve görselinde yer aldığı gibi “çiftlik” olarak tanımlamak mümkün değildir. Kaldı ki çayırlarda inekler görseli tamamıyla gerçek dışı olup açıkça tüketiciyi aldatma niyeti taşımaktadır. Yukarıda izah ettiğimiz sebeplerle, Sütaş Süt Ürünleri A.Ş.’nin “Çiftlikten Sofralara Doğal Lezzet” ifadesi ile görselde ineklerin çayırlarda gösterildiği reklamın yasaklanmasını ve gerekli görülen diğer yaptırımların Sayın Kurul tarafından re’sen alınmasını ve alınan kararların kamuoyu ile paylaşılmasını talep etmekteyiz.”

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye Vegan Derneği'nden 'Dünya Vegan Günü' Etkinliği

 

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Ilısu Barajı Bitiyor: Suların Dolduracağı Bölgedeki Hayvanlar Ne Olacak?

ayşem özleyiş oğuz pader

Batman’da Ilısu Barajı’nın tamamlanma aşamasına gelmesiyle birlikte, antik kent Hasankeyf’te taşınma işlemleri hızlandırıldı. 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlının yaşadığı Dicle ve Botan vadileri, Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak. Hasankeyf’te taşınma işlemleri devam ederken, işin bir başka önemli boyutunu PADER – Patili Canlar İstanbul Temsilcisi Ayşem Özleyiş Oğuz gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından bölgedeki hayvanların Siirt Belediyesi tarafından alınmadığını iddia eden Oğuz, “Baraj suları açıldığında hepsi su altında kalarak boğulacak. Belediye uyarıları dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.

K2 Haber olarak Ayşem Özleyiş Oğuz’un ve Siirt Hayvan Hakları Topluluğu’ndan Eren Kaan Yüzer’in konuya ilişkin görüşlerini aldık.

Oğuz, “Bölgedeki hayvanseverlerden baraj sularının dolduracağı Botan Vadisi’nde yaklaşık 70-80 köpek olduğu bilgisini aldık. Baraj sadece Hasankeyf gibi tarihi yerleri değil aynı zamanda Dicle Vadisi’nin tüm ekolojik sistemini ve ne yazık ki orada yaşayan tüm canlıları da sular altında bırakacak. Ulaşmaya çalıştığımız Siirt Belediyesi şimdiye kadar ciddi bir şekilde bu konuyla ilgilenmedi. Siirt Valiliği bu konuda Belediye’ye bir uyarı da yaptı fakat Belediye yetkilileri yine bir şey yapmıyor. Valiliğin belediyeye daha fazla baskı yapması gerekiyor. Çünkü vakit her geçen gün daralıyor. Buradaki canlıları kurtarmak zorundayız. Kamuoyu desteği çok önemli, herkesin desteğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Siirt Belediyesi’nin bölgedeki hayvanları toplamak için çaba göstermediğini belirten Yüzer ise şu ifadeleri kullandı: “Ilısu Barajı’nın etkileyeceği alanlardan biri de şehirden toplanan köpeklerin atıldığı araziler. Burada bizim son bilgilerimize göre 70 civarında köpek bulunuyor. Buranın haricinde köpeklerin atıldığı başka bölgelerin olduğunu da düşünüyoruz. Belediye yetkilileri baskımız üzerine bölgeye gidiyor fakat yeterli arama çalışmasını gerçekleştirmiyor. Her seferinde eli boş dönüyor. Köpekler hala orada büyük risk altında. O bölgeye giden yolun kapatılması ile de köpekler orada mahsur kaldı. Geçtiğimiz günlerde Siirt Valiliği’nde Hayvan Hakları Koruma Kurulu toplantısı düzenlendi. Bu toplantıya biz de katıldık. Buradaki hayvanların durumundan bahsettik. Valilik de durumdan oldukça rahatsız. Valilik, bölgede Jandarma ve Emniyet’in araştırma yapılması için talimat verdi. Aynı zamanda Belediye’ye de görevini yapması için uyarı yapıldı. Kayyum döneminde yapılan bakımevi ise bütçe ve personel eksikliği sebebiyle hala açılmıyor. Bu bakımevinin bir an önce faaliyete geçmesi ve bölgedeki hayvanların acil olarak kurtarılması gerekiyor.”

Mardin’in Ilısu köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde birçok bölgeyi etkiliyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Doğu Sibirya'da 40 Bin Yıllık Bozulmamış Kurt Başı Bulundu

Botan’daki Canları Neden Ölüme Terk Ediyorsunuz?

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Oğuz, Siirt Belediyesi’nin Siirt Hayvan Hakları Topluluğu ve Siirt Valiliği’ni dinlemediğini belirtti.

Botan vadisindeki canların oradan alınması gerekli,belediye almıyor.Aralarında hasta ve yaşlı canlar var. Baraj suları açıldığında Hasankeyf dahil hepsi su altında kalacak ki bu her geçen dakika yaklaşıyor!
Belediye uyarıları dikkate almıyor!
Valilik de uyarı yapmış!

— Ayşem Özleyiş Oğuz 🌱 (@AysemOzleyis) November 4, 2019

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et