Connect with us

Ekoloji

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers Bugün Netflix’te

the game changers vegan belgesel netflix

Vegan belgeseli The Game Changers geçtiğimiz ay sinemalarda gösterilmesinin ardından, bugün tüm dünya ile aynı anda Netflix’te yayınlanmaya başlıyor.

Uzun metrajlı bir belgesel olan The Game Changers, hayvansal ürünlerin tüketiminin atletik performans için gerekli olduğu efsanesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Belgeseli Oscar ödüllü Louie Psihoyos yönetiyor. Belgeselin yapımcılığını ise, “20 yıl içinde etsiz bir dünyaya kavuşmamız gerek” diyen, yine Oscar ödüllü James Cameron üstleniyor. Belgeselde zorlu antrenmanlar ve yarışmalar için kendilerini güçlendirmek için bitki bazlı bir diyet uygulayan Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Formula 1 Şampiyonu Lewis Hamilton, NBA oyuncusu Chris Paul, ünlü tenisçi Novak Djokovic gibi dünyanın tanınmış isim ve seçkin sporcularına yer veriliyor.

Belgesel spor bilimi ve sağlık alanında çığır açan bilimsel araştırmalardan faydalanırken, dünya nüfusunun sağlığını doğrudan etkileyen tüm gıdalar hakkındaki tarihi mitleri de ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselin vegan aktivizmi için önemli bir farkındalık oluşturması bekleniyor.

The Game Changers’ın Fragmanı

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Hayvan Hakları Veganlıktır: Resmi Hayvan Hakları Yürüyüşü
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Ilısu Barajı Bitiyor: Suların Dolduracağı Bölgedeki Hayvanlar Ne Olacak?

ayşem özleyiş oğuz pader

Batman’da Ilısu Barajı’nın tamamlanma aşamasına gelmesiyle birlikte, antik kent Hasankeyf’te taşınma işlemleri hızlandırıldı. 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlının yaşadığı Dicle ve Botan vadileri, Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak. Hasankeyf’te taşınma işlemleri devam ederken, işin bir başka önemli boyutunu PADER – Patili Canlar İstanbul Temsilcisi Ayşem Özleyiş Oğuz gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından bölgedeki hayvanların Siirt Belediyesi tarafından alınmadığını iddia eden Oğuz, “Baraj suları açıldığında hepsi su altında kalarak boğulacak. Belediye uyarıları dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.

K2 Haber olarak Ayşem Özleyiş Oğuz’un ve Siirt Hayvan Hakları Topluluğu’ndan Eren Kaan Yüzer’in konuya ilişkin görüşlerini aldık.

Oğuz, “Bölgedeki hayvanseverlerden baraj sularının dolduracağı Botan Vadisi’nde yaklaşık 70-80 köpek olduğu bilgisini aldık. Baraj sadece Hasankeyf gibi tarihi yerleri değil aynı zamanda Dicle Vadisi’nin tüm ekolojik sistemini ve ne yazık ki orada yaşayan tüm canlıları da sular altında bırakacak. Ulaşmaya çalıştığımız Siirt Belediyesi şimdiye kadar ciddi bir şekilde bu konuyla ilgilenmedi. Siirt Valiliği bu konuda Belediye’ye bir uyarı da yaptı fakat Belediye yetkilileri yine bir şey yapmıyor. Valiliğin belediyeye daha fazla baskı yapması gerekiyor. Çünkü vakit her geçen gün daralıyor. Buradaki canlıları kurtarmak zorundayız. Kamuoyu desteği çok önemli, herkesin desteğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Siirt Belediyesi’nin bölgedeki hayvanları toplamak için çaba göstermediğini belirten Yüzer ise şu ifadeleri kullandı: “Ilısu Barajı’nın etkileyeceği alanlardan biri de şehirden toplanan köpeklerin atıldığı araziler. Burada bizim son bilgilerimize göre 70 civarında köpek bulunuyor. Buranın haricinde köpeklerin atıldığı başka bölgelerin olduğunu da düşünüyoruz. Belediye yetkilileri baskımız üzerine bölgeye gidiyor fakat yeterli arama çalışmasını gerçekleştirmiyor. Her seferinde eli boş dönüyor. Köpekler hala orada büyük risk altında. O bölgeye giden yolun kapatılması ile de köpekler orada mahsur kaldı. Geçtiğimiz günlerde Siirt Valiliği’nde Hayvan Hakları Koruma Kurulu toplantısı düzenlendi. Bu toplantıya biz de katıldık. Buradaki hayvanların durumundan bahsettik. Valilik de durumdan oldukça rahatsız. Valilik, bölgede Jandarma ve Emniyet’in araştırma yapılması için talimat verdi. Aynı zamanda Belediye’ye de görevini yapması için uyarı yapıldı. Kayyum döneminde yapılan bakımevi ise bütçe ve personel eksikliği sebebiyle hala açılmıyor. Bu bakımevinin bir an önce faaliyete geçmesi ve bölgedeki hayvanların acil olarak kurtarılması gerekiyor.”

Mardin’in Ilısu köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde birçok bölgeyi etkiliyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  CHP'li Biçer'den 'Salda Gölü' Çağrısı: Sessizliğine Ses Olalım

Botan’daki Canları Neden Ölüme Terk Ediyorsunuz?

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Oğuz, Siirt Belediyesi’nin Siirt Hayvan Hakları Topluluğu ve Siirt Valiliği’ni dinlemediğini belirtti.

Botan vadisindeki canların oradan alınması gerekli,belediye almıyor.Aralarında hasta ve yaşlı canlar var. Baraj suları açıldığında Hasankeyf dahil hepsi su altında kalacak ki bu her geçen dakika yaklaşıyor!
Belediye uyarıları dikkate almıyor!
Valilik de uyarı yapmış!

— Ayşem Özleyiş Oğuz 🌱 (@AysemOzleyis) November 4, 2019

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et