Connect with us

Ekoloji

Vegan Aktivistler, Kadıköy’de Gerçeklik Küpü Eylemi Gerçekleştirdi

gerçeklik küpü

2 Kasım Uluslararası Gerçeklik Küpü Günü’nde Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ve İstanbul Vegan İnisiyatifi öncülüğündeki hayvan özgürlüğü aktivistleri, Kadıköy’de gerçeklik küpü (Cube of truth) eylemi gerçekleştirdi. Eylemde hayvanlara yönelik sistematik zulmü ortaya koyan videolar gösterildi. 

Tüm hayvanların yaşam hakkı için mücadele eden vegan aktivistler, mezbahalarda topluca katledilen hayvanların yaşadığı işkenceleri, ellerinde tuttukları bilgisayarlar aracılığıyla halka duyurdu. Eylem sonrasında açıklama yapan aktivistler, herkese veganlık çağrısını yineledi.

gerçeklik küpü

Gerçeklik Küpü Nedir?

Gerçeklik Küpü, halkla doğrudan etkileşime geçmeye çalışan, barışçıl bir sokak aktivizmi eylemidir. Aktivistler bu eylemler ile toplumdan sürekli saklanan mezbaha vahşetini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Eylemde siyah giyinmiş ve yüzleri beyaz maskeli aktivistler, ellerinde bir saat boyunca bilgisayar tutarak, mezbaha vahşetini ortaya koyan videolar izletiyor. Maskeler, insanların videolara dikkatini çekmek için takılıyor. Eylem sonunda bir basın açıklaması düzenlenerek, insanlar vegan yaşama davet ediliyor.

Gerçeklik Küpü eylemi Türkiye’de ilk kez geçen 2017 yılında, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu tarafından ‘2 Ekim Dünya Çiftlik Hayvanları Günü’ için İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu Manifestosu

1- Vegan, bilinç sahibi duyarlı canlıların yaşam hakkını savunarak hayvansal tüketimi ve sömürüyü reddeden etik tutum ya da kişidir.

2-Veganizm, duyarlı canlıların yaşama ve özgürlük hakkına sahip olduğu düşüncesinden hareketle, insanın hayvan üzerinde kurduğu her türlü tahakkümü reddeden bir toplumsal adalet mücadelesidir. Veganizm, yalnızca yaşadığımız dünyadaki zulmü azaltmak için atılmış gerekli ve önemli bir adım olmakla kalmayıp; aynı zamanda adalete bağlılığın ve duyarlı canlıların köleliğine karşı çıkmanın da en güçlü göstergesidir.

3- Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ilk iki maddede açıklanan görüşler doğrultusunda, hem vegan felsefesini tanıtıp yaymak hem de hayvan hakları alanında bağımsız aktivistlerin sesini duyurmak amacıyla kurulmuş, her türlü ırkçı, sınıfsal, cinsiyetçi ve türcü ayrımı reddeden, eşitlikçi bir oluşumdur.

4- Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, duyguları olan bütün canlıların (insan ve insan dışındaki türlerin) başkaları tarafından metalaştırılmama hakkı olduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle hayvanları insanların malı olarak gören tüm uygulamalara karşıyız.

5-Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, içinde yaşadığımız dünyada barış ve özgürlüğün sağlanması ve doğanın korunması için öncelikle insan ve insan olmayan hayvanların yaşam hakkın saygı duyan veganizm mücadelesine destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Haberde kullanılan görseller: https://twitter.com/IsikKedi

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Ilısu Barajı Bitiyor: Suların Dolduracağı Bölgedeki Hayvanlar Ne Olacak?

ayşem özleyiş oğuz pader

Batman’da Ilısu Barajı’nın tamamlanma aşamasına gelmesiyle birlikte, antik kent Hasankeyf’te taşınma işlemleri hızlandırıldı. 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlının yaşadığı Dicle ve Botan vadileri, Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak. Hasankeyf’te taşınma işlemleri devam ederken, işin bir başka önemli boyutunu PADER – Patili Canlar İstanbul Temsilcisi Ayşem Özleyiş Oğuz gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından bölgedeki hayvanların Siirt Belediyesi tarafından alınmadığını iddia eden Oğuz, “Baraj suları açıldığında hepsi su altında kalarak boğulacak. Belediye uyarıları dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.

K2 Haber olarak Ayşem Özleyiş Oğuz’un ve Siirt Hayvan Hakları Topluluğu’ndan Eren Kaan Yüzer’in konuya ilişkin görüşlerini aldık.

Oğuz, “Bölgedeki hayvanseverlerden baraj sularının dolduracağı Botan Vadisi’nde yaklaşık 70-80 köpek olduğu bilgisini aldık. Baraj sadece Hasankeyf gibi tarihi yerleri değil aynı zamanda Dicle Vadisi’nin tüm ekolojik sistemini ve ne yazık ki orada yaşayan tüm canlıları da sular altında bırakacak. Ulaşmaya çalıştığımız Siirt Belediyesi şimdiye kadar ciddi bir şekilde bu konuyla ilgilenmedi. Siirt Valiliği bu konuda Belediye’ye bir uyarı da yaptı fakat Belediye yetkilileri yine bir şey yapmıyor. Valiliğin belediyeye daha fazla baskı yapması gerekiyor. Çünkü vakit her geçen gün daralıyor. Buradaki canlıları kurtarmak zorundayız. Kamuoyu desteği çok önemli, herkesin desteğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Siirt Belediyesi’nin bölgedeki hayvanları toplamak için çaba göstermediğini belirten Yüzer ise şu ifadeleri kullandı: “Ilısu Barajı’nın etkileyeceği alanlardan biri de şehirden toplanan köpeklerin atıldığı araziler. Burada bizim son bilgilerimize göre 70 civarında köpek bulunuyor. Buranın haricinde köpeklerin atıldığı başka bölgelerin olduğunu da düşünüyoruz. Belediye yetkilileri baskımız üzerine bölgeye gidiyor fakat yeterli arama çalışmasını gerçekleştirmiyor. Her seferinde eli boş dönüyor. Köpekler hala orada büyük risk altında. O bölgeye giden yolun kapatılması ile de köpekler orada mahsur kaldı. Geçtiğimiz günlerde Siirt Valiliği’nde Hayvan Hakları Koruma Kurulu toplantısı düzenlendi. Bu toplantıya biz de katıldık. Buradaki hayvanların durumundan bahsettik. Valilik de durumdan oldukça rahatsız. Valilik, bölgede Jandarma ve Emniyet’in araştırma yapılması için talimat verdi. Aynı zamanda Belediye’ye de görevini yapması için uyarı yapıldı. Kayyum döneminde yapılan bakımevi ise bütçe ve personel eksikliği sebebiyle hala açılmıyor. Bu bakımevinin bir an önce faaliyete geçmesi ve bölgedeki hayvanların acil olarak kurtarılması gerekiyor.”

Mardin’in Ilısu köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde birçok bölgeyi etkiliyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Tuz Gölü İçin Uyarı: Önlem Alınmazsa Yok Olabilir

Botan’daki Canları Neden Ölüme Terk Ediyorsunuz?

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Oğuz, Siirt Belediyesi’nin Siirt Hayvan Hakları Topluluğu ve Siirt Valiliği’ni dinlemediğini belirtti.

Botan vadisindeki canların oradan alınması gerekli,belediye almıyor.Aralarında hasta ve yaşlı canlar var. Baraj suları açıldığında Hasankeyf dahil hepsi su altında kalacak ki bu her geçen dakika yaklaşıyor!
Belediye uyarıları dikkate almıyor!
Valilik de uyarı yapmış!

— Ayşem Özleyiş Oğuz 🌱 (@AysemOzleyis) November 4, 2019

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et